Press "Enter" to skip to content

Bir Hayalin Peşinde, Isdera Imperator 1978 Mercedes Benz C311

Bir Hayalin Peşinde, Isdera Imperator 1978 Mercedes Benz C311

Bu sefer sizlere sıradışı bir otomobilden bahsetmek istiyorum, Isdera Iperator 1978 Mercedes Benz C311 konseptinden geliştirilmiş bir model. 

1978 Mercedes Benz C111-3 Konsepti Turbo Dizel 5.litre V8 230 Hp. gücünde bir motora sahip…

1978 yılında Mercedes Benz, CW311 konsept aracını seri üretime almayı hiç düşünmemişti. Bu konsept araçların çoğu sektördeki araştırma geliştirme bölümüne hizmet eden araçlardı. Ancak Alman mühendis Eberhard Schulz, kalbini ve ruhunu bu aracı geliştirmeye adadı ve bu hayalini gerçekleştirmek için Isdera şirketini kurdu.

Mercedes Benz, Schulz’un bu aracı Isdera bayrağı altında üretmesine izin verdi ama tek şartla, o da bu araçta yine Mercedes Benz motorunun kullanılmasıydı. 

Mercedes Benz‘in desteği ile üretilen Isdera Imperator 108, sınırlı sayıda üretilmiş bir araç, ( Yaklaşık 30 adet ) 235 Hp gücünde 5 litrelik V8 dizel bir motora sahip…

Bu sıradışı araç, sıradışı mühendislerin belirli kalıplara takılmadan standartları düşünmeden sadece tasarıma ve dizayna dayalı hayallerinin peşinden giden insanların eseridir. Bu tarz tasarımlar ile Mercedes Benz 1978 yılında dizel bir araç ile 200 mil/h ( 321 Km/h ) hıza ulaşarak dünya rekoru kırmıştır. Gullwing’den yola çıkarak hazırlanan dizaynı ile zamanın çok ötesinde tasarımlara imza atılmıştır. Günümüzde 500.000 Dolar civarında satılan, bu nadir parça koleksiyoncuların gözdesidir, ve her koleksiyoncunun hayalini süsler. Allah cümlemizin hayalini süsleyen otomobili nasip etsin…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, yazımızı beğendiyseniz alttaki buton vasıtası ile Facebookta paylaşarak bizlere destek olabilir, bloğumuza Abone olarak yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola…

 

4 Comments

 1. Vecdi Alpan Vecdi Alpan 20 Ocak 2018

  İlginç bir tasarım güzelmiş, hiç görmemiştim.

  • Serdar BELLEK Serdar BELLEK Post author | 20 Ocak 2018

   Bloğumda, birde C111 ile ilgili yazım var, o da ilginizi çekebilir..

 2. Hakan Basatici Hakan Basatici 20 Ocak 2018

  Serdar özel bir sanat eseri bulmuş sayesinde bilgilendik, ellerine sağlık.

  Kulisten sahneye çıkmış ama kısa süre sahnede kalmış bunun gibi bir çok örnek var, otomobil dünyasında. Bu da onlardan biri, prototip olarak kalmayanlardan.
  Tasarımcılar maalesef özgür çalışamıyorlar en önemli sebeplerden bazıları;
  maliyet,
  yakıt ekonomisi,
  çok adette üretilmesi ( maliyetin düşmesi ) bunun için 4 kapı sedan olma şartı var,
  satış vergileri , bu liste uzar gider.
  Mercedes- Benz bunlareı göze alarak üretim kararı almamış doğru karar,
  mühendis Eberhard Schulz tutkusunun peşinde ancak 30 adet üretmekle kalabilmiş.
  Hayaller gerçeğe dönüşmüş fakat son bulmuş üzücü keşke bu marka yıllık üretimi 1000 li rakamlarda olan üreticiler arasında günümüze kadar gelebilseydi.
  Teknik insan olmak ince elemek ve sık dokumaktan yana olmalıdır başka türlü olmaz, fizik kanunlarını alt üst edemez siniz. Hayallerinizi paylaşın ama kimseye kaptırmayın :).
  isdera commendatore 112i 1993 model … Yoksa ISDERA aramızda mı?

  • Serdar BELLEK Serdar BELLEK Post author | 21 Ocak 2018

   Aynen Hakanım en önemli kısıtlama ise uymak zorunda oldukları standartlar. Bu da özgür tasarımı engelleyen bir faktör. Her ölçüde kendi koydukları standartların içine hapis oluyor insanlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.