Press "Enter" to skip to content

Klasik otomobil nedir? Her araç klasik otomobil statüsüne girer mi?

Hepimizin hayalinde bir klasik otomobile sahip olmak vardır. Peki ama Klasik otomobil nedir?

Klasik otomobilin doğru karşılığını bulmamız için ilk önce araçta olması gereken özelliklere bir göz atalım; bu işin en başta olmazsa olmazı sadece 25 yaş ve üzeri olması şartı değildir. Tabi ki yeni bir araçtan klasik araç olmaz ama her eski araca da klasik araç diyemeyiz. Bugün günümüzde yapılan en büyük yanılgı budur. Eski araba ile klasik arabayı birbirinden ayıran da bu değil midir ?zaten. Bugün yurdumda hurdaların tamamı klasik araba diye adlandırılır oldu. Bunun sebebi ise kısa yoldan çok para kazanma sevdasıdır.

Bir aracın gerçek anlamda klasik olması, aracın üretildiği dönemdeki üretim sayısı ile çok yakından ilişkilidir. Eğer bir araç ne kadar az bulunabiliyorsa bu oranda kıymeti de artacaktır. Örneğin 1953 yılı ile 1963 yılları arasında üretilen Mercedes Benz SL300 Gullwing aracı ele alalım, bu araç üretildiği dönemde savaştan yeni çıkmış bir Avrupaya hatta dünyaya moral olmuş, 240 hp gücünde 3000 cc motoruyla ve eşsiz tasarımı ile efsane otomobiller arasına girmiştir. Sınırlı sayıda üretilen SL bugün en gözde müzayede firmaları tarafından milyonlarca dolara satılmaktadır. İşte bu klasik bir aracın ötesinde Collectors Edition diye tabir edilen özel koleksiyon ve yatırım aracıdır.

Mesela 70’li yıllardaki W108 kasa sedan bir aracı ele alalım bugün kondisyonu 10 numara düzgün bir araç ülkemizde 20.000 ila 30.000 Euro civarındadır. Aynı aracın tek kapılı Coupe W111 modeli 40.000 ila 50.000 Eurolara alıcı bulabilir. Ama şimdi gelelim işin en can alıcı noktasına, bugün aynı aracın Cabriolet modeli Avrupa’da bile 250.000 Euro ile 400.000 Euro arasında satılıyor desem ne dersiniz?  Klasik otoda klasik olmayan otolar gibi fiyatı belirleyen unsur arz talep meselesidir.

Özetleyecek olursak 25 yaşını aşmış , üretildiği dönemde sınırlı sayıda olan, hikayesi olan , orijinalliği korunmuş veya orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş. Piyasada kabul gören talebi fazla olan araçlar klasik statüsündedir.

Bizde daha çok klasik adı altında satılan araçlara Mercedes Müzesi Driver Edition adını veriyor. Bu araçlar yine az km veya km’sine göre orijinalliğini muhafaza eden araçlardır. Genel anlamda bu araçlar Youngtimer diyede ifade edilmektedir. Ülkemizde bunların ayarındaki araçlar genel anlamda alttan gelen eski ve yıpranmış hatta hurdası çıkmış araçlar için önemli bir ölçü teşkil etmektedir. Altta resimdeki W115 kasa araçlar Mercedes Benz müzesi tarafından 25.000 Euro gibi rakamlara fiyatlanırken aynı aracın kondisyonu düşük olanlarını Almanya’da 1000 Euro’ya bulabilirsiniz. Aynı şey ülkemiz için de geçerli, dört dörtlük bir aracı 20.000 Euro’ya kadar bulabilirken  sadece yürüyebilen bir aracı 2.000 Euro’ya  da bulabilirsiniz.

Aslında bu örneği birazda şunun için verdim, W114 W115 araçlardan toplamda 1.900.000 adet üretilmiştir. Bu aracın sadece % 3.5 oranına tekabül eden 70.000 civarında Coupe modeli üretildi. Bu Coupe araçların değeri Avrupa’da da ülkemizde de sedan modellerinin iki üç katı daha fazla para etmektedir. İşte bu hem arz talep , hemde bütçe meselesidir.

Klasik otomobil işi gönül işidir, sevgi işidir ama en önemlisi de para işidir. Öyle uzaktan göründüğü gibi de ucuz bir hobi değildir. Aynı marka araçların ucuzuna da binebilirsiniz ama bu sizi bir klasik otomobil sahibi değil, eski bir otomobil sahibi yapar. Yani ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Bu konuya daha ilerde ayrıntılı bir şekilde devam edeceğiz İnşaallah. Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, yazımızı beğendiyseniz alttaki buton vasıtası ile Facebookta paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola…

Haberde kullanılan resimlerin telif hakları © Daimler AG ‘ye aittir..

 

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.