Press "Enter" to skip to content

Mercedes Benz Müzesinin 840 Araçlık Gizli Hazinesi

Almanya’da Mercedes Benz Müzesinin gizli hazinesi niteliğindeki 840 araçlık bu yer dünyanın en iyi korunan yerlerinden biri. Burada saklanan nadide araçlar toplanacakları ve Müzedeki yerlerini alacakları zamanı bekliyorlar. Bu alan şirket tarafından yüksek bir koruma altında tutuluyor ve şirket çalışanları haricinde dışarıdan herhangi bir kişinin ziyaretine açık değil…

Mercedes Benz müzesinde sergilenen 160 klasik araç şirketin gerçek koleksiyonu değil , gerçek koleksiyon şirketin özenle topladığı 1000 araçlık bir araç parkından oluşuyor ve bu araçların büyük bir kısmı 130 yıl öncesine ait modellerden itibaren başlayıp günümüze doğru geliyor.

Koleksiyon müdürü Holger Lützenkirchen, “Her sene araç koleksiyonu yaklaşık 30 ila 50 araç büyüyor” diyor. Bu sadece koleksiyonu tamamlamak için satın alınan klasik otomobilleri değil, aynı zamanda her son modern serinin bir örneğini de içermektedir. Buradaki hedefimiz şirketin 20-30 sene sonraki tarihini belirleyecek modelleri sağlam bir şekilde muhafaza edebilmek. 

Bu kadar aracı uygun ortamda saklamak en önemli sorunu teşkil ediyor, çalışanların şaka yollu deyimleri ile bu araçlar ”Kutsal Salonlar” olarak adlandırılan nemden arındırılmış tamamen kuru bir ortamda muhafaza ediliyor..

Bu araçların kimisi Müzedeki yerini alacağı zamana kadar muhafaza ediliyor, kimisi ise restore edildikten sonra Mercedes Benz Klasik Oto Merkezi tarafından satışa sunuluyor.

Mercedes Benz’in bu merkezinde 1900’lü yıllara ait tahta tekerlekli modellerden tutun da C111 prototip modellerine kadar her türlü aracı görebilmek mümkün. Burada bulunan araçların rakamsal olarak değerini hesaplamaya kalksak, hesap makinesi şaşırır herhalde 🙂

Martı Kanat Gullwing 300SL ve Kurşun geçirmez zırha sahip Papa mobil diye adlandırılan ML jeep’de ilgi çekici parçalar arasında. Doğruyu söylemek gerekirse, Almanya’da olup burayı canlı gezmeyi çok isterdim…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, yazımızı beğendiyseniz alttaki buton vasıtası ile Facebookta paylaşarak bizlere destek olabilir, bloğumuza Abone olarak yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola…

 

2 Comments

 1. Alper Alper Kasım 30, 2017

  Bu kadar mersedes’i saklamak restore etmek her biri ile ilgilenmek , akıl almaz bir yer burası. Acaba sigortası ne kadar tutmuştur,sigorta acentesi olduğum için kafa hemen oraya gidiyor))))
  Bu arada Serdar bey; youtube’da gizli bir yerden daha bahsediliyor hatta yanlış hatirlamiyorsam. Mr. Dieter’in cl’sinden bahsediliyordu sanırım kendisine aitti yanılıyorda olabilirim.
  Bu arada ellerinize sağlık muhteşem bir site muhteşem yazılar.

  • Serdar BELLEK Serdar BELLEK Post author | Kasım 30, 2017

   Alper bey bu yer Mercedes Benz Müzesine ait ve halka kapalı bir yer bunun haricinde bu tarz bir yer bildiğim kadarı ile yok, o youtube’da bahsedilen yerde burası olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.