Press "Enter" to skip to content

Mercedes Benz’in Odun Gazı ile Çalışan Modeli 170VG

Mercedes Benz’in Odun Gazı ile Çalışan Modeli 170VG

Sizlere 1939 yılı ile 1943 arasında savaş yıllarında yakıt sıkıntısı baş göstermişken belkide zaruretten doğan bir modelden bahsetmek istiyorum; Mercedes Benz 170 VG Holzgasgenerator W136. 

Mercedes Benz 170 VG 1939 yılında itibaren artan petrol sıkıntısını gidermek için Mercedes Benz tarafından tasarlanmış odun gazı jeneratörü ile odunun karbonlaştırılmasıyla üretilen enerji ile çalışıyordu. 

Mercedes Benz 170 VG’nin motoru, M136G tipinde 4 silindirli, dört zamanlı otto ( Odun jeneratörü ile ) çalışan 1697cc hacminde 3200 devirde 22 Hp güç üreterek, dört ileri vitesli şanzımanı ile, 80 Km./h hıza ulaşabiliyordu. 100 kilometrede 15 kilogram ahşap tüketiyordu. 30 kg. ahşap rezervi vardı, bu yüzden bu modelde stepne tavana takılmıştı.

Pkw mit Holzgasantrieb in Berlin 1946

Mercedes Benz 170 VG, Daimler-Benz tarafından “çapraz akışlı gazlaştırma ve karıştırma valfı” ile geliştirilen gaz jeneratör sistemi sadece odun ile değil her türlü kömür, antrasit, odun kömürü ile de çalışabiliyordu. 1942 yılında üretimden kalkana kadar geçen sürede  90.000’den fazla araç üretildi.

Daimler-Benz’in öncülüğündeki bu Ahşap gazı sistemi, savaş yıllarında diğer firmalar tarafından da kullanıldı.

Holzvergaser an einem Opel P4 (1940)

 Adler Diplomat 3 GS mit Holzgasgenerator (1941)

Daimler Benz’in Savaş yıllarındaki sıkıntılı zamandan çıkmak için ustaca kullandığı bu sistem ( Biyokütle gazlaştırma ) yada odun gazlaştırma 18. Yüzyılın sonlarında, Philippe Lebon tarafından geliştirildi. Altta 1928 model Ahşap gaz tahrikli Ford Model A, aracı görüyorsunuz.

Bu konu oldukça uzun bir konu olduğundan daha fazla ayrıntıya girip yazıyı uzatmak istemiyorum. Mercedes Benz savaş yıllarında yakıt sıkıntısı yaşandığı dönemi bu şekilde usta bir manevra ile atlatmıştır. Unutmayalım ki o yıllarda üretilen Mercedes Benz modelleri şimdilerde milyonlarca dolara satılmakta. Yazımı o senelerde üretilen bir kaç model ile sonlandırmak istiyorum. Allah hepinizin gönlüne göre versin.

1939 540K Mercedes Benz

1940  770 Mercedes Benz W150

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, yazımızı beğendiyseniz alttaki buton vasıtası ile Facebookta paylaşarak bizlere destek olabilir, bloğumuza Abone olarak yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola…

 

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.