Anadol Klasikleri

Anadol Böcek A6 Tarihçesi

İtalyanların Fiat 500 Jolly‘si varsa, bizim de Anadol Böceğimiz var. 1975 yılından 1977 yılına kadar sadece 203 adet üretilen ve günümüzde Klasik Anadol severlerin gözdesi haline gelen Anadol Böcek A6‘nın hikayesine hep birlikte göz atalım.

Klasik Anadol Böcek A6

Anadol Böcek A6, Otosan’ın Ar-Ge bölümünün başkanı olan Jan Nahum tarafından, Silahlı Kuvvetlerin talebi doğrultusunda üretilen ve daha sonra sahil kesimlerinde satılabileceği düşünüldüğü için iç pazara sunulan, fakat üretildiği dönemdeki petrol krizinden dolayı fazla ilgi görmediği için üretimden kaldırılmış, tam bir yazlık aracıdır.

Klasik Anadol Böcek A6

1975 yılında üretilen Anadol Böcek A6‘da, A1-A2 Anadol modellerinde kullanılan 1.298 cc. hacminde 63 Hp. gücündeki Kent motoru ve 4 ileri manuel şanzıman kullanıldı. Standart Anadol modelinin kısaltılmış şasisi üzerine, diğer Anadol’lar gibi fiberglass malzemeden üretilmişti. Fiber üzerine kaplama deri koltukları, beş ayrı açıyı gösteren teleskopik dikiz aynası ve ön camında bulunan ” Sadece tecrübeli sürücüler kullanmalıdır.” yazan uyarı etiketi ile yenilikçi olduğu kadar, eğlenceli bir otomobil olan Anadol Böcek A6, aynen Anadol STC-16 gibi kötü bir döneme rast gelmiştir.

Klasik Anadol Böcek A6

Türkiye’nin gururu Anadol Fabrikası ve Tarihçesi

1972 Tek Kapı Anadol A1 Mkll Akdeniz’in Restorasyon Hikayesi

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!