Citroen Klasikleri

Citroen 2CV Deux Chevaux Döşova Tarihçesi

1970’li yılların unutulmaz araçlarından Citroen 2CV Deux Chevaux yada namı diğer Döşava ” Çirkin ördek yavrusu ” bir dönem ülkemizde bayağı vardı ama nedense artık piyasada fazla kalmadı. Eskiden satışta olan bir iki araç görmüştüm 30.000 TL civarında rakamları ile satılmaya çalışılıyordu. Sayısının az oluşundan kaynaklı bir ilgisizlik olan bu araçlar zamanında çok popülerdi, eskilerin deyimi ile az yakan ama çok kaçmayan araçlardandır.

Citroen 2CV’nin tarihçesi şöyle, 1936’da Citroën’in efsanevi “gangster otomobili” Traction’ın yaratıcısı Pierre-Jules Boulanger, Flaminio Bertoni ve André Lefebvrethe gibi iki önemli otomotiv profesyoneliyle yeni bir projeyi lanse etmişti. TPV/Très Petite Voiture adı verilen bu otomobilde 500 cc hacimli bir motosiklet motoru kullanılacaktı. Bu otomobilin ilk prototipi 1937 yılında stüdyodan yola çıktı. Ama 2. Dünya Savaşı öncesi koşullarda proje çok yavaş ilerliyordu, savaş da patlayınca rafa kalktı. Alman işgali sırasında Nazi’lerden özenle saklanan otomobilin parçaları da dağınık olarak ayrı yerlerde depolandı. Boulanger’in savaş sırasında da bazı geliştirmeler yaptığı TPV için çalışmalar ancak savaştan sonra, 1946’da yeniden başlayabildi. Projeyi gözlerden uzak geliştirebilmek için Paris’in batısında La Ferté-Vidame’de bir arazi alan Boulanger, burada deneme sürüşlerine de başladı. TPV bu denemeler sonucunda 20. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vuracak Citroën’in simgesel modeli 2CV’ye dönüştü. 7 Ekim 1948’de Citroën 2CV, Paris Motor Show’da sansasyonel bir tanıtımla resmen kariyerine başlamış oldu. O tarihlerde Autocar dergisi ‘Ford T Model’den beri en orijinal tasarım’ olarak nitelendiriyordu bu ilginç tasarımı. Bu arada La Ferté-Vidame’deki o yemyeşil arazi ise Citroën’in bugün de kullandığı test merkezine dönüştürüldü!

Citroen 2CV 6 Club Motor teknik özellikler
Motor : Boxer 2
Motor kodu : AZ KA
Yakıt Tipi : Benzin
Yakıt Sistemi : Carburetor Solex 34 PICS
Motor pozisyonu : uzunlamasına
Silindir hacmi : 602 cm3
Silindir çapı x Silindir içi vuruş : 74.0 x 70.0 mm
Valf sayısı : 4 valf
Türbin : N/A
Sıkıştırma Oranı : 8.5
Maksimum beygir gücü : 29 PS or 29 bhp or 21 kW @ 5750 rpm
Maksimum tork : 38 Nm or 28 lb.ft @ 3500 rpm
Çekiş : FWD Önden Çekiş
şanzıman : 4 vites Manual
Citroen 2CV 6 Club Performans
Maksimum sürat / Azami Hız : 115 km/h
Hızlanma 0 – 100 km/saat (sn) : 35.0 s
Citroen 2CV 6 Club Gövde Boyutlar ve Ağırlık
Kapı sayısı : 5
Dingil Mesafesi : 240 cm
Uzunluk : 383 cm
Genişlik : 148 cm
Yükseklik : 160 cm
Ön frenler : Disk
Arka frenler : Kampana
Ön Lastik boyutu : 125/- R15
Arka Lastik boyutu : 125/- R15
Ağırlık : 560 kg
Ağırlık / Güç ilişki : 19.3 kg/hp
Bagaj Kapasitesi : 220 L
Ön süspansiyon : Independent. McPherson. coil springs

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!