Citroen Klasikleri

Citroen Ami 6 Tarihçesi

Bugün Fransızların 3CV takma adı ile tanıdığı Citroen Ami 6 Tarihçesi motor teknik özellikleri ve modellerini tanıyacağız. Citroen Ami 6, Citroen Ami 8, Ami Süper ve M35 model yelpazesine sahip plan markanın, mercek altına alacağımız modeli 1961 yılından 1969 yılına kadar, aynı modelin SW modeli Citroen Ami 6 Break modeli ise 1964 yılından 1969 yılına kadar üretimde kaldı.

Citroen Ami 6 Prototipi 1960

Citroen Ami 6’nın Fransa Lansmanı 25 Nisan 1961 yılında yapıldı. 2CV şasi üzerine inşa edilmiştir, ancak 2 silindirli, hava soğutmalı motor daha büyüktür: 602 cc, 22 bhp verir ve sıkıştırma oranı 7:1’den 7.4:1’e yükseltilir. Araba olağandışı görünmek içindir. Tavan plastikten yapılmış, ters çevrilmiş bir arka cam üzerinde keskin bir uç oluşturuyor ve motor kaputu oldukça garip bir şekilde kavisli bir tasarıma sahipti.

Citroen Ami 6 Tarihçesi 1961 ilk versiyon

İç mekan, özellikle arka yolcular için beklendiği kadar geniş değildi. Gösterge paneli, tek kollu direksiyon simidi ile klasik Fransız tasarımını yansıtıyordu. Donanım oldukça kapsamlı olan Ami 6 modeli, motor bölümündeki stepne alanı ile oldukça geniş bir bagaj alanı sunuyordu.

Citroen Ami 6 1961

1961 ilkbahar ve yaz aylarında satılan bu ilk versiyonda, yeni Citroën’in arka kapılarında sabit camlar vardı. Potansiyel alıcılar tarafından kabul edilemez olarak değerlendirilen bu durum Ekim ayında değiştirilmiştir.

Citroen Ami 6

Citroen Ami 6, özellikle arka kısımda yetersiz güç, gürültülü ve sıkışık iç mekan ve yüksek fiyat nedeniyle oldukça eleştiriliyordu. 1963 model yılı için Citroën daha ucuz bir versiyon olan Citroen Ami 6 Tourisme‘i hazırladı. Daha sade bir ızgaraya, koruyucu çubuğu olmayan ön tampona, krom yerine boyalı far çerçevelerine, sabit arka kapı camlarına ve daha az dolgulu boru çerçeveli koltuklara sahiptir.

Citroen Ami 6 Tourisme 1963
Citroen Ami 6 Club Amerikan Versiyonu
Citroen Ami 6 Motor ve Teknik Özellikleri
Citroen Ami 6 Motor ve Teknik Özellikleri

1964 yılında Citroen Ami 6 Break Steyşın vagon modelini piyasaya sürdü. Sonbaharda yenilenen arka lambaları ile motor gücü Citroen Ami 6, motor gücü 26 bhp’ye çıkarıldı.

Citroen Ami 6 Break 1964 – 1969
Citroen Ami 6 & Citroen Ami Break 1965

1967 yılında Yenilenen Citroen Ami 6, üç yatay çubuklu yeni bir ızgaraya ve ön camın altında bir hava girişine sahiptir. Elektrik sistemi artık 6v yerine 12v ve dinamo yerine alternatör takıldı. Son olarak, çok eleştirilen gürültü sorunu ele alındı. Motor kaputu, bölme duvarı ve zemine ses geçirmez paspaslar takılır ve yeni bir hava filtresi takılır.

Citroen Ami 6 Facelift Yeni Makyaj 1968

Üst kısmı siyah plastik olan yeni gösterge panosu daha büyük havalandırma deliklerine sahip olduğundan daha şık görünmesini sağlar. Ayrıca “çok soğuk” benzinli ısıtma sistemi (580 F), ön cam yıkayıcı (20 F), hırsızlık önleme cihazı (60 F), ayrı ön koltuklar (48 F) isteğe bağlı olarak mevcuttur. Dış aynalar tüm station modellerinde standart, sedanlarda ise opsiyonel olarak sunuluyor.

Citroen Ami 6 Facelift Yeni Makyaj 1967 ( 1968 model yılı ile )

1967 Ekim ayında Citroen Ami 6’nın motor gücü arttı. Çift sürgülü ön kapı camları. Salonda opsiyonel branda tavan. Çift farları, beyaz plastik Gala jant kaplamaları ve dekoratif yan flaşları ile daha lüks emlak ‘Club’. İç mekan daha rafine, zeminde spor bir halı, arkaya yatık ön koltuklar, daha iyi döşeme, ön koltukların yan taraflarında eşya bölmeleri, DS tipi iç kapı kolları, bagajda keçe paspas vb.

Citroen Ami 6 İki kapı Van ve Ticari modeli 1968 350 Kg. yük kapasiteli

1969 Martında Citroen Ami 6 Break modeli ile birlikte üretimden kalkarak, yerini Citroen Ami 8 modeline bıraktı. 1961 yılından 1969 yılına kadar 483.986 adet Ami 6 modeli, 551.880 adet Citroen Ami 6 Break SW modeli ve 3.518 adet Van modeli ile toplam 1.039.384 adet araç üretildi. Kalın sağlıcakla…

Citroen Ami 6 1969

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Klasikotom YouTube kanalı AÇILDI! İzlemek için BU LİNKİ TIKLAYINIZ! Abone olursanız sevinirim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!