Citroen Klasikleri

1969 Citroen DS-21 Pallas Amerikan Versiyon

Bugün sizlere daha önce de satılık araçlarını tanıttığım Hyman Ltd. firmasına ait 1969 model Citroen DS-21 Pallas Amerikan versiyonun tanıtacağım. Gelin hep birlikte bu aracın tarihçesine göz atalım.

İlk Citroen 1919 Citroen Type A 5CV

1919 yılında Quai de Javel fabrikasından ilk Citroen çıktığından bu yana, diğer araçlara benzemeyen bir stil ve tasarım anlayışı oluşturan, Andre Citroen, Fransa’da ilk seri üretim otomobili ürettiği için ”Avrupa’nın Henry Ford’u” olarak tanımlanıyordu. Fakat birlikte anıldığı meslektaşından daha fazla teknoloji düşkünü olan Citroen, otomotiv sektöründe bir çok ilke imzasını atmış ve bir çok üreticiye ilham kaynağı olmuştur.

1955 Citroen DS 19 Paris Motor Show

1955 sonlarına doğru Paris Motor Show fuarında halka sunulan, ilk DS 19 serisi adını, Fransızca’da Tanrıça anlamına gelen Déesse kelimesinden alır. İtalyan heykeltıraş Flaminio Bertoni ve Fransız havacılık mühendisi André Lefèbvre tarafından tasarlanan DS modeli. Yüksekliği ayarlanabilir süspansiyonu, yarı otomatik şanzımanı ve ağırlık merkezini ayarlamak için fiberglass’tan üretilmiş tavanı ile zamanını çok ötesinde bir otomobildi.

Klasik Citroen DS-20
Klasik Citroen DS-20

Citroen DS modeli, üretim aşamasındayken yöneticilerin en büyük endişesi, halkın bu kadar karmaşık teknolojiye sahip bir aracı tercih etmeyeceği yönündeydi. Bu sorunun cevabı, yine halktan geldi. 1955 Paris fuarının birinci gününde tam 12.000 adet araç için ön sipariş verilmişti. Takip eden 20 yıl içinde DS modelleri 2.7 milyondan fazla üretim ile Citroen’in amiral gemisi olmayı başarmıştı.

1969 Klasik Citroen DS-21

1969 Klasik Citroen DS-21 USA

1969 Citroen DS-21’in ilk sahibi Amerika’lı Film ve TV sanatçısı Ken Berry. Geçen yıllardan sonra bir kaç kez el değiştiren araç, kapsamlı bir restorasyondan geçmiş.

Klasik Citroen DS-21 Döşemeleri
Citroen DS-21 Klasik
Classic Citoen DS-21

Dış rengi orijinal rengi olan, Brun Encore kahverengi, hardal rengi halı ve kahve tonundaki deri döşemeleri ve tavanında kullanılan deri kombinasyonu ile tam bir uyum içinde.

Klasik Citroen DS-21 iç görünüm
Citroen DS-21 Pallas
Citroen Pallas

Avrupa versiyonlarından farklı olarak, ön farlarda cam kapaklar olmadan tasarlanan farlar, USA versiyonunu diğerlerinden ayırabileceğiniz, en önemli özelliktir. Ayrıca USA yasaları gereği ön ve arka çamurluk uçlarına koyulan park lambaları, ikinci ip ucudur.

Citroen DS-21 Pallas Motor özellikleri

Citroen DS-21 Pallas özellikleri

Citroen DS-21 Pallas, sıralı dört silindirli 2.175 cc hacminde, 105 Hp. güç ve 167 Nm. tork üreten motoru, Citromatic-Drive şanzımanı ile saate 178 Km/h. hıza ulaşabilir. 51.000 mildeki bu araca Amerika’da istenen fiyat 79.500 Dolar, araç hakkında geniş bilgi almak için firmanın +1 (314) 524-6000 nolu telefonunu arayabilirsiniz.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “1969 Citroen DS-21 Pallas Amerikan Versiyon

  • ALİ İHSAN KORGAVUŞ

    Merhaba, babamın hayalini gerçekleştirmek için restore etmek üzere veya iyi kondisyonda ise bir citroen ds arıyorum. Türkiye de var mı bilmiyorum ama var ise ve satmayı düşünüyorsanız, almaya talibim.

    Yanıtla
    • Benim bildiğim bir araç yok, Sahibinden..coma arama alarmı koyarsanız satış ilanı girilince size mail yoluyla haber gelir.

      Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!