Citroen Klasikleri

Citroen Dyane Tarihçesi

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in, Klasik Citroen modelleri içinde sevilen bir model olan Citroen 2CV modelinin yerini almasını düşündüğü, Citroen Dyane modelinin tarihçesi ve hikayesine doğru yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Klasik Citroen Dyane
Klasik Citroen Dyane

1967 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülen Citroen Dyane modeli 1967 yılından 1983 yılına kadar 1.443.583 adet gibi oldukça yüksek rakamlarda üretilmiştir. Ama bu konuda asıl rekor 3,867,932 adet üretilen Citroen 2CV modeline aittir. Citroen Panhart tasarım ekibi tarafından Citroen 2CV tasarımı baz alınarak üretilmeye başlanan Citroen Dyane modelinde ilk etapta 2CV’nin 425 cc. hacmindeki motoru ile üretildi.

Klasik Citroen Dyane
Klasik Citroen Dyane

Citroen Dyane üretildiği yıllar boyunca, Dyane, Dyane 4 ve Dyane 6 model isimleri satışa sunulmuştu. 1960’ların başında Renault’un, Renault 4 modeline, karşı hamle olarak pazara sürülen Citroen Dyane, daha köşeli hatları ile Citroen 2CV‘nin klasik çizgisinden uzaklaşarak biraz daha modern ve gençleri hedef alan bir otomobil olarak tasarlandı.

Klasik Citroen Dyane
Klasik Citroen Dyane

Citroen Dyane, Lüxe ve Confort adında iki aksesuar donanım seçeneği ile satışa sunuldu. İki modelin aracında çok önemli bir fark olmazken fiyatlarında yaklaşık yüzde on oranında farklılık vardı.

Citroen Dyane
Citroen Dyane

Citroen Dyane, modeli üç ayrı motor versiyonu ile üretildi. Citroen 2CV‘den bildiğimiz baston şeklindeki torpidonun içine giren vites kolu tasarımı oldukça ilginç ve basit bir kullanımı vardır. Gençliğimde bizde de bir Renault 4 vardı, 80’li yıllarda bu aracı bayağı kullanmıştım.

Citroen Dyane 4, Citroen Dyane 6
Citroen Dyane

Citroen Dyane, motor versiyonları ve özellikleri şu şekildeydi.

Dyane, 425 cc. 2 Silindir Boxer hava soğutmalı 21 Hp. Maks. 104 Km./h.

Dyane 4, 435 cc. Boxer hava soğutmalı 26 Hp. Maks. 108 Km./h.

Dyane 6, 602 cc. 2 Silindir Boxer hava soğutmalı 32 Hp. Maks. 120 Km./h. 

Dört ileri manuel şanzımana sahip Citroen Dyane, elbette bir performans aracı değildi. En hızlı modelinin bile sıfırdan yüze çıktığı süre 38 saniye olan Dyane, ortalama 6 litre civarında benzin yakıyordu. Bu değer sayesinde ekonomik bir otomobil olan Dyane, yüksek adetlerde satışa ulaştı.

Citroen Dyane

Citroen Dyane modelinin ikinci el piyasasına gelince, bizde daha çok Citroen 2CV modelleri var, benim bildiğim piyasada satışa sunulan Citroen Dyane modeli yok. Avrupa’da ise yürür durumdaki orta temizlikte araçlar 3.000 – 4.000 Euro civarında satın alınabiliyor. Allah hepinizin gönlüne göre versin…

Citroen 2CV – Citroen Dyane – Citroen Ami

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!