Fiat Klasikleri

Bu da Şaka Değil, Serisine Devam. Sadece 330 Km.de 1989 Fiat 126 Bis

Bu da şaka değil başlığını artık seri haline getirmeye karar verdim. Bu şekilde sıfır ayarında ama 25-30 yıllık araçları bulunca, sizlerle paylaşmadan edemiyorum. 1989 model Fiat 126 Bis Fsm sadece 330 Km.de sıfırdan farksız bir araç, sizlere bu arabanın hikayesini, teknik özelliklerini ve ikinci el piyasalarını anlatmaya çalışacağım…

1989 Fiat 126 Bis, zaman zaman araçlarını paylaştığım Polonyalı firmanın sattığı araçlardan birisi. Bu aracı İtalya’nın bir köyünden bulup satın almışlar. Aracın sahibi İtalyan, aracı aldığı gibi garajına çekmiş ve nedense hiç kullanmamış. Onlarda bu aracı satın alıp geçenlerde 55.000 Pln. ( 13.000 Euro ) gibi hatırı sayılır bir rakama yeni müşterisine satmışlar…

1989 Fiat 126 Bis, bizde sulu motor diye anılan, su soğutmalı 2 silindirli, 703 cc hacminde ve 26 beygir gücünde, Lancia motoruna sahiptir. Birde bu modelin hava soğutmalı olan modeli vardır, ama bunlar daha fazla tutulur. 116 Km/h son hızı olan bu araç sıfırdan yüze 37 saniyede ancak ulaşabilir. Dört ileri manuel şanzımanı ve 26 beygirlik motoru ile, bunu başarabilmesi bile takdire şayandır. Küçük hacmine ve düşük beygir gücündeki motoruna göre öyle çok da ekonomik bir araç değildir. Yüz kilometrede 7-8 litre benzin yakar, ki buda bu hacimde bir araç için, bence biraz fazladır…

1989 Fiat 126 Bis’in arkasında FSM yazar, bu araçlar 1987 ile 1992 yılları arasında Fiat lisansı ile Polonya’daki FSM fabrikası tarafından üretilen araçlardır. Yazımıza konu olan araçta 1992 yılında tescil edilmiş bir araçtır. Türkiye’de bu aracın ikinci ellerini 8.000 TL ile 15.000 TL arasında, aracın temizliğine göre bulmanız mümkündür. Günümüzde araç sayıları azaldığından yedek parça konusunda biraz sorun yaşatabilir. Ama küçük araba segmentinde yine de ucuz ve ekonomik bir alternatif olabilir. Ben gençliğimde ekonomik durumumun biraz bozuk olduğu bir dönemde bir yıl kadar bu aracın aynısından kullanmıştım… Benim gönlümde yatan bir Fiat modeli var ama, maalesef Türkiye’de bulunmuyor. Bu yazımdaki araç; 1964 Fiat 500 Jolly Ghia Şirinlik Abidesi. Allah hepimizin gönlüne göre versin…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

14 thoughts on “Bu da Şaka Değil, Serisine Devam. Sadece 330 Km.de 1989 Fiat 126 Bis

 • Mehmet

  Merak edenler için söylüyorum bu araba gerçekten çok ekonomik ,çok az yakıyor.Niye mi sürekli iteklediğiniz için:)

  Yanıtla
  • Ogün

   Komikşey hayatında fsm ve 126 bis koltuğuna oturdun mu acaba 🤔

   Yanıtla
 • Ogün

  Bu araç 4 silindirli değil bu arada bilgineze 😁👍🏻

  Yanıtla
  • Uyarınız için teşekkür ederim. Orjinal yazıdan çeviri yaptığımdan hata olmuş…

   Yanıtla
 • Fiat 126 kullanıcıları için Özkan beyin alttaki yazısı oldukça bilgilendirici, o yüzden sizlerle paylaşmak istedim…

  Fiat 126 ile ilgili bilinmesi gerekenler.

  Soru: En iyi 126 su soğutmalı olanmıdır?

  Cevap: Hayır, Su soğutmalı 126, Fiat 126nın en az üretilen modelidir, En çok üretilen model 650e FSM diye tabir edilen hava soğutmalı modeldir. Bu model toplam 4.2 milyon adetlik üretimin %80 inden fazlasını kapsar. Ayrıca dünyanın ilk minik arabası Fiat 500 yani cinquecento (çinkueçento) 1957 de ilk üretime girdiğinde aynı 2 silindirli ve hava soğutmalı motoru kullanmakta idi. Aynı motor ufak değişiklerle 1957 den 2000 yılına kadar üretilmiştir. Mantık olarakta hareketli parça sayısı daha az olduğu için hava soğutmalıların arıza yapma olasılığı daha düşüktür. Devirsiz (düşük devirli) araç sürmeyi ekonomi sanan yurdum insanınca hava soğutmalı vosvoslar ve 650 Fsm ler sık sık hararet yaptırılıp conta yaktırıldığından, milletin otomobil ve şoförlük konusundaki bu cehaletinin faturası hava soğutmalı arabalara kesilmiştir. Dünya üzerinde heryerde en çok tutulan 126lar hava soğutmalılar olduğu halde, sadece Türkiyede tam tersidir, ve tabiki yanlıştır.

  Soru: Hangi 126 daha çok modifiye ye açıktır?

  Cevap: Modifiyeden kasıt yurdumdaki gibi, ne bulursan yapıştır, saçma sapan kes, hoparlör ve fiber glass a boğup sonrada “emeğe saygı” kisvesi altında tebrik beklemekse her iki 126 da uygundur. Fakat gerçek manada tuning, özellikle motor modifiyesinden bahsediyorsak tabiki hava soğutmalı 650e Fsm. Nedenine gelirsek. Herkesin bildiği üzere Carlo Abarth bir modifiye ve yarış efsanesi, peki bu işe girerken ilk modifiye ettiği araba hangisi idi? Tabiki 650e fsm ile aynı motoru paylaşan Fiat 500 türevi 695 ss. O zamandan bu zamana üretilen bütün modifiye parçaları hem 500 hemde 650e Fsm ile ortak kullanmda olduğundan en çok modifiye parçası hava soğutmalı 126 da bulunur. Ayrıca “engine swap” olarak tabir edilen motor değiştirerek yapılan modifiyelerde yine geniş motor kompartmanı sebebi ile hava soğutmalılar talep görmektedir.

  Soru: Hava soğutmalı 126 Uzun yola gidermi? hararet yaparmı?

  Cevap: Aracın istediği uygun devirle gidildiği sürece asla hararet yapmaz. Yani 3. vitesle gidilmesi gereken yerde arabayı (halk tabiri ile) bayıltıp 4 ile gitmeye devam ederseniz, hararet yaptırmanız büyük olasılıktır. Öteki türlü istediğiniz her yere gidecektir. fakat kısa şanzuman oranları ve 4 vitesli olmasından ötürü ortalama hızınızın 80-90 km civarı olacağını unutmayın, araba gidiyor diye 120-130 ile gitmek hem güvenli değildir hemde yasaktır. Ben hava soğutmalı FSM ile 700 km yolu toroslar üzerinden gittim. Üstelik Ağustos sonu ve sıcaktı, aracın arkası enseye kadar yüklü, tepesindeki port bagajda 3 bavul vardı ve 2 kişi idik. Önceki sahibi sağolsun conta 2 yerinden patlak, bujinin biri yüzüklü, eksoz manifolt vidasıda uydurma imiş. Bunların hepsi yolda ortaya çıktı, ama yinede beni yolda bırakmadı. Gerisini siz düşünün hava soğutmalı uzun yola gidermi gitmezmi. İş şoförlükte ve düzgün bakımda biter. Şuanda bütün yanlış yapılanlar kılavuzuna göre düzgünce yapıldı ve sorunsuz işliyor.

  Soru: Parça nereden bulabilirim?

  Cevap: Defalarca her fırsatta yazdım, arabanın parçalarının bulunmadığını idda edenler var. Külliyen yalan, aracın parçacısı Bursada, yılmaz ticaret, Muhsin Yılmaz. Kendisi parçaların tamamını getirdiği gibi, Türkiyenin diğer yerlerinede o dağatmaktadır. Ben ihtiyacım olan herşeyi oradan buldum. bazı internet sitelerinde kişisel olarak ilan verenlerden daha ucuza aldım parçaları, son alışverişimde çok daha ucuz olan slovakyayı tercih ettim, bütün parçalar çok daha ucuza ve kaliteli bir şekilde posta ile geldi.İngilizceniz var ise siparişinizi verin gelsin ufacık vidaya kadar herşey sitede mevcut.

  Türkiyeden sipariş için Yılmaz Ticaret: 0224 254 88 68

  Slovakyadan sipariş için: http://www.126fan.sk/eshop/ girdikten sonra ingiliz bayrağına tıklayıp slovakçadan ingilizceye çevirin. Sipariş için üyelik gerekir.

  Soru: Yakıt tüketimi nedir? LPG ye gerek varmıdır?

  Cevap: LPG nin torku düşürdüğü ve karbüratörlü arabalarda verimsiz olduğu bir gerçek, fakat iyi ayarlanmış bir fiat 126 (sulu havalı farketmez) 4.5 litre ile 100km yol gider. Buda şuanki durum ile km de 20 kuruş eder. Gerek olup olmıyacağı sizin kararınız fakat Bence şu tüketim tablosuna ve aracın boyutlarına göre o masrafları etmeye hiç gerek yok.

  Soru: Fiat 126 ile ilgili bilgimi nasıl arttırabilirim?

  Cevap: Türkiye’de başarılı bir forum çalışması hiç bir zaman olmadığı için şansınızı yabancı forumlarda deneyin, ingiliz forumu oldukça başarılı, bunlardan başka arabanın anavatanı olan polonya forumlarındaki ingilizce bölümleri çok faydalı, Türkiyedeki gibi değil, herkes bildiğini paylaşır ve yardımcı olmaya çalışırlar.

  Slovak forumu ingilizce bölümü:
  http://www.126fan.sk/forum/phpBB3/viewforum.php…

  İngiliz 126 forumu:
  http://club126uk.co.uk/

  Amacım İnsanların Fiat 126 ile yanlış bilinenleri gidermek. Doğru bildiklerimi paylaşmak ki, araştıranlar kanıtları ile bilgilerin doğruluğunu göreceklerdir.

  Herkese iyi Sürüşler..
  Özkan T.
  1990 model Fiat 126-650e Fsm kullanıcısı.

  Yanıtla
 • Alper taner koca

  Benim garajımda duran fabrikasyon 8.500km de aracım mevcut, tabiki fsm yani hava soğutmalı

  Yanıtla
  • Ogün TÜRE

   Bildim bildim sanki ben o aracı 🙂 Hazirandaki kampımıza bekliyoruz sayın KOCA bu sefer abine kitle dükkanı gel 🙂

   Yanıtla
 • Civan

  Araç satilik mi acaba satiliksa da ne kadar istiyolar ?

  Yanıtla
  • Merhaba yazımda da belirttiğim gibi, bu araç Yurtdışında ve 13.000 Euroya satılmış bir araçtır…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!