Klasik Otomobil Tasarımcıları

Mercedes-Benz’in Efsane Tasarımcısı Bruno Sacco Kimdir?

Bruno Sacco sadece Mercedes-Benz markasına değil aynı zamanda Otomobil tarihine de yön veren Efsane Tasasrımcılardan biri olmuştur. Bruno Sacco kimdir? Sorusunun cevabını ararken, hayat hikayesinin ayrıntıları arasında onun felsefesini anlamaya ve sizlere anlatmaya çalışmak istiyorum.

Bruno Sacco Kimdir?

Bu yazı ile birlikte Klasik Otomobil Tasarımcıları adında yeni bir kategori oluşturdum. Amacım Klasik Otomobil Dünyasına yön veren üstadların hayatlarını ve felsefelerini sizlere aktarmaya çalışırken, ansiklopedik bilgilere girmeden o kişilerin bakış açılarından bakmaya çalışarak son yüzyıla damga vuran bu isimleri gelecek nesillere anlatmak istiyorum.

Bruno Sacco’nun okuduğu üniversite

12 Kasım 1933 yılında İtalya’nın Udin şehrinde dünyaya gelen Bruno Sacco yüksek öğrenimini Politecnico di Torino Üniversitesinde tamamladı. Bu aşamada Ghia ve Pininfarina Stüdyolarında erken yaşta otomobil tasarımı konusunda tecrübe kazanmaya başlayan Sacco 18 yaşlarında karşısına çıkan bir Studebaker Commander modeli bir aracın sıra dışı tasarımından etkilenerek dizaynır olmaya karar verdi.

1950 Studebaker Commander

1958 yılının Ocak ayında Daimler-Benz ile kariyerine başlayan Sacco 1999 yılına kadar Mercedes-Benz’in bir çok modeline katkıda bulunda ve tasarımlarına imzasını attı. Stilist ve tasarımcı olarak Karl Wilfert, Friedrich Geiger ve Béla Barényi’nin gözetiminde Mercedes-Benz 600 (W 100 serisi) ve 230 SL roadster (R 113) dahil olmak üzere çeşitli projelerde çalıştı . 

Mercedes-Benz 600 W100 1964 – 1981
Mercedes-Benz W113 Pagoda 1963 – 1971

Bruno Sacco aynı zamanda “test laboratories on wheels” Mercedes-Benz’in C 111-I ve C 111-II deneysel araçlarından sorumlu proje lideriydi. 1970 yılında Bruno Sacco, Daimler-Benz’de Vücut Tasarımı Bölüm Başkanı oldu. Onun sorumluluğunda ESF prototipleri (Deneysel Güvenlik Araçları) konusunda çalışmalar yapıldı, W123 Mercedes-Benz serisi de bu aşamada filizlendi.

W123 Mercedes-Benz Tasarımı
Mercedes-Benz C111-I C111-II Prototipleri 1970’s
Mercedes-Benz ESF Prototipleri Deneysel Güvenlik Araçları 1970

1975 yılında kıdemli mühendis ünvanını alan Sacco Styling Bölümü Başkanı Friedrich Geiger’e halef oldu. Bu aşamadan sonra Mercedes-Benz’in binek araçlarının tasarımında daha fazla söz sahibi olan Sacco başarısını C111-III serisinin rekorları ile taçlandırırken 1978 yılında W126 serisi ve 1979 yılında S-Serisi ile yeni projelere imza attı.

Mercedes-Benz C111-III Dizel Recortwagen 322 Km/h

1978 yılında Bruno Sacco, Mercedes-Benz Styling Bölüm başkanlığına atandı. W126 Mercedes-Benz tek başına üstlendiği ilk projesiydi. Bir röportajında Sacco, W126’nın hayatındaki yerinin ayrı olduğunu özellikle belirtiyor. Ayrıca şirketteki en büyük avantajının genç ve yenilikçi bir tasarım ekibine sahip olmanın getirisini kullanabilmesiydi.

W126 Mercedes-Benz Tasarımı
W126 Mercedes-Benz Tasarımı Bruno Sacco Kimdir?

Bruno Sacco Mercedes-Benz otomobillerinin üretimi ve sonrasında şöyle bir felsefe olması gerektiğini savunuyordu. Sacco’ya göre yeni bir modelin üç ila beş yıllık bir gelişim sürecinden geçmesi gerektiği, ortalama sekiz yıllık üretim sürecinden geçmesi ve sonrasında ise yirmi yıllık bir kullanım ömrü olması gerektiği yönündedir.

W201 Mercedes-Benz Tasarımcısı Bruno Sacco Kimdir?

1987 yılında Yönetim Kurulu, Bruno Sacco’yu Tasarım Departmanı Direktörlüğüne atadı. 1993 yılında Tasarım Başkanı olarak şirketin Yönetim Kurulu üyesi oldu. Bruno Sacco, Ticari Araç Bölümü için de ürünlerin tasarımında da zorunlu bir rol üstlendi. Mart 1999’da, Mercedes-Benz tasarımı ile 41 yıl hizmet verdikten sonra Bruno Sacco, departmanın liderliğini Peter Pfeiffer’e devretti.

W124 Mercedes-Benz Tasarımcısı Bruno Sacco

Brono Sacco görevde olduğu 41 yıl boyunca Mercedes-Benz’in bir çok modeline imza atmış ya da katkıda bulunmuştur. Bunların özellikle göze çarpanları şunlardır.

 • Mercedes-Benz  C111  
 • Mercedes-Benz  W126 
 • Mercedes-Benz  W140 
 • Mercedes-Benz  W220 
 • Mercedes-Benz  R129 SL Cabrio
 • Mercedes-Benz  R230 SL Cabrio  
 • Mercedes-Benz W201 190  
 • Mercedes-Benz  W202 
 • Mercedes-Benz W203
 • Mercedes-Benz  W123 
 • Mercedes-Benz  W124  
 • Mercedes_benz  W210 
 • Mercedes-Benz  W208 CLK  
 • Mercedes-Benz R170  SLK  
 • Mercedes-Benz  W163 M-Class 
 • Mercedes-Benz W168  
W202 Mercedes-Benz Tasarımcısı Bruno Sacco

Bruno Sacco’nun tasarım anlayışı uzun vadede şirketin tasarım felsefesi haline gelmiştir. Ona göre Mercedes-Benz markası Dünyanın neresinde olursa olsun ailenin bir üyesi gibi kabul görmeliydi. Yeni üretilen bir model eskisinden gelişmiş de olsa yine de kendi sınıfını temsil etmeliydi.

Mercedes-Benz R129 SL & R230 SL Cabrio Tasarımcısı
(Bruno Sacco 85 Yaşında 2018)

Bruno Sacco bu nedenle görevde bulunduğu dönemde tüm modeller için geçerli olan sınıflandırma uygulamasını hayata geçirdi. E serisi C serisi S serisi gibi kavramları şirket kültürüne yerleştirdi.

W140 Mercedes-Benz Tasarımcısı Bruno Sacco

Tüm bunlar sayesinde Mercedes-Benz yeni bir araç çıktığında bile eski aracın popülaritesini kaybetmeyeceğini garanti ediyordu. Hatta kendi tecrübelerim ve kullanıcı gözlemlerine baktığımda zaman içinde araç ile kullanıcı arasında bağ kurulduğunu sizlere net olarak söyleyebilirim.

W220 Mercedes-Benz Tasarımcısı Bruno Sacco

Hatta bu bağ süre uzadıkça adeta bir tutkuya dönüşüyor. Şimdi diyeceksiniz insan bir demir yığınına nasıl bu kadar tutku ile bağlanabilir? Bu sorunun cevabı bu aracın şeytan tüyünde gizli olsa gerek…

W210 Mercedes-Benz Tasarımı

Uzun yıllar çalıştığım Mercedes-Benz bayi teşkilatında öyle müşteriler ile karşılaştım ki markaya bağlılık ve güvenin ne kadar yüksek olduğuna inanamazsınız. Bir gün aracını takasa getirmiş bir müşterimiz ile sohbet ediyordum. W210 Mercedes-Benz’ini 7-8 sene kullanmış, öncesinde W124 kasaya onun öncesinde W123 kasaya biniyormuş. Hatta 2 üç kuşak sürekli Mercedes-Benz kullanan kişiler ile tanışma şansım oldu. Bunun sizlere tek kelime ile özetleyebilim ” Aşk ”

Bruno Sacco Kimdir?

Bu sonsuz aşkın en önemli mimarlarından olan Bruno Sacco Daimler-Benz’de çalıştığı dönemde çok sayıda kişisel ödül aldı. 1994 yılında Apulia Mesleki Başarı Ödülü,  1996 yılında Car dergisinin En İyi Tasarımcı, 1997’de Lucky Strike markası tarafından sunulan Ömür Boyu Tasarım Başarı Ödülü, Detroit ve Raymond Loewy Tasarımcı Ödülü; 2002 yılında İtalya’nın Udine Üniversitesi’nden fahri doktora bunlardan bazılarıydı. Ama en önemlisi 2006 yılında Dearborn Otomotiv Onur Listesi’ne ve 2007 yılında Cenevre Avrupa Otomotiv Onur Listesine girdi.

Who is Bruno Sacco

Umarım sizleri fazla sıkmadan Mercedes-Benz’in Efsane tasarımcısı Bronu Sacco’nun kim olduğunu sizlere biraz da olsa anlatabilmişimdir. Siz de konu hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz. Bir daha ki yazıda başka bir tasarımcının hikayesinde bulaşmak dileği ile sağlıcakla kalın…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

6 thoughts on “Mercedes-Benz’in Efsane Tasarımcısı Bruno Sacco Kimdir?

 • Yücel

  Merhaba Serdar bey, bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
 • alper

  Serdar bey merhaba,
  yukarıda ki örneklerde de olduğu gibi yaşadığınız ilginç anıları daha fazla ve daha uzun paylaşmanızı rica edeceğim , anıları okumak çok zevkli..

  Yanıtla
 • Cihan Emsalsiz

  Emeğinize sağlık teşekkürler

  Yanıtla
 • Jamal

  Dr. Bruno Sacco is a great and talented style inventor and designer. I love his older design models much more than his latest ones. Sadly saying that … I find W113, W107, W123, W124, W126, and W100 are iconic and timeless compared to the designs that came after starting with W140. Such latest models lack of chrome around window frames, door handles, trims as well as interiorly had contributed to the depreciation.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!