Mercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz W140

W140 Mercedes-Benz T Model Estate SW

W140 Mercedes-Benz Tarihçesi adlı makalemde ayrıntılı olarak anlattığım W140 Mercedes-Benz modelinin sürpriz bir modelini tanıtmak istiyorum. W140 Mercedes-Benz T Model Estate Steyşin vagon modelini öyle her yerde görebileceğiniz bir araç değil.

W140 Mercedes-Benz T Model Estate

Bildiğiniz gibi W140 modelinde seri üretim bandına girmiş herhangi bir Steyşın vagon modeli yok. Ama bu tarz araçlara Zenginlerden gelen sınırlı sayıdaki talebi gören Mercedes-Benz yetkilileri, daha önce de başvurdukları pratik bir yola başvurdular.

W140 Mercedes-Benz T Model SW

Bu yol, W140 Mercedes-Benz modelinin Steyşın vagon modelini üretmek için, Cadform Engineering ve Binz üst yapı firmalarına yetki verdi. Hatta 1995 yılında bu araçlar kataloglarında yerini almayı başardı.

W140 Mercedes-Benz Touring

1995 Cadform satış broşüründe gösterilen W140 Mercedes-Benz T prototip aracı, standart uzunlukdaki S500 Short W140 Sedan modeline dayanıyordu, çünkü daha uzun olan LWB versiyonu arka koltuk sırtlıkları düz yatırıldığında daha da geniş olacaktı. 

W140 Mercedes-Benz Touring SW

Bunun nedenlerinden biri de zaten ön kapıya göre daha kısa olan arka kapı, short modelinde bütünsellik olarak bakıldığında daha düzgün duracaktı.

W140 Mercedes-Benz SW

1990’ların ortalarında, Brunei Sultanı ve en küçük kardeşi Saik Prens Jefri, devasa ve büyüyen koleksiyonlarına eklemek için her zaman sıra dışı arabalar arıyorlardı.

W140 Mercedes-Benz Touring SW

S-Sınıfı T-modeli, uygun şekilde donatılmış mekanik, tekerlek ve karoser ile AMG S73 T olarak V12 formunda kendine has bir çekiciliğe sahipti. Brunei için yapılan 10 otomobilin, onlara daha iyi oranlar sağlayan uzun dingil mesafesi S-Serisi’ne dayanması şaşırtıcı değildi.

W140 Mercedes-Benz Touring S73 T

Bagaj kapağı solda ‘Brunei’ ve sağda motor gücüne atıfta bulunan ‘555’ armasını taşıyordu ve her biri açılı AMG flaşları ilerliyordu. 19 inçlik AMG alaşımları ve bir inçlik daha alçak spor süspansiyon, araca Cadform/Binz broşüründeki araçtan çok daha spor amaçlı bir duruş kazandırdı.

10 Brunei arabası, M297 motorunun bir sonraki evrimini kullandı ve 7.291 cc’lik süpürme kapasitesi için delik ve strok daha da 91.5×92.4 mm’ye yükseltildi. Bu, S73 T için çıktının 547 bg’ye (555 bg) yükselmesine yardımcı oldu. Sonunda AMG, 10’u Brunei’ye yönelik olmak üzere bu arabalardan 18 adet üretti. Kalın Sağlıcakla…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “W140 Mercedes-Benz T Model Estate SW

  • emre bayraktar

    Gerçekten farklı bir bilgi,teşekkürler…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!