Mini Klasikleri

Mini Cooper Final Edition 2000

Klasik Mini modelleri arasına girebileceğini düşündüğüm, 2000 model MKVII Mini Cooper’un Final Edition modelini sizlerle paylaşmak istedim. Sizce, 1959 yılında Mini Cooper modelini tasarlayan dizaynır, Alec Issigonis, tasarladığı aracın bu kadar talep göreceğini tahmin etmiş midir ?

Klasik Mini Cooper Final Editon MKVII

Bu arada, Mini Cooper‘un dizaynırı Alec Issigonis‘in 1906 yılında, Osmanlı limanı Smyrna (İzmir’de) doğduğunu hatırlatmak isterim. 1967 yılında Kraliçe tarafından Sör unvanını alan Alec Issigonis, Mini modellerinin neredeyse tamamının tasarımına imzasını atmıştır. Sizlere tanıtacağım modele gelince Mini Cooper 7. jenerasyonu olan ve 1996 yılından 2000 yılına kadar üretilen MKVII modelinin, 2000 yılında sınırlı sayıda üretilen Final Edition modelidir.

Klasik Mini Cooper Final Editon MKVII

2000 model Mini Cooper Final Editon MKVII, Solar Red, British Racing Green, Black veya Tahiti Blue Renklerinde, nikelaj tamponlar ve ön panjur, Minilite tarzı alüminyum jantlar, radyo kasetli stereo müzik sistemi, siyah yarı deri döşemeler, gövde renginde ön kaplama, delikli pedallar gibi farklı bir tasarımla, sınırlı sayıda üretilmiştir. Yaklaşık 10.000 İngiliz Sterlinine satışa sunulmuştur.

Klasik Mini Cooper Final Editon MKVII

2000 model Mini Cooper Final Editon MKVII‘ni teknik özelliklerine gelirsek, sıralı dört silindirli BMC Austin A-Plus serisi motoru, 1275 cc. hacminde 62 Hp. güç ve 95 Nm. Tork’a sahip, 4 ileri düz vitesli şanzımanı ile saatte 153 Km/h. hıza ulaşırken, sıfırdan yüze ulaşabildiği süre ise 12.5 saniyedir. Ortalama yakıt tüketimi 7.3 L. olarak belirtilen Mini Cooper, tam bir şehir içi otomobilidir. Bizzat bir Mini Cooper kullanıcısı olarak tavsiye ederim.

Mini Cooper 1.5D Chili Electric Blue

Orijinal 3.800 Km.de! 1994 Mini Cooper MKVI Blue Star

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “Mini Cooper Final Edition 2000

  • Kenan Civelek

    Bu günlerde ,yetişemiyoruz yazılara.elinize sağlık

    Yanıtla
    • Sağolun Kenan bey, hobi olarak başladığım bloğum artık asıl işim oldu. O yüzden elimden geldiğince değerlendirmeye çalışıyorum…

      Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!