Opel Klasikleri

1939 Opel Kapitan Süper Six Tarihçesi

Opel klasikleri denince akla gelen 1939 Opel Kapitan savaş yıllarına ait modellerden birisidir. Şimdi size Dünya tarihinde önemli bir döneme tanıklık etmiş olan bu modeli tanıtmaya çalışacağım.

Opel Klasikleri 1939 Opel Modelleri

Nazi Almanya’sı yönetimi döneminde savaş yıllarına rağmen Opel Kadett modeli yılın en çok satan küçük otomobiliydi. Dört silindirli 1074cc motoru 23 Hp gücünde ve Opel’in en ekonomik modeliydi.

Opel Klasikleri 1939 Opel Kadett

Bu aracı yine küçük otomobil segmentinde satışa sunduğu Opel Olimpia modeli izliyordu. Dört silindirli 1488 cc hacminde ve 37 Hp gücündeki motoru ile daha güçlü bir otomobil olarak satışa sunuldu.

Opel Klasikleri 1939 Opel Olimpia

Opel markasının üst orta sınıf otomobili ise Opel Kapitan modelidir. Altı silindir 2473cc hacminde ve 55 Hp gücündeki motoru ile daha çok zengin kesime hitap eden ama aynı zamanda ekonomik bir otomobildi.

Opel Klasikleri 1939 Opel Kapitan Sedan ve Coupe
Opel Klasikleri 1939 Opel Kapitan Cabriolet

Opel Kapitan modeli, dört kapılı sedan, iki kapılı coupe, iki kapılı Cabriolet ve Hebmüller ( Cabriolet modelinin arka yan camı olmayan, bagajı daha büyük modeli ) modelleri ile satışa sunuldu. Bazı ülkelerde selefi olan, Süper Six adı ile satışa sunuldu.

Opel Klasikleri 1939 Opel Admiral

En lüks modeli ise Opel Admiral modeliydi. Altı silindirli 3626cc hacminde ve 75 Hp gücündeki modeli markanın üst sınıf müşterileri için üretiliyordu. Dört kapılı sedan modeli, üç ayrı cabriolet modeli ( Dört kapılı cabriolet, Hebmüller cabriolet ve Glaser cabriolet ) ve Pullman Limuzin modelleri ile zengin müşterilerin beğenisine sunuluyordu.

1939 Opel Kapitan

Bu kadar tarihçe sanırım yeterli olmuştur. Şimdi gelelim yazımıza konu ettiğimiz 1939 Opel Kapitan modeline, Almanya’da bulunan ve daha önce de bir yazısını yazdığımız HK-ENGINEERING GmbH firması, daha çok SL Mercedes-Benz restorasyonları ile tanınıyor.

1939 Opel Kapitan Satılık Klasik Opel
1939 Opel Kapitan Satılık Klasik Opel

Firma tarafından özenle restore edilen 77.000 km.deki, bu araca istenen Almanya fiyatı 49.900 Euro .

1939 Opel Kapitan Klasik Opel
1939 Opel Kapitan Satılık Klasik Opel Teknik özellikler

Firmanın yaptığı açıklamaya göre 1939 yılında savaş nedeni ile üretim durunca bu araç İsviçre’de bulunan montaj tesislerinde özel olarak üretilen 850 adet araçtan biri olma özelliğini taşıyor.Bu yüzden aracın isim levhası üzerinde Opel-Rüsselshein değil, İsviçre’nin General Motors Bienne firması tarafından üretildiği yazıyor.

1939 Opel Kapitan iç görünüm
1939 Opel Kapitan iç görünüm

Bu şekilde İsviçre’de üretilen 850 aracın büyük bölümü Alman ordusu tarafından üst rütbeli İsviçre subaylarına teslim edilmiş, bu hikayesinden ötürü bu modeller diğer Almanya üretimlerine kıyasla koleksiyonerler tarafından daha fazla talep görüyormuş. Eğer araç sizinde ilginizi çektiyse üstte bulunan linkten firma ile irtibata geçebilirsiniz…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “1939 Opel Kapitan Süper Six Tarihçesi

  • Kenan Civelek

    Elinize sağlık

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!