Klasik Otomobil Dünyası

Otomobil biz yetişkinlerin en önemli oyuncağıdır.Çoğumuz gönlümüzde yatan Klasik Otomobile ama pahalı ama ucuz yoldan ulaşmanın hayali ile yaşarız.Bu blog bize bu hayale ulaşmak için yola çıktığımızda , bizi nelerin beklediğini anlatmak için kuruldu.Sizlerden ricam, konular hakkında yaşadığınız tecrübeleri yorumlar vasıtası ile bizlere aktarmanız.Böylece bu değerli bilgiler bizden sonraki nesillere doğru ve sağlıklı bir şekilde aktarılabilecektir.

Plymouth Klasikleri

Plymouth Belvedere Tarihçesi 1954-1956

Plymouth Belvedere Tarihçesi birinci nesil 1954 modelden başlayıp, ikinci nesil 1955 1956 yılına kadar geçen süreci kapsamaktadır. Bu makalede Plymouth Belvedere modellerin tüm vücut tipleri, motor ve teknik özelliklerine hep birlikte göz atacağız.

Plymouth Belvedere Tarihçesi 1954 1. Nesil

1954’te Belvedere, üst model olarak Cranbrook’un yerini aldı. Belvedere artık, Belvedere 2 kapılı Convertible, 4 kapılı sedan, 3 kapılı Suburban station wagon, Sport Coupe olarak adlandırılan daha önce üretilmiş 2 kapılı hardtop coupé ile eksiksiz bir model serisiydi.

Plymouth Belvedere 1954 Modelleri

Plymouth tasarımı, otomobilin daha uzun görünmesini sağlamak için yatay krom şeritler ve arka çamurluklardaki küçük kuyruk yüzgeçleri ile revize edildi.

Plymouth Belvedere PowerFlite

Mart 1954’ten itibaren Plymouth, Chrysler Group tarafından iyi bilinen 2 vitesli PowerFlite adlı tam otomatik şanzımanı nihayet sundu. Tüm Plymouth modelleri 1955’te baştan aşağı yeniden tasarlandı. Bu yıl, yeni Chrysler tasarımcısı Virgil Exner’ın ” Forward Look “u ilk kez sunuldu. 

Plymouth Belvedere 2 Kapı Sport Sedan 1955 2. Nesil

Öne doğru eğimli olan ön kısım, eski, yuvarlak şekillerden çok daha modern görünen arkadaki kanatçıklarla yamuk bir şekil oluşturmuştur. Ek olarak, dış uzunluk 10 inç (25 cm) arttı. Yeni modelle birlikte ilk kez bir Plymouth’ta sekiz silindirli bir motor da kullanıldı .

Plymouth Belvedere 2 Kapı Convertible 1955
Plymouth Belvedere 4 Kapı Suburban Steyşın vagon SW 1955
Plymouth Belvedere Motor ve Teknik Özellikleri Specs 1954 – 1956
Plymouth Belvedere Motor ve Teknik Özellikleri 1954 – 1956

1956’da bir önceki yılın stili devralındı. Değişiklikler, bir ABD otomobilinde ilk düğmeli otomatik şanzımanın ve daha büyük kuyruk yüzgeçlerinin sunulmasını içeriyordu. 

Plymouth Belvedere 2 Kapı Convertible 1956
Plymouth Belvedere 4 Kapı Spor Sedan
Plymouth Belvedere Yeni PowerFlite Şanzıman 1956
Plymouth Belvedere 2 Kapı Convertible 1956
Plymouth Belvedere Tarihçesi 1956 2. Nesil

Plymouth Belvedere modelleri Ülkemizde Amerikancılar tarafından oldukça sevilen bir modeldir. Neyse ki günümüzde çok fazla araç kalmasa da, mevcut araçlar genelde değerini bilen koleksiyonerlerin elinde. Kalın sağlıcakla…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!