Klasik Otomobil MüzeleriMercedes-Benz Klasikleri

Mercedes-Benz Müzesinin 840 Araçlık Gizli Hazinesi

Almanya’da Mercedes-Benz Müzesinin gizli hazinesi niteliğindeki 840 araçlık bu yer dünyanın en iyi korunan yerlerinden biri. Burada saklanan nadide araçlar toplanacakları ve Müzedeki yerlerini alacakları zamanı bekliyorlar. Bu alan şirket tarafından yüksek bir koruma altında tutuluyor ve şirket çalışanları haricinde dışarıdan herhangi bir kişinin ziyaretine açık değil…

Mercedes-Benz Müzesinin Gizli Hazinesi

Mercedes-Benz Müzesinin Gizli Hazinesi

Mercedes-Benz müzesinde sergilenen 160 klasik araç şirketin gerçek koleksiyonu değil , gerçek koleksiyon şirketin özenle topladığı 1000 araçlık bir araç parkından oluşuyor ve bu araçların büyük bir kısmı 130 yıl öncesine ait modellerden itibaren başlayıp günümüze doğru geliyor.

Mercedes-Benz Müzesinin Gizli Hazinesi
Mercedes-Benz Müzesinin Gizli Hazinesi
Mercedes-Benz Müzesinin Gizli Hazinesi

Koleksiyon müdürü Holger Lützenkirchen, “Her sene araç koleksiyonu yaklaşık 30 ila 50 araç büyüyor” diyor. Bu sadece koleksiyonu tamamlamak için satın alınan klasik otomobilleri değil, aynı zamanda her son modern serinin bir örneğini de içermektedir. Buradaki hedefimiz şirketin 20-30 sene sonraki tarihini belirleyecek modelleri sağlam bir şekilde muhafaza edebilmek. 

Mercedes-Benz Müzesi
Mercedes-Benz Müzesi
Mercedes-Benz Müzesi

Bu kadar aracı uygun ortamda saklamak en önemli sorunu teşkil ediyor, çalışanların şaka yollu deyimleri ile bu araçlar ”Kutsal Salonlar” olarak adlandırılan nemden arındırılmış tamamen kuru bir ortamda muhafaza ediliyor..

Mercedes-Benz Müzesi
Mercedes-Benz Müzesi
Mercedes-Benz Müzesi
Mercedes-Benz Müzesi
Mercedes-Benz Müzesi

Bu araçların kimisi Müzedeki yerini alacağı zamana kadar muhafaza ediliyor, kimisi ise restore edildikten sonra Mercedes -Benz Klasik Oto Merkezi tarafından satışa sunuluyor.

Mercedes-Benz’in bu merkezinde 1900’lü yıllara ait tahta tekerlekli modellerden tutun da C111 prototip modellerine kadar her türlü aracı görebilmek mümkün. Burada bulunan araçların rakamsal olarak değerini hesaplamaya kalksak, hesap makinesi şaşırır herhalde 🙂

Martı Kanat Gullwing 300SL ve Kurşun geçirmez zırha sahip Papa mobil diye adlandırılan ML jeep’de ilgi çekici parçalar arasında. Doğruyu söylemek gerekirse, Almanya’da olup burayı canlı gezmeyi çok isterdim…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Mercedes-Benz Tarihçeleri için tıklayınız!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “Mercedes-Benz Müzesinin 840 Araçlık Gizli Hazinesi

 • Alper

  Bu kadar mersedes’i saklamak restore etmek her biri ile ilgilenmek , akıl almaz bir yer burası. Acaba sigortası ne kadar tutmuştur,sigorta acentesi olduğum için kafa hemen oraya gidiyor))))
  Bu arada Serdar bey; youtube’da gizli bir yerden daha bahsediliyor hatta yanlış hatirlamiyorsam. Mr. Dieter’in cl’sinden bahsediliyordu sanırım kendisine aitti yanılıyorda olabilirim.
  Bu arada ellerinize sağlık muhteşem bir site muhteşem yazılar.

  Yanıtla
  • Alper bey bu yer Mercedes Benz Müzesine ait ve halka kapalı bir yer bunun haricinde bu tarz bir yer bildiğim kadarı ile yok, o youtube’da bahsedilen yerde burası olabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!