Mercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz Oldies

Mercedes-Benz’in Odun Gazı ile Çalışan Modeli 170VG

Sizlere 1939 yılı ile 1943 arasında savaş yıllarında yakıt sıkıntısı baş göstermişken belkide zaruretten doğan bir modelden bahsetmek istiyorum; Mercedes-Benz 170 VG Holzgasgenerator W136. 

Mercedes-Benz 170 VG 1939 yılında itibaren artan petrol sıkıntısını gidermek için Mercedes-Benz tarafından tasarlanmış odun gazı jeneratörü ile odunun karbonlaştırılması ile üretilen enerji ile çalışıyordu. 

Mercedes-Benz 170 VG ‘nin motoru, M136G tipinde 4 silindirli, dört zamanlı otto ( Odun jeneratörü ile ) çalışan 1697cc hacminde 3200 devirde 22 Hp güç üreterek, dört ileri vitesli şanzımanı ile, 80 Km./h hıza ulaşabiliyordu. 100 kilometrede 15 kilogram ahşap tüketiyordu. 30 kg. ahşap rezervi vardı, bu yüzden bu modelde stepne tavana takılmıştı.

Pkw mit Holzgasantrieb in Berlin 1946

Mercedes-Benz 170 VG , Daimler-Benz tarafından “çapraz akışlı gazlaştırma ve karıştırma valfı” ile geliştirilen gaz jeneratör sistemi sadece odun ile değil her türlü kömür, antrasit, odun kömürü ile de çalışabiliyordu. 1942 yılında üretimden kalkana kadar geçen sürede  90.000’den fazla araç üretildi.

Daimler-Benz’in öncülüğündeki bu Ahşap gazı sistemi, savaş yıllarında diğer firmalar tarafından da kullanıldı.

Holzvergaser an einem Opel P4 (1940)

 Adler Diplomat 3 GS mit Holzgasgenerator (1941)

Daimler-Benz’in Savaş yıllarındaki sıkıntılı zamandan çıkmak için ustaca kullandığı bu sistem ( Biyokütle gazlaştırma ) yada odun gazlaştırma 18. Yüzyılın sonlarında, Philippe Lebon tarafından geliştirildi. Altta 1928 model Ahşap gaz tahrikli Ford Model A, aracı görüyorsunuz.

Bu konu oldukça uzun bir konu olduğundan daha fazla ayrıntıya girip yazıyı uzatmak istemiyorum. Mercedes-Benz savaş yıllarında yakıt sıkıntısı yaşandığı dönemi bu şekilde usta bir manevra ile atlatmıştır. Unutmayalım ki o yıllarda üretilen Mercedes-Benz modelleri şimdilerde milyonlarca dolara satılmakta. Yazımı o senelerde üretilen bir kaç model ile sonlandırmak istiyorum. Allah hepinizin gönlüne göre versin.

1939 540K Mercedes-Benz

1940  770 Mercedes-Benz W150

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

One thought on “Mercedes-Benz’in Odun Gazı ile Çalışan Modeli 170VG

  • Jean Luc

    Hi

    Very interesting! Just a mistake : in Krakow in 1942, it’s not a 540k but a Grosser Typ w150 (770)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!