Klasik Tuning & ModifiyeMercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz W124

W124 Mercedes-Benz Sportline Nedir?

Bugün W124 Mercedes-Benz donanım paketleri içinde en çok merak edilen konu olan W124 Mercedes-Benz Sportline Nedir? Özellikleri nelerdir, normal bir araçtan farkı nedir? Sorulanı sizler için cevaplaya çalışacağım. Makalenin alt kısmındaki linki tıklayarak Yeni YouTube Kanalımdan yazının video versiyonunu ve diğer videolarımı izleyebilirsiniz.

W124 Mercedes-Benz Sportline

Mercedes-Benz, Sportline paketi seçeneğini 1991 yılının sonlarında AMG pakete daha ucuz bir seçenek sunabilmek için sunmamaya başladı. AMG paketten ucuz ve bu kadar dikkat çekmeyecek, ama daha sportif sürüşü benimseyen müşteri kitlesine hitap eden Sportline paketi, bir nevi erken çıkmış Avantgarde gibiydi.

Sportline Paketi Nedir?

W124 Mercedes-Benz’in tüm kasaları ile birlikte aynı zamanda W201 Serisinde de sunulmaya başlandı. Temel anlamda AMG paketine benzer bir şekilde aracın süspansiyon sisteminin daha sportif sürüşü destleyecek şekilde tasarlanan Sportline paketi. Normal araca göre %20 daha sert süspansiyonlara ve daha kısa yaylara sahipti.

W124 Sportline Süspansiyon

Aracın ön takımı denge demirleri ve arka süspansiyon bağlantı ekipmanları da buna göre ayarlanmıştı. Normal araçtan daha küçük (390mm.) Nappa Deri direksiyon tasarımı olan Sportline modelinde harekete daha duyarlı yüksek oranlı spor direksiyon kutusu ve Sportline yazılı Nappa Deri vites topuzları kullanıldı.

W124 Sportline Nappa Deri Direksiyon (Ahşap Ekstra)
W124 Sportline Nappa Deri Vites Topuzu

Aracın sertleşen süspansiyonunu desteklemek için normal araçlara göre; W124 sedan modelleri 22mm. , C124 Coupe modelleri 23mm. ve S124 Steyşın vagon modelleri 33mm. alçaltılarak aracın yola tutunmasına katkı sağlandı. Araca dıştan baktığınızda ön çamurluk panellerindeki Sportline arması dışında, diğer araçlara göre pek bir farkı yoktu.

W124 Sportline Deri Döşeme

Fabrika çıkışında Sportline paketi 953 (Spor ön koltuk ile) 952 (Spor ön ve arka koltuklar ile) ve 244 (Sadece Spor koltuk) kodları ile 2400 DM ile 11.400 DM (Almanya fiyatı) fark ile temin edilirken. Sadece 780 DM fark ile Karo desenli koltuklar ile satın alınabiliyordu. Sportline paketi 3 farklı Karo desenli (Siyah, Mavi, Gri, Krem, Kahverengi) koltuk paketi ile sunulurken, sadece karo desenli standart koltuk ile, yan destekleri spor koltuklar ve arka kısmıda ikili spor koltukları içeriyordu. Bunun dışında Sportline paketinde deri koltuk seçeneğide alınabiliyordu. Bkz. W124 Mercedes-Benz Kumaş Döşemeleri

W124 Sportline Standart Koltukları
W124 Sportline Spor Koltukları (Arka üç kişilik)
W124 Sportline Spor Koltukları (Arka iki kişilik)
Ekstra Sportline Recaro Koltukları

Sporline paketinin jantlarına gelince iki tip jant sunuldu. 653 kodlu 8 delik, 650 kodlu 15 delik jantlar ve 205/60/15 daha geniş ve düşük profilli lastikler kullanıldı. Fakat bu jant modelleri daha önceki modellerde de kullanılıyordu.

Sportline Jantları 653 / 8 Delik
Sportline Jantları 650 / 15 Delik

Ülkemizde karışıklığa neden olan konu ise bizdeki araçların sadece koltuklarının değişmesidir. Özellikle Karadeniz’de Gürcistana yakın olmasından dolayı araçlara Sportline koltukları takılarak aracın içi komple yenilenmektedir. Ama bu işlem aracı Sportline yapmaz. Sadece Sportline koltuklu bir araç yapar…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “W124 Mercedes-Benz Sportline Nedir?

 • İftixar

  Merhaba abi.Biz azerbaycandan sizinle konusuyoruz.Ve abi bizim bir mercedes124 200W 102 motorlu bir arabamız var.Bu 10 yildir bizde.Zaten bu arabalar bir hastalik.Yani ben bu arabaların fabrikten nasil ciktigini bilmek istiyorum.Yani bu arabaya benden once kullananlar neyi degismis neyi degismemis bilmek istiyorum.Yani bu benim icin cok onemli. araba benim icin cok onemli.Zaten bu bir araba degil bir hastalik.Size abune oldum azerbaycandan yaziyoruz.Lutfen bana cevap yazin.Yasasin Azerbaycan yasasin Turkiye.Her sey gonlunuzce olsun.
  WDB 1240211B184542

  Yanıtla
  • Merhaba aracınızın üzerindeki donanımı ancak VIN kodlarına bakarak size Yetkili servisler söyleyebilirler…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!