Mercedes Benz E1 ve E2 Paket Nedir? Ne Değildir.

+ Mercedes Benz Klasikleri Klasik Otomobil Dünyası

Mercedes Benz E1 ve E2 Paket Nedir? Ne Değildir.

Mercedes Benz camiasında uzun zamandan beri uzaktan izlediğim doğru bilinen bir yanlışa dikkatinizi çekmek istiyorum. Gerek benim Facebook gurubumda  Mercedes Benz 2.El ® olsun gerek diğer guruplarda dönen bir E1, E2 paket  muhabbeti var, bazı arkadaşlar biraz dolu olan W124 kasa araçlarına E2 paket diyorlar.

Öncelikle şunu belirmek isterim ki, Mercedes Benz W124 araçlarının satışında kullanılan E1 veya E2 diye bir aksesuar yada donanım paketi adı yoktur. Bu konuda daha geniş bilgi için Mercedes Benz W124 Efsanesinin Doğuşu ve Tarihçesi adlı yazımı okuyabilirsiniz… Eski bir Mercedes Benz Bayii çalışanı olarak özellikle benim çalıştığım dönemlere denk gelen W210 kasa satışlarında Mercedes Benz Türk tarafından sadece bir dönem, kasanın sonlarına doğru kullanılan bir araç donanım paketinin adıdır, E1 ve E2, o da sadece W210 kasaya mahsustur. 

Tabi ki ben Türkiye’de kullanılan deyimden bahsediyorum, Almanya’da kullanılan ve bizi çok da ilgilendirmeyen yazılım veya teknik anlamda kullanılan E1 ve E2 deyimlerinden değil. Kısaca tekrar etmek gerekirse W124 kasada bir araç, E1 veya E2 paketli olamaz çünkü o araçların zamanında o şekilde bir paket ismi hiç olmadı... Peki o zaman E1 ve E2 paket nedir? Bu sorunun cevabını daha iyi anlatabilmek için ilk önce şu konudan bahsetmek istiyorum; eskiden araç satışları daha fazla kişiye özel yapılırdı, siz bayiye giderdiniz onlar size ilk önce temel paketler olan Classic, Elegance ve Avantgarde arasından birini sunardı, daha sonra o aracın üzerinde siz zevkinize göre değişiklik yapabilirdiniz ve tamamen size özel tasarlanmış bir araç siparişi verebilirdiniz. Sonra da bu araç sizin için özel üretilirdi ve araç geldiği zaman teslim alabilirdiniz… Şimdi ise durum temelde çok farklı değil yine özel sipariş ile araç alabiliyorsunuz ama bayiler müşterinin genel eğilimine göre bu sipariş işini genelde aracın hemen teslim edilmesi adına kendileri yapıyorlar. 

Şimdi bunu önceden anlatmamın sebebine geleyim, sizin E1 paket bir aracınız olabilir, ama E1 pakette olan bir şey o araçta olmayabilir, yada E1 paketli bir araçta sadece E2de olan bir donanım da olabilir. Bu da araçların genellikle standart paket kapsamının dışında özel sipariş olarak gelmesinden kaynaklıdır. Nasıl kafanızı yeteri kadar karıştırabildim mi? 🙂 Genel çerçeveden baktığımızda E1 paket kapsamında W210 kasada şu donanımlar olurdu;  Deri döşeme, ön koltuk ısıtma,Digital klima, Xenon farlar, Sol koltuk hafıza paketi... E2 paket kapsamında ise bunlara ilave olarak Ön koltuklarda Soğutma, Sağ koltuk hafıza paketi ve arka koltuklarda ısıtma şeklinde özetleyebiliriz… Ama demin dediğim özel sipariş konusundan ya da Grey Market diye tabir ettiğimiz Galerici yoluyla İthal edilmiş araçların her birinin donanımı kendine özel farklılık gösterebilir…

Ben yıllarca Mercedes Benz bayisinde İkinci El Satış Müdürlüğü yapmış biri olarak hiç bir aracı, bire bir görmeden fiyat vermedim, hala da vermem. Özellikle firmalar, rekabet şartlarına ayak uydurmak için sürekli olarak paket isimlerini değiştiriyorlar ya da aynı paketteki araçların donanımlarında eksiltmeye gidebiliyorlar. Mesela, Bmw bu konuda müşterinin kafasını karıştırıp istediği aracı istediği fiyata satma konusunda oldukça başarılıdır. 🙂 Bu konuya daha güncel bir örnek vereyim, mesela 2015 model CLA Amg paket bir araçta Hafıza paketi standart değilken 2016 ve 2017 modellerde sağ ve sol hafıza paketi standarttır. Ama aynı yüksek modelde bir CLA araçta kiralama firması ucuz olsun diye hafıza paketi olmayan bir aracı da sipariş edebilir. Bunu daha bir çok kez çeşitlendirebilirsiniz.

Benim kanaatimce E1 veya E2 paket değil de, her aracı başlı başına bir donanım versiyonuna sahip diye düşünmeliyiz. Boş diye tabir edilen, Classic bir araç gırtlağına kadar dolu, en full zannettiğiniz E2 paketli Avantgarde bir araç bomboş hatta düz vites bile olabilir.

Bizde aksesuar konusunun gerçek bir bilince dayandığını düşünmüyorum, biz ihtiyacımız olandan çok başkasında var benimki daha dolu olsun full olsun mantığı ile hareket ediyoruz. Örneğin adam geliyor babasına Mercedes Benz alacak, rahat olsun konforlu olsun, ama AMG paket olsun istiyor. 🙂 Eee peki hem AMG paket hem konforlu süspansiyon nasıl olacak diyorsun? 🙂 Bunun gibi hayatında kendisinden başka kimsenin kullanmadığı araçta hafıza paketi olmazsa olmaz diyen müşteri gördüm. 

Avrupa’lı senede bir kez bile ihtiyacı olacaksa Steyşın alır, biz ihtiyacımız olsa bile Steyşın almak istemeyiz. Ben Almanya’da ya da Avrupa’nın hiç bir ülkesinde bizim kadar aksesuara endeksli bir müşteri kitlesi görmedim. A serisinin kapısını biraz kapatıp, vakum var mı diye kapının kendisinin kapanmasını bekleyen, hayalet gösterge olmazsa araç kullanamayan bir kesim var. Sizlere bu kadar senedir bu işin içinde olan birisi olarak önerim, ilk önce aksesuara boyaya değil, aracın genel durumuna servis bakımına yürüyenine bakmanızdır. 30 yıllık bir arabada elektrikli cam olsun diye, sunroof olsun diye hurda bir araç alacağınıza aksesuarından ziyade araç iyi olsun, varsın E2 paket olmayı versin. Gönül elbette en dolusunu ve en düzgününü ister. Ama eski olsun yeni olsun bazı anlamsız aksesuarlar bir aracın olmazsa olmazı değildir. Mesela ben konfor istiyorsam eski tip kara jant dediğimiz bir çelik jantı, alüminyum alaşım bir janta tercih ederim, çünkü eski tip jant yüksek hızda yolun bozukluğunu esnekliği ile daha iyi absorbe eder…

Bir de, aracı sadece satmayı düşünerek almamak lazım, kendi kendine denklemler yaratıp bunlara inanıp doğru olduğunu zanneden bir kesim var. Özetle boş verin E1 paketi E2 paketi, aracın orijinalini, bakımlısını az kilometrelisini bulmaya bakın. Tabi ki 20 yaşında, larzon jantla yatıp brabus jantla kalkan biriyseniz o zaman başka 🙂 saygı duyarım.  Mercedes her yola gider…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, yazımızı beğendiyseniz alttaki buton vasıtası ile Facebookta paylaşarak bizlere destek olabilir, bloğumuza Abone olarak yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola…

Not: Bu yazımız ilginizi çektiyse, W210 Mercedes Benz Classic, Elegance, Avantgarde ve Amg Paketleri Nedir ? başlıklı yazımı da okumanızı öneririm…

Haberde kullanılan resimlerin telif hakları © Daimler AG ‘ye aittir..

7 thoughts on “Mercedes Benz E1 ve E2 Paket Nedir? Ne Değildir.

  1. Örneklemeler gerçekten muhteşemdi hepsi tamamen doğru Serdar bey))))
    Kafanızın rahat etmesini istiyorsanız, benim gibi dizel 123’den vazgecmiyeceksiniz. Ne koltuk ısıtma ne klima otomatik cam ne vakumlu kapılar inanın aracimin içinde ufak bir tornavidam var her yerini onunla sökebiliyorum)))))))))

      1. Gerçekten güzel bir yazı. En azından araç hakkında çok bilmişlere daha doğrusu dünyada sadece mercedes kendisinde var görünenler tokat gibi bir cevap verilmiş teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir