Alfa Romeo Klasikleri

Alfa Romeo Alfasud Sprint 1976-1978

Sizlere bugün Alfa Romeo modelleri arasından, 1976 yılından 1978 yılına kadar üretilen Alfasud Sprint 1.3 serisini tanıtmak istiyorum.

Alfa Romeo Alfasud 1.2

Alfa Romeo yöneticileri, daha önce piyasaya sürdükleri ve daha yumuşak hatlara sahip olan Alfasud 1.2 modeline alternatif olarak geliştirdikleri, Alfasud’a göre daha spor görünüme sahip olan, Alfasud Sprint modeli ile ürün gamını biraz daha genişletmiş oldular.

Klasik Alfasud Sprint
Klasik Alfasud Sprint 1976
Klasik Alfasud Sprint 1977

Alfasud’un 1.2 litrelik 63 Hp. gücündeki motorundan, biraz daha güçlü motora sahip olan Alfasud Sprint modeli 1.3 litre hacminde ve 75 Hp gücünde 103 Nm tork çeviren Boxer motor, aracı sıfırdan yüze 12,5 saniyede çıkarıyordu. 5 ileri vites seçenegi ile satışa sunulan aracın maksimum hızı ise saate 166 Km/h.

Klasik Alfasud Sprint Alfa Romeo
Alfasud Sprint Boxer

Italdesign Giugiaro stüdyosunda, Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan Alfasud Sprint, temelde Alfasud’ın dingil mesafasine sahip ama daha keskin hatları ve spor görünümü ile 1976 yılından, 1989 yılına kadar üretimde kalmış, Alfa Romeo’nun Spor otomobil imajını perçinleyen bir araç olmuştur.

Alfasud Sprint 1978
Alfasud Sprint 1.3 1978
Alfasud Sprint Facelift 1978

1978 yılının mayıs ayında ufak bir makyaj geçiren Alfasud Sprint, mat siyah dikiz aynaları, sarı renkli sinyal lambaları ve deve tüyü rengindeki koltuklar gibi değişiklikleri vardı. İlave bir seçenek ile, Texalfa deri ve ekose kumaş karışımından oluşan spor koltuklar ekstra olarak sunuluyordu.

Alfasud Sprint Alfa Romeo klasikleri
Alfasud Sprint Alfa Romeo klasikleri

Avrupa’da ikinci el piyasasında aracın kondisyonuna göre 5.000 – 10.000 Euro arasında hala alıcı bulabilen Alfasud Sprint modellerinden, maalesef ki Türkiye’de çok fazla bulunmuyor. Bizdeki Alfa Romeo’lar genellikle 1990’lı yıllar ve üstündeki araçlardan oluşuyor. Allah hepinize gönlünde klasik otomobili nasip etsin.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!