Bmw KlasikleriKlasik Motosiklet

Motosiklet’de Yeni Trend, Cafe Racer BMW R80RT

Son yıllarda ülkemizde de trend haline gelen aslında İngiltere’de 50’li yıllarda doğmuş bir akım, gençlerin cafe önlerinde birbirleri ile yarışmak için motorlarını kesip biçmeleri ile ortaya çıkmış bir tarz Cafe Racer kavramı. Bizde moda olmasının altında yatan etkenlerden biri Avrupa’daki örneklerinin çok güzel toplanması, ama bizde o ayarda toplanan makine sayısı bir elin parmaklarını bile bulmuyor. Mesela bu haberde resimlerini paylaştığım motoru ele alalım, POLIZIA UNO – unique 1/8 Mile Vintage Drag Race Bike 1985 model BMW R80RT İsviçre’de satışa çıkarılmış bir motor fiyatı ise 67.000 İsviçre frangı yani 260.000 TL civarında 🙂 

Şimdi bu fiyatları görünce biz de, 5.000 TL- 6.000 TL zor eden eski model boxer bmw’lerin ön çamurluğunu söküp bir de düz  sele koyunca o külüstürlere 20.000 TL 25.000 TL fiyatlar istemeye başladık. Ama dediğim gibi bu tarz bir restorasyonu yapmak çok ciddi anlamda para ve tecrübe gerektiriyor, onlar motorun önce şasesini  bu amaca uygun olarak komple elden geçiriyorlar, sonra motorunu revize ediyor, beygir gücünü yükseltiyorlar, amortisörler tamamen yüksek hıza uygun hale getiriliyor, lastikler vs derken tabi bunların hepsi emek ve para demektir.

Aslında bu haberdeki örnek bir Cafe Racer örneği değil bu biraz daha profesyonel işi Drag yarışları için hazırlanmış bir motosiklet, fiyatı da o yüzden biraz uçuk yoksa Avrupa’da da Cafe Racer motorlar ortama 10.000 Euro civarında fiyatlanmaktadır.

Her motosiklet sevdalısı gibi benim de hayalimde güzel bir boxer Bmw toplamak var ama bir türlü buna cesaret edemedim bir iki denemem oldu, onları da başka yazılarda anlatacağım İnşallah.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!