Chevrolet Klasikleri

GMC Amerikan Okul Otobüsü

Bugün sizlere ilginç bir  Okul Otobüsü projesini tanıtmak istiyorum. Amerikan GMC marka Okul Otobüsü, Amerika’nın sembolü haline gelmiş kıymetli bir klasik adayı.

1991 yılında bu otobüsü özel bir firma Amerika’dan özel olarak on tane ithal etmiş. Satışa sunulan bu aracı ise o dönemde İzmir Valiliğine hibe ederek, aracı kamu malı haline getirmiş.

1991 model GMC Okul Otobüsü Kamuda kullanılmasından dolayı henüz 77.000 mil (123.000 Km.) gibi oldukça düşük bir km.ye sahip. (Muadil modellerdeki otobüsler ortalama 3-4 milyon km.dedir.)

Başlı başına bir restorasyon projesi olan GMC Okul otobüsü sadece okul otobüsü olarak değil, reklam aracı, turizm otobüsü, tanıtım otobüsü gibi bir çok sektörde kullanılabilecek türden. (Türkiye’ye gelen on araçtan birisi Yatsan firması tarafından Reklam Otobüsü olarak kullanılıyor.)

Dizel V8 motoru 6000cc hacminde ve 200 Hp. gücünde tam bir Amerikan aracı. Klasik tarzda kol ile açılan ön kapısı ve şoför kliması ( Vantilatör ) ile tam bir nostalji otobüsü. Bence özel üniversiteler ve özel okullar için oldukça güzel bir reklam otobüsü olabilir.

Chevrolet/GMC otobüsleri 1966 yılından 2003 yılına kadar üretilmiş ve Amerika’da döneminin en fazla satan araçlarındandır. 1966-1983 senesinde üretilen araçlar Birinci nesil otobüslerdir. Chevrolet ve GMC markası ile, Blue Bird Body Company firması tarafından üretilmiştir.

Birinci Nesil Chevrolet/GMC School Bus 1966-1983

Chevrolet/GMC Okul otobüslerinin ikinci nesli 1984 yılından 1991 yılına kadar üretilen araçlardan oluşur. Bizim tanıttığımız araçta bu 2. nesle giren araçlardan. 2. nesil araçlar 2 adet V8 Benzinli ve bir adet V8 Detroit Diesel versiyonlarından oluşmaktadır. Chevrolet ile GMC arasındaki tek fark ön panjur tasarımıdır.

İkinci Nesil Chevrolet/GMC School Bus 1984-1991

Üçüncü Nesil GMC School Bus 1993-2003

Amerika’dan orijinal olarak beyaz renkte geldiği ifade edilen bu GMC otobüs bir meslektaşım tarafından İzmir’de satışa sunuluyordu.

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

12 thoughts on “GMC Amerikan Okul Otobüsü

 • samet orhan

  harrika bir otobüs natoda askerdeyken bu arçtan kullanma fırsatım olmuştu müthiş zevk almıştım küçük arabadan daha kolay ve zevkli bir kullanışı vardı yaban cı filmlerde okul otobüsü olarak görüyordum öğrencilik yıllarım da okula hep böyle schoolbus okul otobüsüyle gitmek istemişimdir alıp bunu restore eden okul inşallah çıkar türkiyede.

  Yanıtla
 • Serdar Bey, araçlar konusunda sitenizi takip ediyorum gerçekten çok başarılı.

  Yanıtla
 • Namık kemal özişletici

  Serdar bey çok güzel izah etmişsiniz
  Bu konuda gerçekten çok başarılı ve bilgi birikiminiz bu otobüsü sitenizde paylaştığınız için size çok teşekkür ederim emeğinize sağlık sağlıcakla kalın .

  Yanıtla
 • gülenay

  250 bin tl gerçekten yüksek.Sadece kullanılmısı alıp restore etmek isterim.Bu şekilde bildiginiz bir Amerikan okul aracı mevcut mu Türkiye de?

  Yanıtla
  • Bildiğim başka araç yok , niyetiniz varsa açın konuşun fiyatta indirim olabilir.

   Yanıtla
 • Cömert

  selam Serdar bey;
  uzun zamandır bakıyorum sitenize emeklerinize teşekkür ederim sağlıklar dilerim,,,
  bu GMC otobüs ile sizin sitenizde çıkmadan ilgilendim ancak satın almayı gerçekleştiremedim yapım maliyetleri belimi büktü belki mekaniği düzeltip fikrimi hayata geçirebilirdim ama olmadı. Şimdi bu konu ile alakalı youtube sekiz silindir kanalından iki gün önce yayınlanan video da sanıyorum bu otobüsü alıp restore etmişler ancak hiç hiç olmamış sizde video yu görmediyseniz bir bakın derim fikrinizi merak ediyorum.
  bu vesile ile bu pandemi günlerinden geçer isek size bendeki araç ile ilgili ne yapabiliriz şeklinde bir danışmanlığınıza ihtiyacım olucak şimdiden teşekkür ederim. kalın sağlıcakla!

  Yanıtla
  • Merhaba teşekkür ederim, o aracı bende dün tesadüfen Youtube kanalım Klasikotomobil Sohbetleri ile ilgili uğraşırken gördüm. Kendilerince toplamışlar işte, yine de çok kötü değil…Siz aracınızı bana whatsapptan atın bakarız. 0532 763 24 62

   Yanıtla
 • ismail

  bu otobüsten satılık bulma ihtimalimiz var mıdır acaba. selamlar.

  Yanıtla
  • İsmail bey benim bildiğim başka araç yok, bir iki tane ver ama büyük şirketler reklam aracı olarak kullanıyor…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!