Klasik Tuning & ModifiyeMercedes-Benz Klasikleri

Bir Hayalin Peşinde, Isdera Imperator 1978 Mercedes-Benz C311

Bu sefer sizlere sıradışı bir otomobilden bahsetmek istiyorum, Isdera Iperator 1978 Mercedes-Benz C311 konseptinden geliştirilmiş bir model. 

1978 Mercedes-Benz C111-3 Konsepti Turbo Dizel 5.litre V8 230 Hp. gücünde bir motora sahip…

1978 yılında Mercedes-Benz, CW311 konsept aracını seri üretime almayı hiç düşünmemişti. Bu konsept araçların çoğu sektördeki araştırma geliştirme bölümüne hizmet eden araçlardı. Ancak Alman mühendis Eberhard Schulz, kalbini ve ruhunu bu aracı geliştirmeye adadı ve bu hayalini gerçekleştirmek için Isdera şirketini kurdu.

Mercedes-Benz, Schulz’un bu aracı Isdera bayrağı altında üretmesine izin verdi ama tek şartla, o da bu araçta yine Mercedes- Benz motorunun kullanılmasıydı. 

Mercedes-Benz‘in desteği ile üretilen Isdera Imperator 108, sınırlı sayıda üretilmiş bir araç, ( Yaklaşık 30 adet ) 235 Hp gücünde 5 litrelik V8 dizel bir motora sahip…

Bu sıradışı araç, sıradışı mühendislerin belirli kalıplara takılmadan standartları düşünmeden sadece tasarıma ve dizayna dayalı hayallerinin peşinden giden insanların eseridir. Bu tarz tasarımlar ile Mercedes-Benz 1978 yılında dizel bir araç ile 200 mil/h ( 321 Km/h ) hıza ulaşarak dünya rekoru kırmıştır. Gullwing’den yola çıkarak hazırlanan dizaynı ile zamanın çok ötesinde tasarımlara imza atılmıştır. Günümüzde 500.000 Dolar civarında satılan, bu nadir parça koleksiyoncuların gözdesidir, ve her koleksiyoncunun hayalini süsler. Allah cümlemizin hayalini süsleyen otomobili nasip etsin…

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

4 thoughts on “Bir Hayalin Peşinde, Isdera Imperator 1978 Mercedes-Benz C311

 • Vecdi Alpan

  İlginç bir tasarım güzelmiş, hiç görmemiştim.

  Yanıtla
 • Serdar özel bir sanat eseri bulmuş sayesinde bilgilendik, ellerine sağlık.

  Kulisten sahneye çıkmış ama kısa süre sahnede kalmış bunun gibi bir çok örnek var, otomobil dünyasında. Bu da onlardan biri, prototip olarak kalmayanlardan.
  Tasarımcılar maalesef özgür çalışamıyorlar en önemli sebeplerden bazıları;
  maliyet,
  yakıt ekonomisi,
  çok adette üretilmesi ( maliyetin düşmesi ) bunun için 4 kapı sedan olma şartı var,
  satış vergileri , bu liste uzar gider.
  Mercedes- Benz bunlareı göze alarak üretim kararı almamış doğru karar,
  mühendis Eberhard Schulz tutkusunun peşinde ancak 30 adet üretmekle kalabilmiş.
  Hayaller gerçeğe dönüşmüş fakat son bulmuş üzücü keşke bu marka yıllık üretimi 1000 li rakamlarda olan üreticiler arasında günümüze kadar gelebilseydi.
  Teknik insan olmak ince elemek ve sık dokumaktan yana olmalıdır başka türlü olmaz, fizik kanunlarını alt üst edemez siniz. Hayallerinizi paylaşın ama kimseye kaptırmayın :).
  isdera commendatore 112i 1993 model … Yoksa ISDERA aramızda mı?

  Yanıtla
  • Aynen Hakanım en önemli kısıtlama ise uymak zorunda oldukları standartlar. Bu da özgür tasarımı engelleyen bir faktör. Her ölçüde kendi koydukları standartların içine hapis oluyor insanlar…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!