Mercedes-Benz Klasikleri

Nihat Sırdar’ın Mercedes-Benz O302 Otobüs Macerası

Elbette her şey bir hayalle başlar ki, ” Allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz. ” diye bir söz var. Nihat Sırdar‘da çocukluğundan beri hayalini kurduğu 1982 model Mercedes-Benz O302 Otobüsü restore etme başarısını yakalamış.

Klasik Otobüs Mercedes-Benz O302

Eşim ile birlikte Klasik Otomobil Festivalinde çektiğimiz bu fotoğrafları görünce ne zamandır yazmak istediğim bu yazıyı daha fazla erteleyemedim. Sizlere Nihat Sırdar‘ın otobüs macerasını herkesin yayınladığı yazılardan copy paste yaparak bir şeyler anlatmaya çalışmayacağım. Kendisi hatırlamaz ama zamanında ben Mengerler‘de çalışırken bir kaç kez görüşme şansımız olmuştu. Vito minibüs almak istediği dönemlerdi.

Klasik Otobüs O302 Mercedes-Benz

Neticede kendisi doğru kişilerle işe girişip bu zorlu süreci alnının akı ile tamamlayabilen nadir insanlardandır. Her zaman şunu söyler, şunu savunurum; ” Eğer doğru kişiler ile bu restorasyon işine kalkışmazsanız bu macera kabusa dönüşebilir.” Ben de sanayi tozu yutmuş biri olarak 35 senede bunu bir çok kez tecrübe ederek öğrendim. Nihat beyde bir çok röportajında bunun altını çizmiş zaten. Eğer aksi olsaydı ortaya böyle bir güzelliğin çıkması mümkün olamazdı…

O302 Mercedes-Benz Klasik Otobüs

Bu iş hem sevda işidir, hem de para. Eskilerin bir sözü vardır ya; ” Ekmeği ekmekçiye ver, yarısını yer yarısını sana bırakır.” diye. Bu da tam olarak böyle bir şey. Birde burada iki unsurun birleşme durumunu göz ardı etmemek gerekir. Birincisi klasik sevdası, ikicisi ise otobüs sevdası. Klasik otomobil ne kadar dibi olmayan bir konu ise Otobüs sevdası da o kadar derin bir konudur. O sevda yüzünden bazı insanlar sanayide, bazı insanlarda otobüs bagajlarında yaşlanmıştır 🙂

Klasik Otobüs O302 Mercedes-Benz sevdası

Bence Otobüs sevdası klasik otomobil sevdasının bir tık ötesinde bir konudur. Eğer öyle olmasa hiç kimse milyonlarca lira verip o otobüsün direksiyonunda hayatını tüketmek istemez. Mesela Sayın Latif Karaali beyi düşünün Has Otomotivin ve Has Turizm‘in sahiplerinden. Kendisi çok koyu bir Klasik otobüs koleksiyoneridir. Kendisinin 20 civarında Klasik Otobüsü ve 20.000 adetlik Otobüs bileti koleksiyonu vardır.

Klasik Otobüs O302 Mercedes-Benz sevdası

Klasik Otobüs dendiği zaman ilk akla gelen otobüslerden biri olan Mercedes Benz O302 efsane motor sesi ve kompresör sistemine bağlı kapıları frenleri vs her şeyi ile bizim kuşağımızdaki her kesin gönlünde yer etmiş bir araçtır. Kulakları çınlasın Kayseri’de yaşayan Bekir amcam 70’li yılların ortalarında İstanbul’dan sıfır km. Mercedes-Benz O302 satın almıştı. Kayseri Kent Turizm’de uzun yıllar çalışan bu otobüs Kayseri’ye gitmeden önce bir kaç gün bizim evin önünde durmuştu. Portakal rengi ana rengi ve siyah kuşakları olan o otobüsün içinden bir kaç gün boyunca hiç inmemiştim.

Mercedes-Benz Türk Davutpaşa’da geçmiş ve geleceği buluşturdu.

Yani özetleyecek olursak Yıldız sevgisi, Klasik Otomobil ve Otobüs sevgisi hep gönül işidir. Bu işlerden alnının akıyla çıkanlar olduğu gibi batanlar da oldu. Allah kimseyi yanlış insanlarla karşılaştırmasın. Ben buradan Nihat beyi ortaya çıkardığı bu güzel eserden dolayı tebrik etmek istiyorum. Kendisi aynı zamanda iyi bir Chevrolet hayranı  ve Klasik otomobil dünyasına katkıları olan bir insan. Başarılarının devamını sabırsızlıkla bekliyorum…

Nihat Sırdar’ın 1962 Chevrolet Hardtop 4 Kapı direksiz otomobili

Video Kaynak: Bus Channel HD

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

5 thoughts on “Nihat Sırdar’ın Mercedes-Benz O302 Otobüs Macerası

 • 190 e iç aksesuarlar konusunda yardım rica ediyorum

  Yanıtla
 • Nihat

  0302 nin tasarım ölçülerini bulabileceğim biryer varmı? yardımcı olursanız sevinirim. Maket yapmak için gerekiyor. Gerçek boyutları da olsa, ölçekleyerek kullanabilirim.
  Teşekkürler..

  Yanıtla
 • uğur duman

  302 efsane olmuş maaşallah

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!