Pontiac Klasikleri

20 Milyonluk 1954 Pontiac Bonneville Special

Her şey 1954 yılında GM baş dizaynırı Harley Earl’ın Utah’daki Bonneville Salt Flats’te Dünya hız rekoru yarışlarını seyrederken etkilenmesi ile başladı. Satılık Pontiac modelleri içinde rekora sahip olan Pontiac Bonneville Special Concept’in hikayesi işte böyle başladı.

1954 Pontiac Bonneville Special Concept
1954 Pontiac Bonneville Special Concept

GM firması daha önce Bonneville ismini hiç kullanmamıştı. Şirketin yeni imajını belirlemek ve pekiştirmek için hız ve konforu bir arada sunan bir ikona ihtiyaç vardı. 1954 yılında sergilenen bu concept otomobilden sadece iki örnek yapıldı biri Bronz, bir yeşil renkte.

1954 Pontiac Bonneville Special Concept
1954 Pontiac Bonneville Special Concept

Bronz renkli Pontiac New York’taki Waldorf Astoria Büyük Balo Salonu’nda, Yeşil renkli olanı ise Los Angeles’taki Pan Pasifik Oditoryumu’nda sergilenecekti. Benim sizlere tanıttığım, Yeşil Pontiac daha sonra ülkenin dört bir yanındaki Pontiac bayilerini dolaştı.

1954 Pontiac Bonneville Special Concept
1954 Pontiac Bonneville Special Concept

Harley Earl, Corvette ile benzerlik gösteren, Le Mans tarzı kısa bir araba tasarlamak istedi. Fiberglass gövdesi, balon şeklindeki tavanı, ön çamurluklardaki imitasyon alüminyum yağ soğutucuları araca ayrı bir görünüm kazandırdı. Zaman kısıtlamaları nedeniyle, otomobil üreticileri göstergeler için daha çok uçaklarda kullanılan malzemeleri kullandılar. Elbette bunlar çok ucuza mal olmadı, o zamanın parası ile araca harcanan para 350.000 ile 400.000 Dolar arasındaydı!

1954 Pontiac Bonneville Special Concept
1954 Pontiac Bonneville Special Concept

1954 Pontiac Bonneville Special Concept motor ve teknik özelliklerine gelince kaputunun altında sıralı sekiz silindirli ve dört karbüratörlü moturu 268 Cub. 4.4 L. hacminde 230 Hp. gücündeydi. Hydramatic otomatik şanzımana sahip olan Pontiac’ın vites topuzu adeta bir uçağın kokpitinden alınmış gibiydi.

Satılık Pontiac Bonneville Special Concept
Satılık Pontiac Bonneville Special Concept

Satılık Pontiac modelleri arasında benim bildiğim en yüksek fiyatlı araç olan 1954 Pontiac Bonneville Special Concept 2015 yılında Barett-Jackson açık arttırmasında 3.240.000 Dolar ( Yaklaşık 20 Milyon TL. ) bedelle satıldı. Diğer Bronz renkli araçta 3 Milyon dolara satılmıştı. Eğer bu araçlar olmasaydı bir döneme damgasını vuran fiberglass gövdeli efsane amarikan araçlarını göremeyecektik. Pontiac firması bu aracın üretiminden üç yıl sonra, 1957 yılında Pontiac Bonneville markası ile araç üretmeye başladı.

1957 Pontiac Bonneville Convertible

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!