Toyota Klasikleri

İlk Toyota, 1936 Toyoda AA/AB

Klasik Toyota kapsamında, sizlere bugün Toyota markasının 1936 yılında üretmeye başladığı, ilk aracı olan Toyoda AA ve AB  modellerini ve tarihçesini anlatmak istiyorum.

1934 İlk Toyoda Prototipi Model A1
1936 Toyoda AA Sedan Klasik Toyota
1936 Toyoda AA Sedan Klasik Toyota

Kiichiro Toyoda‘nın babasından aldığı tohum parası ile başlayan otomobil tarihçesi, 1934 yılında 1A modeli prototipin imalatı ile başladı. Fakat ekonomik koşullardan ötürü Toyoda, enerjisini ilk etapta G1 Toyoda kamyon üretimine aktarmanın daha iyi olacağını düşündü ve yatırımını bunun üzerinde yapmaya karar verdi. Bu yüzden 1A modeli üç adet prototipin dışında üretilmedi.

1935 G1 Truck ( Replica )

1924 yılında Kiichiro Toyoda‘nın babası Sakichi Toyoda tarafından kurulan otomatik dokuma makinesi fabrikasından sağlanan sermaye ile temeli atılan Toyoda fabrikası, 1936 yılının Nisan ayında ilk Toyoda AA modelinin üretimine başladı.

1936 Toyoda AA Sedan Klasik Toyota
1936 Toyoda AA Sedan Motoru Klasik Toyota
1936 Toyota AB Phaeton Klasik Toyota

1936 Eylül’ünde şirket, halka açık bir logo yarışması düzenleyerek ”Toyota” markasında karar kıldı. ( Toyoda Japonca ”Bereketli pirinç tarlası” anlamına gelir, fakat bu kelime Japonca’da 10 çizgi ile gösterilir ve bu da uğursuzluk demektir. O yüzden şirket adı olarak 9 çizgi ile yazılan Toyota seçilmiştir. Amblemin anlamı konusunda çeşitli rivayetler vardır. Benim bildiğim ve gerçeğe en yakın olanı, iki tane pirinç tanesinden yazılan T harfi olduğudur.) 1937 yılında ise şirketin Toyoda Automatic Loom Works Ltd. olan unvanı, Toyota Motor Co. Ltd. olarak değiştirildi. Toyota AA ve AB modellerinin karoserinde Chrysler‘in etkileri vardı. Motorunda ise Chevrolet‘in parçalarından faydalanıldı. Sıralı altı silindirli 3.389 cc. hacmindeki su soğutmalı OHV motoru, 62 Hp. güç ve 140 Nm. tork üretiyordu. Üç ileri düz vitesli şanzımanı ile saatte 110 Km/h. hıza ulaşıyordu.

1936 Toyota AB Phaeton Klasik Toyota
1936 Toyota AB Phaeton Klasik Toyota
1936 Toyota AB Phaeton Klasik Toyota

Toyota AA Sedan dört kapılı suicide door ( intihar kapılı ‘argo’ ) ters açılan kapılara sahipti. Toyota AB Phaeton modelinde ise kapı menteşeleri öne alınarak kapılar normal açılacak şekle getirildi. 1943 yılına kadar 1.404 adet AA sedan, 353 adet AB Phateon dört kapılı üstü açık modeli üretti. Fakat bu bu modellerin çok büyük bölümü Toyota ABR kodu ile haki rengine boyanarak Japon ordusuna teslim edildi. Bu nedenle bu araçtan sivil kullanımda çok az vardır. 1943 yılında Japon Devleti savaş nedeniyle Toyota fabrikasının üretimini durdurdu.

Toyota Corolla Tarihçesi

Bloğumuzun varlığını sürdürmesine ufakta olsa bir katkıda bulunmak isterseniz, yazı aralarından bir iki yeri ziyaret ederek, bizlere destek olursanız seviniriz.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, yazımızı beğendiyseniz alttaki buton vasıtası ile Facebookta paylaşarak bizlere destek olabilir, bloğumuza mail yolu ile Abone olarak da yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola… 

Türkiye’nin ilk ve tek Klasik Otomobil Bloğu

Not: Bloğumuza mobil telefonunuzdan giriyorsanız sayfanın en alt kısımdan Masaüstü Sürümü‘ne geçerek kategoriler vs gibi kısımlara
ve yazılarımıza daha kolay ulaşabilirsiniz…

1.2 Milyon Dolarlık Japon Efsanesi 1968 Toyota 2000GT Tarihçesi

Klasikotomcom TV YouTube Kanalımız Açıldı. Abone olarak son paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!