Alfa Romeo Klasikleri

Çift Motorlu 1935 Alfa Romeo 16C Bimotore

Klasik Alfa Romeo denince bir çoğumuzun aklına yarış otomobilleri gelir ki bu konuda yerden göğe kadar haklısınız. Otomobil sanayisinin yeni yeni geliştiği o yıllarda yarış pistleri markaların rüştünü ispatladığı en önemli mecralardan biriydi. Tüm markalar teknolojik gelişmelerini ve mühendislik dehalarını bu alanda ispatlayabiliyordu.

Çift Motorlu 1935 Klasik Alfa Romeo 16C Bimotore
Çift Motorlu 1935 Klasik Alfa Romeo 16C Bimotore

1935 Alfa Romeo 16C Bimotore modeli de pistlerde süren rekabetten doğan ve sadece iki adet üretilmiş özel bir otomobildir. 1935 yılında Mercedes-Benz ve Auto Union (Günümüzde Audi) ile pistlerde rekabet edebebilmek için Alfa Romeo’nun Yarış takımı yöneticisi olan Enzo Ferrari ve tasarımcı Luigi Bazzi, iki adet 8 silindirli Alfa Romeo 3.2L. 3.1L. motorunu araca monte ettiler. 6.3L. hacmine ulaşan araç 16 silindirli ve 540 Hp. gücünde bir canavara dönüştü.

1935 Klasik Alfa Romeo 16C Bimotore 540 Hp.
1935 Klasik Alfa Romeo 16C Bimotore 16 Silindirli 540 Hp.

Tabii ki bu eşsiz araca baktığınızda ilk akla gelen bu iki motorun aktarma organlarına nasıl adapte olduğu olabilir. İşte burada İtalyanların müthiş mühendislik bilgisi devreye girmiş, iki motor ayrı tahrik mili ile iki giriş miline ve iki açılı çıkış miline sahip bir dişli kutusuna bağlanmış, böylece arka tekerleklerin her birinin kendi tahrik mili var. Alfa Romeo’bu yaramaz çocuğu maalesef yarışlarda kendinden bekleneni veremeyerek Rudolf Carracciola’nın kullandığı Mercedes W25 B‘sine karşı bir başarı elde edememiştir.

Rudolf Carracciola Mercedes W25 B 1935
Alfa Romeo 16C Bimotore 325 Km/h ile Hız Rekoru

Alfa Romeo 1935 yılında Floransa’dan Livorno’ya giden yolda, özel hazırlanmış bir Bimotere ile ( Üstteki araç ) 324 Km/h. nin üzerinde 364 Km/h hıza ulaşarak yeni bir hız rekoru kırdı. Bu yazıdan da anladığımız gibi İtalyanların otomotiv dünyasının bugünkü konumuna gelmesinde katkıları büyüktür…

Alfa Romeo 16C Bimotore Alfa Romeo Klasik

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!