Alfa Romeo Klasikleri

1952 Alfa Romeo 1900 C52 Disco Volante Tarihçesi

Bugün sizlere sadece beş adet üretilen Alfa Romeo Klasikleri arasında efsane olmuş bir modelden bahsetmek istiyorum. Bu efsane 1952 model Alfa Romeo 1900 C52 Disco Volante, adıyla tarihe geçmiş kült bir yarı yarış arabası.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 Disco Volante

Alfa Romeo Klasikleri arasında efsane olan Disco Volante, adeta Alfa Romeo hayranlarının gönlünü aşmak için yapılmış bir oyuncak niteliğinde. 1951 yılında şirketin yarış departmanını kapattığını resmen duyurunca, çekirdek kadroyu dağıtmadan tamamen küçültülen tesiste, deneysel bir yarış aracının üretilmesi için Touring Bodywork stüdyosu ile birlikte bir çalışma başlatılır.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 Disco Volante Touring

Alfa Romeo bu yeni aracın yarış arabası niteliğinde olmasını, fakat sonrasında da amatör yarış meraklılarına satılabilecek nitelikte olmasını ister. Böylelikle ortaya çıkan model son yüzyılın en sıra dışı projelerinden biri olmayı başarır.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 Disco Volante projesi

Neredeyse tek parça gibi duran göz yaşı şeklindeki gövdesi ile, italyancada ” Uçan Daire ” anlamına gelen ” Disco Volante ” adının verilmesi hiç de tesadüf değildi. 1950’li yıllarda UFO konusunun normalin üzerinde bir şekilde gündemde olduğunu da hesaba kattığımızda bu aracın niye bu kadar popüler olduğunu anlamak daha da kolaylaşıyor…

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante

Disco Volante bir yarış arabasından ziyade, şirketin gelecekte üreteceği diğer modellerin geliştirilmesi amacıyla kullanılan deneysel bir prototip niteliğindedir. Aracın tasarım temeli olan gövdesi Süperleggera ( Uzay çerçeve) adı verilen ince çelik borular ile oluşturulup üzerine alüminyum kaplanarak oluşturulmuştur.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante Uzay çerçeve

Ön ve arka taşıyıcı elemanları ve salıncak sistemi Alfa Romeo 1900 modelinden alınarak daha da geliştirilmiştir. Aracın yapısından kaynaklı olarak frenlerdeki ısınmayı önlemek için alüminyum kanatlı kampanalı frenler oluşturularak aracın güvenliği arttırılmıştır.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante Alfa Romeo Müzesi

Touring stüdyosu bu aracı tasarlarken en çok aracın airo dinamik yapısı üzerinde çalıştı, ortaya çıkan sonuç 0.25 gibi o yıllarda rekor denecek nitelikte düşük bir sürtünme katsayısıdır. ilk modellerde kullanılan sıralı dört silindirli 2 litrelik 158 Hp güç üreten motoru, Monza pistinde 220 Km./h hıza ulaşmıştır.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante Alfa Romeo Müzesi

Alfa Romeo 1900 Disco Volante  modelinin iki litrelik versiyonundan toplam olarak üç adet araç üretildi. Daha sonra 1953 yılında bu araçlardan iki tanesi revize edilerek, Alfa Romeo 6C 3000 CM yarış otomobilinin 3.5 litrelik sıralı altı silindirli motoru kullanıldı. Bu araç 227 Hp gücündeki motoru ile aracın son hızını 240 Km/h çıkardı.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante Coupe

Üstte bahsettiğim revizyonlar sırasında araçlardan bir tanesine sabit tavan eklenerek Coupe modeline çevrildi. Toplam olarak üretilen beş aracın dört tanesi günümüze kadar gelmeyi başardı.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante Coupe

Bu coupe modeli Alfa Romeo’nun 2012 yılında tasarladığı ve aynı ismi verdiği ve koleksiyonerler için sınırlı sayıda ürettiği Disco Volante modelinin ilham kaynağıdır.

Alfa Romeo Klasikleri 1952 1900 Disco Volante iç görünüm

Bu kadar az sayıda üretilen ve bu kadar popüler olan başka bir model bence yoktur. Günümüzde ki piyasa değerinin 2 Milyon Dolar civarında olduğu tahmin edilen Disco Volante’nin 2012 ve 2016 modellerine de değinmeden geçmek istemiyorum.

2012 – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante

2012 – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante

Touring tasarım stüdyosu 50.  yıl dönümünde özel bir model çıkarmaya karar verdiler. 500 adet gibi sınırlı sayıda üretilen aracın motor kapağının altında Maserati’ye ait 4.7 litrelik 450 Hp. gücünde V8 motor vardır. Altı ileri otomatik şanzımanlı aracın sadece tasarım aşaması 10 bin saatlik bir çalışmanın ürünüdür.

2012 – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante

Sonuç, sıfırdan yüze 4,5 saniyede ulaşan bir İtalyan aygırı. Sınırlı sayıda üretilen ve 200.000 Euro civarında satışa çıkan bu model, bence geleceğin Klasik Otomobillerinden birisidir…

2016 – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante Spyder

2016 yılında Cenevre Motor Show’da sergilemek için – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante Spyder modelini geliştirdi. 2012 model ile aynı motor özelliklerine sahip olan bu modelden sadece yedi adet üretildi. Bu sınırlı sayıdaki üretim adedi bundan otuz kırk yıl sonra bu aracıda o dönemlerin en değerli araçları arasına sokacaktır…

2016 – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante Spyder
2016 – Touring Superleggera Alfa Romeo Disco Volante Spyder

Özetleyecek olursak ben şunu bilir şunu söylerim, dizayn işi İtalyanların, mekanik işi Almanların tekelindedir. Gerisi hikaye… Allah hepinize gönlünüzdeki otomobili nasip etsin.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!