Anadol Klasikleri

Anadol SV 1600 A5 Tarihçesi

Anadol Tarihçeleri ile ilgili makalelerimizde tek eksik Anadol SV 1600 A5 Tarihçesi idi. Şimdi sizlere bir dönemin Türkiyesinde oldukça fazla popüler olan Anadol SV 1600 modelinin tarihçesini, motor ve teknik özelliklerini anlatmak istiyorum.

Anadol SV 1600 A5 Tarihçesi

İlk Anadol SV 1600 Modeli 1973 yılının sonlarına doğru üretilmeye başladı. Dört kapılı Anadol modellerinden çok farklı bir dizayn ve görünüşe sahip olan Anadol SV 1600’ün esin kaynağı Fransız Reliant markasının “Scimitar Sports-station Coupé” modelidir. Motor olarak 5 ana yataklı 1600cc’lik Ford Sıralı 4 Silindirli OHV 74 Hp gücünde Kent motorları ile donatılmıştır.

Fransız otomobil markası Reliant SCIMITAR COUPE modeli

Anadol SV 1600’ün direksiyon sisteminde “rack-and-pinion” kremayer sistemi, frenlerde tek devreli ve servo destekli hidrolik sistem önler disk, arkalar tambur, debriyajda da tek kuru plaka, diyafram yaylı, spiral kontrollu telli sistem kullanılmıştır. Şanzıman olarak  döküm demirden, 4 ileri düz vitesli Ford’un Type 2 modeli tercih edilmiştir. El freni iki koltuk arasında ve mekaniktir. El fren kolu, içli dışlı bir kablo ile arka tekerleklerdeki el freni levyesine bağlıdır.

Anadol SV 1600 A5 Tarihçesi

Anadol SV 1600 modelinin birçok detayı, üretildiği dönemin station wagonlarındaki Bertone Pininfarina dizayn özelliklerini taşımaktadır. Anadol SV1600’ün özellikleri olarak, tek renk dış boya ve station otolarda bir yenilik olarak ön spoiler gösterilebilir. Gösterge panelinde ise yine önceki Anadol modellerinde olduğu gibi, direksiyon milinin hemen üzerinde 2 gösterge bulunmaktadır. Solda, alt kısmında uzun hüzme mavi ve sinyal sarı lambalar ile km sayacının bulunduğu Smiths km saati, sağında ise orta kısmında marş kırmızı, yağ yeşil lambalarının bulunduğu Smiths yuvarlak  hararet ve benzin göstergesi yer almaktadır.

Anadol SV 1600 İç görünümü

Bir süre sonra, daha lüks versiyonları piyasaya çıkmış, bunlarda iki renkli dış boya ve yeni iç dizayn kullanılmıştır. 1976’dan itibaren SV-1600’lerde aluminyum alaşımlı jantlar, yeni tip direksiyon, yeni dizayn yan aynalar kullanılmış, dış boya ise yanlarda siyah-beyaz şeritli tek renk olarak üretilmiştir. Araç içi dizaynında ise, gösterge paneli yenilenmiş, kapı içleri ve ön göğüs kısmı döşeme renginde vinil kaplanmış , iç kapı açma kolları gömülü bir şekil almış, ön koltuklar sırt ayarlı ve yatar hale getirilmiş, arkada ise bagaj hacmini genişletmek amacıyla sökülür takılır katlanır koltuk modeli uygulanmıştır. ( Kaynak: Anadolturkey.com )

Anadol SV 1600, 650 Kg. bagaj yük taşıma kapasitesi ile o yıllarda Türkiye’deki kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılan bir araçtı. 1981 yılına kadar toplamda 6.092 adet Anadol SV 1600 modeli araç üretildi. Aslına bakarsanız bu kadar az üretilen bir araç olmasından ötürü günümüzde oldukça kıymetli olması gereken bu araç maalesef bir çok yerli otomobil gibi, kıymeti bilenmeyen araçlar arasında yerini almıştır.

Anadol SV 1600 SW Steyşın vagon

Bence bunun en önemli nedenin duyarsız üreticilerdir. Geçmişte Ülkemizde üretimi yapılan otomobil modellerinin üretim tarihçeleri ve araç özellikleri ile ilgili kaynak bulmak o kadar zor ki inanamazsınız. Ben şahsen bu araçların bazılarının tarihçelerini sonraki nesillere aktarmak için çabalıyorum, üreticilere mail atıyorum, ulaşmaya çalışıyorum kimse oralı olmuyor… Bu da bizim halk olarak genel durumuzu yeterince özetliyor. Boşuna dememiş büyüklerimiz; Geçmişi olmayanın geleceği olmaz diye… Kalın sağlıcakla.

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!