Ford Klasikleri

Ford’un İlk Otomobili Quadricycle 1896

Klasik Ford modellerinde daha fazla ilerlemeden önce, en başa dönüp bu markanın mimarının hangi araç ile bu yolculuğa başladığının cevabını bulmak istedim. Bu yüzden sizlere bugün Quadricycle adlı aracı tanıtmak istiyorum.

Henry Ford

1896 yılında, otomobil tarihinin öncülerinden olan Henry Ford, henüz 36 yaşındayken, gelecekte Dünya’nın en fazla satacak seri üretim otomobilin prototipi niteliğinde bir araç yaptı, bu aracada Dört tekerlekli bisiklet manasına gelen Quadricycle adını verdi.

1896 Quadricycle Klasik Ford

4 Haziran 1896 yılında Henry Ford, Ditroit’deki evinin arka bahçesinde küçük bir atölyede, saf etanolle çalışan motoru işler vaziyete getirmeyi başardı. İki yıldan fazla uğraşın sonucunda elle yaptığı çelik şasi üzerine dört bisiklet tekeri takarak ürettiği 2 silindirli motor, 4 Hp, güç üretiyordu.

1896 Quadricycle Klasik Ford

1896 Quadricycle, tambur yönlendirmeli motordan aldığı gücü bir zincir vasıtası ile tekerleklere aktarıyordu. İki vitesli şanzımanı olan araç, birinci viteste saatte 16 Km./h., ikinci viteste 32 Km./h. hıza ulaşmıştı.

1896 Quadricycle Klasik Ford

Koltuğunun altında bulunan 3 galon (11 L.) kapasiteli yakıt deposu olan Quadricycle, saatte 20 Km./h. hız ile kullanılarak bizzat Henry Ford tarafından test edildi. Henry Ford bu otomobili uzun süre kendisi kullandıktan sonra, 200 Dolara sattı. 1899 yılında Henry Ford bu araçtan iki tane daha üretti. 1901 yılında, ilk sattığı aracı 60 Dolara geri satın aldı. Bu original araç günümüzde, Michigan’daki Henry Ford Müzesinde sergilenmektedir.

Gerçek Quadricycle

Otomobil tarihinin yapı taşlarından olan bu araçta yakaladığı başarıdan sonra, Henry Ford 1903 yılında Ford Motor Corporation‘ı kurdu. Bu şirket Henry Ford‘un bulduğu hareketli montaj hattı ile, otomotiv tarihinde bir çığır açmış, kendisi de o yıllarda en fazla seri üretim yapan firmanın sahibi olmuştur.

Henry Ford

Altta gördüğünüz araç Henry Ford‘un Dünya tarihindeki en büyük satış başarısını yakalamış olan ve 14.689.525 adet üretilen Efsane Ford T modelidir. Allah nasip ederse daha sonra, bu aracın tarihçesini de sizlere anlatmaya çalışacağım.

Henry Ford

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!