Jaguar Klasikleri

Jaguar Mark II Police Car 1959

İngiliz’lerin simgesel markası haline gelen ve Klasik Jaguar modelleri arasında talep gören, aynı zamanda İngiliz polis teşkilatı tarafından da kullanılan, 1959 Jaguar Mark II modelini hep birlikte tanıyalım.

Klasik Jaguar Mark II
Klasik Jaguar Mark II İç görünüm
Klasik Jaguar Mark II Döşemeleri

Jaguar Mark I modelinden sonra, bu aracın yerine üretime sunulan Jaguar Mark II modeli, üretimine başlandığı 1959 yılından, üretimden kalktığı ve yerini Jaguar XJ6 modeline bıraktığı, 1967 yılına kadar toplamda 83.976 adet üretilmiştir.

Klasik Jaguar Mark II Police Car
Klasik Jaguar Mark II Police Car
Klasik Jaguar Mark II Police Car

Jaguar Mark II, üç motor versiyonu ile üretilmiştir.

2.4 Litre (6 Silindir, 2483 cc, 120 Hp.)
3.4 Litre (6 Silindir, 3442 cc, 210 Hp.)
3.8 Litre (6 Silindir, 3781 cc, 220-Hp.)

İngiliz Polis teşkilatı kendi kullandığı araçlarda, 3.8 Litre’lik versiyonu kullanmıştır. Bu araç elbette 220 Hp’lik motoru ile sıfırdan yüze 8.5 saniyede çıkabiliyordu. 201 Km./h. hızı olan bu araç, kullanım amacına uygunluğundan dolayı, İngiliz polisinin gözdesi olmuştu.

Klasik Jaguar Mark II Police Car
Klasik Jaguar Mark II Police Car

Jaguar Mark II modeli Avrupa ve Amerika’da, aracın kondisyonuna göre 15.000 Dolardan başlayıp, 100.000 Dolara kadar çıkan rakamlar ile satışa sunuluyor. Ülkemizde ise satışa sunulan bir adet 1957 Mark II bulunuyor. Ankara’daki bu araca istenen rakam 280.000 TL.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!