Jaguar Klasikleri

Klasik Garaj’dan 1970 Jaguar E-Type Series II

Bugün sizlere İstanbul’da bulunan Klasik Garaj tarafından özenle restore edilen Jaguar klasiği 1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe‘yi tanıtmak istiyorum.

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe
1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe Restorayonu

2.Uluslarası Klasik Araç Festivali vesilesi ile tanışma fırsatı bulduğum Klasik Garaj firmasının sahibi Tunç Lokmanhekim, Ülkemizde Klasik otomobil restorasyonunu olması gereken yere taşıyanlardan.

London Morgan Türkiye & Klasik Garaj

Aynı zamanda London Morgan Türkiye‘nin sahibi olan Tunç bey faaliyetlerini şu şekilde özetliyor ; Klasik otomobiller, tüm dünyada olduğu gibi, çok uzun zamandır ülkemizde de meraklıları tarafından tutkuyla yaşatılan saygın bir hobidir. Bunun son derece meşakkatli, sabır ve özveri gerektiren bir uğraş olduğunu meraklıları son derece iyi bilir.

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe

Bir klasiğe sahip olmak demek sadece değerli bir otomobil satın almakla bitmez. İşin en zor ancak bir o kadar da zevkli ve tatmin edici yanı, eğer ihtiyacı varsa, bu otomobili orijinaline sadık bir şekilde onarmak ve daha da önemlisi o haliyle muhafaza edebilmektir. Biz, klasik otomobiller için uzun süreli otopark, sürekli bakım ve restorasyon hizmetleri veriyoruz. Bu hobinin gelişmiş olduğu ülkelerde yaygın olan “classic car storage” konseptini Türkiye’ye getirdik ve teknik ekibimizin tecrübesiyle birleştirdik.

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe

Kaporta ve mekanikle ilgili tüm eksiklerini orijinal parçalar temin ederek eski haline getiriyoruz. Aynı zamanda, açık, tozlu ve nemli otoparklarda bırakmaya ya da saklayacak yer olmadığı için elden çıkartmayı düşünmeye de son vermek üzere onu, 7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz temiz ve güvenli bir mekanda uzun süreli otopark / saklama ortamı sağlıyoruz. Yaş veya kullanımdan dolayı oluşabilecek arızaların giderilmesinin yanısıra seyrek kullanımdan kaynaklanabilecek akü bitmesi, lastik inmesi gibi basit ama heves kaçırabilen aksaklıkları ortadan kaldırmak adına klasik otomobilinize sürekli bakım hizmeti de sunuyoruz. Kısacası, siz “keyfini sürün” diye biz elimizi klasik otomobilinizin üzerinden eksik etmiyoruz.

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe

Klasik Garaj, restorasyon ve saklama hizmetleri vermenin yanı sıra, dünyaca ünlü İngiliz asırlık el yapımı spor otomobil markası Morgan’ın ve klasik otomobiller için modern direksiyon sistemleri üreten, alanında dünya lideri EZ Electric Power Steering’in de Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisidir.

Klasik Servis

Klasik Otomobil Restorasyonu

Kaportacı, boyacı, mekanik ustası, parça ithalatçısı, elektrikçi, camcı, kilitçi, döşemeci….

Bunların hepsini tek tek bulmak, her birinden belli kalitede iş teslim almak ve zamanlamalarını birbirine uygun düşürmek için bizzat vakit ayırmanız yerine, klasik otomobilinizin restorasyonunu Klasik Servis olarak belli bir proje, bütçe ve zaman planı dahilinde “anahtar teslim” olarak yapıyoruz.

Bunu yaparken proje sahibine doğru zamanlama ve sıra konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz, amacımız her işin zamanında yapılmasını sağlamak ve sonradan ortaya çıkacak gereksiz iş gücü ve maliyet kayıplarını engellemek, yapılan işi tekrarlamamak.
Restorasyonun gerektirdiği parçaları aracın menşeine göre Avrupa’dan veya Amerika’dan temin edecek kaynaklara sahibiz. Olabildiğince orijinal parçaları tercih ediyor, projenin gereklerine ve araç sahibinin tercihlerine göre alternatifler de sunuyoruz.

Klasik otomobil restore etmenin sadece para karşılığında yapılan bir “iş” değil sabır, özen ve sevgiyle harmanlanan bir “gönül işi” olduğunun, tutulmayan sözlerle klasik otomobil sahibini hobiden soğutmanın çok kolay, atölyeye hevesle getirmenin çok zor olduğunun bilincindeyiz.

Hedefimiz, işinin ehli olduğu kadar klasik otomobil hobisinin gönüllüsü olan kaporta, boya ve mekanik ekiplerimizle klasik otomobil restorasyonunda kendimize ait bir kulvarda ilerlemek. Restorasyon projelerimizden bazıları için buraya tıklayınız.

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe

Klasik Otomobil Restorasyonu bir iş olarak görüp, Klasik otomobil meraklılarını bilinçsiz kişilerin eline düşmekten kurtardığı için Tunç beye teşekkür ediyorum. Zira Ülkemizde bu konu aşırı derecede istismar edilen ve bir çok kişinin mağduriyete uğradığı önemli bir sorundur. Bu konuda kısmet olursa daha geniş kapsamlı bir yazıyı kaleme almak istiyorum…

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe

Eski bir Oto Boya ustası olarak her zaman şunu bilir şunu söylerim ; ” Ekmeği ekmekçiye ver, yarısını yer yarısını sana bırakır.”

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe Motor ve Teknik Özellikleri

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe Motor ve Teknik Özellikleri

1961 yılından 1974 yılına kadar üretimde kalan ve Jaguar Klasikleri arasında efsane olan E-Type (ABD’deki: Jaguar XK-E ) modeli, özellikle Amerika’da beklenin üzerinde bir satış başarısı yakalamıştır. Üretimde kaldığı süre boyunca 3 ayrı seri ve Cabrio, Coupe, Kombicoupe versiyonları ile üretildi.

Jaguar E-Type Series 1 / 1961-1967
Jaguar E-Type Series 2 / 1968-1971
Jaguar E-Type Series 3 / 1971-1975

Bizim yazımıza konu olan 1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe Motor ve Teknik Özelliklerine gelince kaputun altında Sıralı 6 Silindirli 4.235 cc. hacimli Jaguar XK6 4.2-Litre motorunu görüyoruz. 265 Hp. güç ve 384 Nm. tork çeviren E-Type, 4 ileri manuel şanzımanı ile sıfırdan yüze 7 Saniyede çıkabiliyor. Maksimum 240 Km./h. hız yapan E-Type, ortalama yakıt tüketimi ise 16.5 L. civarında…

1970 model Jaguar E-Type Series 2 Fixed Head Coupe Motor ve Teknik Özellikleri

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!