Mazda Klasikleri

1968 Mazda Cosmo 110S ve Tarihçesi

Bugün sizlere Klasik Mazda deyince yurt dışında popüler olan ama bizde fazla tanınmayan Mazda Cosmo 110S modelinden ve kısaca tarihçesinden bahsetmek istiyorum.

Klasik Mazda Cosmo 110S
Klasik Mazda Cosmo 110S tarihçesi

Klasik Mazda sevenlere hitap eden, birinci seri 1968 Mazda Cosmo 110S modeli İngiltere’de bulunan Fast-Classics firması tarafından 69.995 Sterlin fiyat etiketi ile satışa sunuluyor. Araç hakkında bilgi almak için firmaya 01483 338 903  nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Klasik Mazda Cosmo 110S piyasası
Klasik Mazda Cosmo 110S piyasa fiyatı

Birinci jenerasyon Mazda Cosmo modeli,1967 yılından 1972 yılına kadar üretildi. Bu sportif görünümlü Mazda modeli Heiji Kobayashi ve Kenichi Yamamoto ikilisi tarafından tasarlandı. Üretimde kaldığı süre boyunca prototipleri ve ön üretim modelleri dahil toplam 1259 adet Mazda Cosmo üretildi.

Klasik Mazda Cosmo 110S iç görünümü
Klasik Mazda Cosmo 110S iç görünümü

Sizlere yazımda tanıtmış olduğum Klasik Mazda Cosmo 110S modeli 1968 yılında üretilmiş olan 343 adet araçtan birisidir. 982cc hacimli ve 110 Hp gücünde 130 Nm. torka sahip olan 2 Rotor’lu Wankel motoru, dört ileri manuel şanzımanı ile sıfırdan yüze 10.5 saniyede ulaştırıyor. Araçta kaydedilen maksimum hız ise 186 Km/h. ( Wankel Motor Nedir ? ) 

Klasik Mazda Cosmo 110S Teknik özellikleri

Üstte verdiğim bağlantı linki vasıtası ile wankel motorlar hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz. Özetle wankel motoru, pistonsuz iç yanmalı bir motor çeşididir. Pistonun yerine motor bloğunun içinde dönen üçgen şeklinde rotor bulunur. Avantajlarından çok dezavantajları bulunan bu motor sistemi çok fazla tercih edilmemiştir.

Mazda Cosmo 110S

Mazda Cosmo modeli üretimde kaldığı yıllarda düşük motor hacmi ile Japonya vergi mevzuatı yönünden oldukça düşük vergi dilimine sahip olan nadir spor otomobillerdendir. Malumunuz spor otomobil deyince ilk akla gelen beygir gücü ve yüksek hacimli motorlardır. Mazda kullanmış olduğu wankel motorlar sayesinde düşük hacme sahip güçlü araçları ile bu konuda oldukça avantaj sağlamıştır.

Mazda Cosmo 110S

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Wankel motor, Kaynak: Sekizsilindir.com

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!