Mercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz Tarihçeleri

Mercedes-Benz C111 Prototip Tarihçesi

Mercedes-Benz 1969 Eylül ayında Frankfurt’ta düzenlenen Uluslararası Motor Show fuarında deneysel aracı olan 3 rotorlu wankel motora sahip C111/ I’in tanıtımını yaptı. C111 1969 yılından 1979 yılına kadar üzerinde bir çok motor ve sistemin denendiği deneysel bir prototip olarak Mercedes-Benz tarihinde önemli bir yer edinmiş efsane bir otomobildir.


1970 Mart ayı geldiğinde Cenevre Motor Show’da sahneye yeni prototip C111/ II çıkardı. Mercedes-Benz’in efsanevi tasarımcısı Bruno Sacco’nun liderliğinde üretilen bu deneysel araç 3 rotorlu wenkel dizel motoru ile 350 Hp güç üretiyor ve 0 dan 100 Km/h hıza 4.8 saniyede çıkıp 300 Km/h gibi inanılmaz bir son hıza ulaşabileceğini bildiriyordu.

Mercedes-Benz C111 tamamen deneysel bir araçtır, bu aracı üretmekteki amaç fiberglass (Plastik) malzemenin araçlar üzerinde kullanımı ve Felix Wankel tarafından tasarlanmış olan yeni bir motor konsepti olan döner pistonlu wankel motorunu test etme amacını taşıyordu.

Mercedes-Benz C111’i Mercedes standartlarında zorlandığında wankel motorun beklentilerini karşılamadığını düşündüğü içi bu motoru kullanmaktan vazgeçti ve C111/ I I D  190 Hp güce ulaşan W115 te kullandığı 240D 3.0 dizel motoru (OM617) geliştirmeye başladı. Sonrasında araca 3,5 litrelik V8 350 Hp M116 benzinli motor takıldı.

C111 in son versiyonu 1979 yılında üretilen C111/ IV, 500 Hp gücünde 4.5 litrelik V8 benzinli motoru ile saate 403.9 Km/h gibi rekor bir hıza ulaşarak dünya rekoru kırdı.

Şimdi sizlere bu aracın teknik özelliklerini falan uzun uzadıya anlatmayacağım, Mercedes-Benz C111 in klasik otomobil dünyasında yeri çok başka her koleksiyoncu bu araca sahip olmak ister, bunun nedeni seri üretime geçmemiş nadir bulunan ama yollarda da kullanılabilen araç olmasıdır. Amerika’da bir örneği 6.000.000 Dolara sigortalanmıştır.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Haberde kullanılan resimlerin telif hakları © Daimler AG ‘ye aittir..

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!