Alfa Romeo KlasikleriKlasik Tuning & Modifiye

Zamanının Ötesinde Tasarım 1913 A.L.F.A. Aerodinamica

Klasik Alfa Romeo modellerini araştırırken şirketin tarihinde önemli bir yeri olan ve Alfa Romeo’nun ne kadar yeniliklere açık bir firma olduğunun yaşayan bir kanıtı olan 1913 model A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica modelinin hikayesini sizlerle paylaşmanın doğru olacağını düşündüm.

A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica
Klasik Alfa Romeo A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica
A.L.F.A. 40-60 HP Corsa

Alfa Romeo firması 1910 yıllarından günümüze kadar üretim yapan İtalya’nın en önemli Spor Otomobil üreticilerinden olmuştur. Şirket ismini, (Anonima Lombarda Fabrica Automobili) kısaltılmış hali olan A.L.F.A.‘dan almıştı. Sizlere anlatacağım 1913 model A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica modeli, Kont Marco Ricotti tarafından özel olarak, Carrozzeria Castagna stüdyosuna sipariş edilerek üstte fotoğrafını paylaştığım A.L.F.A. 40-60 HP Corsa modelinin alt yapısı üzerine inşa ettirilmiş fütüristik bir otomobildir.

Klasik Alfa Romeo A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica
Klasik Alfa Romeo A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica
Klasik Alfa Romeo A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica

Castagna stüdyosu tarafından üretilen bu araç, tarihte hatırlanan ilk Monospace gövdeli ilk panoramik camlı otomobildi. Aracın sağında bir, solunda ise iki kapı bulunuyordu. Tamamen alüminyumdan yapılmış gözyaşı şeklindeki gövdesinden dolayı araca “Siluro Ricotti”, lakabı verilmişti. Her ne kadar internet üzerindeki kaynaklar bu araç için 1914 model diye belirtse de ben Alfa Romeo müzesinin kabul ettiği 1913 yılını baz aldım.

Klasik Alfa Romeo A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica
A.L.F.A. 40-60 HP Motoru
Marco Ricotti A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica


1913 model A.L.F.A. 40-60 HP Castagna Siluro Aerodinamica, 6 litre hacminde 4 silindirli, silindir başına dört valfli ( O zaman ki yarış teknolojisi ) 70 Hp. gücündeki motoru ile saate 139 Km/h. hıza ulaşmıştı. Sadece bir adet üretilmiş, bu eşsiz araçtan sıkılan Kont Ricotti, 1915 yılında aracın üstünü kestirerek üstte fotoğrafını koyduğum şekle getirtti. Aracın direksiyonundaki de kendisidir. Üstteki fotoğraflarda gördüğünüz ve şu anda Milano yakınlarındaki Arese Alfa Romeo müzesinden sergilenen araç, 70’li yıllarda orijinaline sadık kalınarak üretilmiş kopyadır. Orijinal aracın ise nerede olduğu bilinmiyor. Yazıma son verirken şunu söylemek istiyorum, Dünya otomobil piyasasına yön veren insanlar İtalyanlardır… 

Alfa Romeo Klasikleri

1952 Alfa Romeo 1900 C52 Disco Volante Tarihçesi

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!