Bmw KlasikleriBmw Tarihçeleri

BMW Z1 Tarihçesi

BMW Z1 Tarihçesi, 1985 yılında ilk BMW Z1 Prototipinin üretilmesi ile başlamıştır. Ulrich Bez ve tasarımcı Harm Lagaay‘ın tasarım ekibi tarafından üretilen model bir çok seri üretim otomobilde olmayan özellikleri içinde barından spor otomobildir. Şimdi BMW Z1 modellerinin motor teknik özellikleri ve model tarihçesine hep birlikte göz atalım.

1985 BMW Z1 Prototipi
1985 BMW Z1 Prototipi Arka görümü
1985 BMW Z1 Prototipi İç Görünümü

BMW Z1 modeli 1989 yılından 1991 yılına kadar toplamda 8000 adet sınırlı bir üretime sahiptir. Bu yeni modeli diğer araçlardan ayıran farklar şu şekildeydi;

BMW Z1 Tarihçesi
  • Kapılar kasanın dengesine katkıda bulunmadı ve yan eteklerde içeri doğru geri çekilebilirdi, böylece kapılar açıkken sürülebilir.
  • Motor, 1930’lara kadar binek otomobillerde olduğu gibi, ön aksın arkasına monte edildi ve bu da ön ve arka akslar arasındaki ağırlık dağılımını ideal orana getirdi. (Bugün buna ön orta motor da denir .)
  • Tamamen kaynaklı, aksi takdirde bitmiş şasi çelik sac, tek parça halinde sıcak daldırma galvanizlenmiştir. Bu, servis ömrünü uzattı ve galvaniz veya galvaniz sacdan yapılmış bir şasiye kıyasla burulma sertliğini% 25 artırdı. Teknoloji o zamanlar yeniydi ve sadece Renault Espace’den biliniyordu .
  • Yan duvarlar, kapılar, eşik panelleri, çamurluklar ve tamponlar gibi yük taşımayan gövde parçaları termoplastik plastikten yapılmıştır ve şasiye vidalanmıştır. 
  • CTP’den ( Cam Elyaf Takviyeli Plastik ) yapılmış kanatlar (ön, üst ve bagaj kapağı) .
  • Zemin fiber takviyeli sandviç malzemeden yapılmıştır ve aşağıdan tamamen pürüzsüzdür. Şasiye yapıştırılmış ve ayrıca vidalanmıştır. Arka susturucu kanat profili şeklindedir.
  • (Merkezi salıncak çift salıncaklı) arka aks yeniden tasarlandı ve daha sonra E36 serisinin sonraki büyük ölçekli üretiminde kabul edildi . 
BMW Z1 M20 B25 Motoru

BMW Z1 Motor ve Teknik Özellikleri

BMW Z1 Motor ve Teknik Özellikleri
BMW Z1 İç görünümü

7934 adet BMW Z1 modelinin yanısıra 66 adet Alpina RLE (Roadster Limited Edition) modeli üretilmiştir. Bu özel model diğer araçlardan 30 Hp daha fazla güce sahiptir. Bunun dışında 17 jantlı Alpina jantlar ve Alpina modellerine özel karakteristik çizgilerine sahiptir.

BMW Z1 Alpina RLE (Roadster Limited Edition)
BMW Z1 Alpina RLE (Roadster Limited Edition)

BMW Z1 Tarihçesi anlatılırken 1991 yılında Sanatçı A.R. Penck tarafından tasarlanan BMW Z1 Art Car by A.R. Penck modelini unutmamak gerekir. Bu araçtan sadece bir adet var…

BMW Z1 Art Car by A.R. Penck

BMW’nin oldukça sınırlı sayıda üretilen BMW Z1 modelleri günümüzde oldukça iyi rakamlara satılmaktadır. Örneğin sadece 900 Km.de muhafaza edilen bir Z1 modeli, Almanya’da 114.000 Euro bedelle satışa sunuluyor. Allah izin verirse o aracı ayrı bir makale ile sizlere daha sonra tanıtmak istiyorum.

BMW Z1 Tarihi
BMW Z1 Model ve Özellikleri

BMW Modelleri ve Klasikleri hakkında makalelerimiz İnşaallah devam edecek soru ve deneyimlerinizi yorumlar kısmından çekinmeden bizlerle paylaşmanız dileğiyle, kalın sağlıcakla…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!