Chevrolet Klasikleri

Ankara’dan Mavi Fırtına 1956 Chevrolet Belair V8

Ankara’da Mavi Fırtına lakabı ile anılan çok güzel bir 1956 Chevrolet V8 klasiği var. Bu eşsiz aracın hikayesini aracın sahibi olan Av. Sönmez Ahi bey bana yollayınca yazmış olduğu bu hikayeyi kendi dilinden sizlerle paylaşmanın daha doğru olacağını düşündüm. Gelin Mavi Fırtınanın hikayesine birlikte göz atalım.

Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8

1962 yılı Ağustos ayının kavurucu sıcak günlerinden biriydi, limana yanaşan Amerika bayraklı gemilerin birinden siyah bir inci sahibinin gururlu bakışları arasında usulca karaya doğru süzülüyordu. Amerika’nın Philadelphia şehrinden gelen 1956 Model Chevrolet Belair, bekleyin beni yeni yollar der gibiydi. Bir Amerikan subayı olan Jack BAILEY 3 Ağustos 1962 günü İstanbul Haydarpaşa gümrüğünde siyah incisinin gümrük işlemlerini yaptırırken, Türkiye’deki görevi bittiğinde onu burada bırakıp hüzünle ayrılacağından habersizdi. Gümrük işlemlerinin ardından başkent Ankara’nın yollarına koyulan siyah inci başkente geldiğinde Ankara Emniyet müdürlüğü vahşi bir siyah at’a benzettiği bu araca 06 AT 801 plakasını uygun gördü. 24 Eylül 1962 de bu plakayı alan siyah inci Ankara caddelerinde gururla dolaşmaya başlamıştı. Ne yazık ki bir yıllık görevi sona eren Jack için artık ayrılma vakti gelmişti siyah incisinden.

Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8
Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8

Ve nihayet 05 Ağustos 1963 de AT 801’i “Mehmet DÖNMEZ’e” satarak gözü yaşlı bir şekilde arkasına dahi bakamadan ülkesine dönmüştü.
Orijinal hali de fındık 8 diye tabir edilen, 263 V8 motor olan AT 801’e, Ankara da bir klasik araç dehası olan Hasan usta tarafından yine GM (General Motors) 5.2 benzinli V8 350 motor konularak daha da güçlendirilmiş ve bu motora uygun daha güçlü 10/37 senkromeç şanzıman ve diferansiyel konularak 56 chevy tam bir yer uçağı haline getirilmiştir.
Sonraları iki el daha değiştiren AT 801, kendisi öğretmen olan Hoca lakaplı “Bülent ESKİZARA” tarafından alınmış ve kısmen restore edilmiştir. Bu restorede siyah beyaz renklere boyanan AT 801 daha sonra adeta bir klasik araba profesörü olan “Mustafa NARTER” tarafından satın alınmıştır.

Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8
Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8

1962 de Türkiye/Ankara ya geldiğinden beri hiçbir şekilde taksi yada dolmuş olarak kullanılmaması, başka bir şehre satışının yapılmaması, dosyasında ilk günden bugüne kadar olan tüm belgelerin bulunması ve bugüne kadar sadece beş el değiştirmiş olması AT 801’in halen orjinalliğini ne kadar koruduğunun bir göstergesidir. Mustafa NARTER’in şefkatli kollarında 16 yıl muhafaza edilen ve artık yılların verdiği yorgunluğu üzerinden atmak isteyen 56 chevy, kendisini tekrar şaha kaldıracak sahibini ararken yine bir klasik araba tutkunu Sönmez AHİ bu haykırışı duymuş ve AT 801’i alarak restore ettirmeye karar vermiştir.

Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8

Tüm parçalarını ABD’den getirterek ve orjinaline sadık kalarak 1,5 yıllık bir emek sonucu şaseye kadar inip çok detaylı bir restore ile aracı bugünkü haline getiren Sönmez AHİ, adeta yeniden doğan aracına yeni bir isim koydu. MAVİ FIRTINA…

Mavi Fırtına 1956 Chevrolet V8

Bu eşsiz aracın hikayesini biz klasik otomobil hayranları ile paylaşma nezaketini gösteren Av.Sönmez AHİ bey aynı zamanda koyu bir Amerikan Klasiği hayranı, kendisi ile yaptığım görüşme neticesinde bundan böyle Konuk Yazar olarak tecrübelerini bizler ile paylaşmaktan zevk alacağını bildirdi. Bu yüzden bundan sonra kendi yazıları ile bloğumuza katkı sağlayacak olan Sönmez beye ayrıca teşekkür ediyorum…

1956 Chevrolet Belair Dört Kapı Sedan

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

3 thoughts on “Ankara’dan Mavi Fırtına 1956 Chevrolet Belair V8

 • Sönmez Ahi

  Çok teşekkürler insanlara bir nebze klasik araç sevgisi aşılayabilirsek ne mutlu bizlere. Sayfanızda yer verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Sare

  👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻Ne kadar güzel yazmışsınız okurken tüylerim diken diken oldu Sönmez bey🥰

  Yanıtla
 • Musa

  Babamın vardı 56 chevrolesi sabahları çalışmazdı 34 EV 949 daha sonra arabayı sertap erener in klibinde gördüm albüm fotoğraflarını klibe koymuş babama senin 56 klipte oynuyor dedim bi kadından almıştım dedi herhalde sertapın annesiydi

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!