//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Chrysler Airflow Tarihçesi 1934-1937

Chrysler Airflow Tarihçesi, bence 1930’lu yıllar açısından bakıldığında bir dönemin mihenk taşlarından biridir. 1934 yılından 1937 yılına kadar geçen bu süreci, modelin tarihçesini üretim hikayesini model ve kasa versiyonları ile motor teknik özelliklerini sizlere anlatmak istiyorum.

1933 Chicago Motor Show Chrysler Standı

1930 yıllarda otomobil dünyasında kullanılan genel tasarım anlayışı köşeli gövde ve uzun ön çamurluklu modeller hakimken, Chrysler mühendisleri en verimli otomobili dizayn etmek için Chrysler Highland park sahasında özel bir rüzgar tüneli inşa ettiler. Elliden fazla farklı tasarımdaki prototipleri deneyen mühendisler, Chyrsler Airflow modelinin yenilikçi tasarımında karar kıldılar. Airodinamik açıdan en iyi sonucu veren ve neredeyse eşit ağırlık dağılımına sahip olan bu araç gelecek yıllarda tüm Otomotiv Dünyasının benimseyeceği bir tasarım haline gelecekti.

Chrysler Airflow Tarihçesi 1934

Zamanın en modern tasarım anlayışı ile üretilen Chrysler Airflow Şelale şeklindeki büyük ön panjuru, göz yaşına benzer ön farları ile Amerikan yollarındaki diğer tüm otomobillerden daha şık ve daha alçak bir tasarıma sahipti. Airflow ( Hava akışı ) prensibi ile dizayn edilen ön çamurluklar lastik çıkıntılarını kaparken, arka çamurluktaki kapaklı tasarım arka lastik kısmına hava girişini önlüyordu.

Chrysler Airflow Tarihçesi 1934

Zira otomobilin üretildiği sene olan 1934 yılında kullanılan reklam sloganı bir çok şeyi özetlemeye yetiyordu: ” The Magic Carpet of 1934 ” 1934 yılında üç ayrı ana model ile üretime sokulan Chrysler Airflow, Airflow Eight, Imperial Airflow ve Imperial Custom Airflow modelleri ile satışa sunuldu. Şimdi Chrysler Airflow’un kasa versiyonlarına kısaca bir göz atalım.

Chrysler Airflow Sedan 1934
Chrysler Airflow Custom Imperial Limousine Sedan 1934
Chrysler Airflow Eight Six Passenger Town Sedan 1934
Chrysler Airflow Imperial Coupe 1934

Üretildiği dönem boyunca hemen hemen her sene yeni bir facelift yani makyaj gören Chrysler Airflow’un 1934 yılındaki tipini üstte göstermiştim, şimdi diğer yıllardaki değişimine birlikte bakalım.

Chrysler Airflow Sedan 1935
Chrysler Airflow Sedan 1935 Gösterge Paneli
Chrysler Airflow Sedan 1935 İç Görünüm
Chrysler Airflow Imperial Sedan 1936
Chrysler Airflow Imperial Sedan 1936 Gösterge Paneli
Chrysler Airflow Imperial Sedan 1936 İç Görünüm
Chrysler Airflow Touring Sedan 1937
Chrysler Airflow Touring Sedan 1937 Gösterge Paneli
Chrysler Airflow Touring Sedan 1937 İç Görünüm

Şimdi gelelim Chrysler Airflow modellerinin tüm teknik özelliklerine, tüm modellerde kullanılan motor o zamanlar sıralı sekiz silindirliydi. Altı silindirli modeller sadece Chrysler Six modellerine takılıyordu. Alttaki tabloda yıl bazında Chrysler Airflow modellerinin özelliklerini bulacaksınız.

Chrysler Airflow Sedan 1934 Motor ve Teknik Özellikleri
Chrysler Airflow Sedan Motor ve Teknik Özellikleri 1934-1937
Chrysler Airflow Sedan Motor ve Teknik Özellikleri 1935

Evet arkadaşlar üretildiği dönem boyunca toplam 29.600 Adet üretilen Chrysler Airflow, modelleri Amerika’da kondisyonuna ve model yılına göre 10.000 Dolar ile 100.000 Dolar arasında alıcı bulabiliyor. Umarım sizleri fazla sıkmadan, zamanının çok ötesindeki bu Amerikan otomobilinin tarihçesini özetleyebilmişimdir. Kalın sağlıcakla…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
error: Content is protected !!