Mercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz TarihçeleriMercedes-Benz W124

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu

Bugün ele alacağım konu günümüzde çok fazla istismar edilen yanlış anlaşılan ve her kafadan ayrı bir sesin çıktığı kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilen bir konudur. Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu, bu konuda baz aldığım en önemli kaynaklar; Mercedes-Benz Kullanma Kılavuzu, Mercedes-Benz üretim ve tanıtım katalogları yanı sıra güvendiğim alanında bir numara olan otomatik vites üzerine duayen sayılabilecek ustalarımızdır.

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu

Bu makaleyi Mercedes-Benz W124 serisinin otomatik şanzımanlarını ele alacak şekilde hazırladım. Allah izin verirse tüm kasalar ile ilgili benzer makalelerin arkası gelecek. Umarım sizleri fazla sıkmadan konuyu tüm yönleri ile anlatmayı başarabilirim. Mercedes-Benz W124 modellerinde iki tip otomatik şanzıman kullanıldı. Bunlardan ilki 4 hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.4 ) şanzımanı , 420 donanım kodu ile opsiyonel olarak 3055 DM fark ile sipariş edilebiliyordu. Bu şanzıman 1984 yılından 1996 yılına kadar kullanıldı.

4 Hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.4 ) şanzımanı 1984 – 1996
5 Hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.5 ) şanzımanı 1990- 1997
4 Hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.4 ) şanzıman panosu 1984 – 1996

Mercedes-Benz W124 serisinde 1990 yılından itibaren 5 Hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.5 ) şanzımanı, 425 donanım kodu ile 4.788 Dm. fark ödenerek opsiyonel olarak 1997 yılına kadar satışa sunuldu.

5 Hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.5 ) şanzıman panosu 1990 – 1997

Mercedes-Benz W124 otomatik vites panosu üzerindeki sembollerin ne anlama geldiğini ve ne işe yaradıklarına bakalım.

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu

P : Park kilidi. Aracı ilk çalıştırdığınızda veya park ederken araç P konumuna alınmalıdır. Bu işlemi yaparken mutlaka ayağınız frende olmalıdır. Aracı park ederken ( Yokuş, düz alan fark etmez ) araç D veya R konumundayken ayağınızı frenden kaldırmadan önce ilk olarak aracın Park frenini ( El freni ) çekip aracın ağırlığını fren balatalarına binmesini sağlayınız. Sonrasında vites kolunu P konumuna getiriniz. Aracı hareket ettireceğiniz zaman bu şekilde park ettiğiniz aracı frene basarak önce çalıştırınız, sonra vitesi gideceğiniz yöne göre D veya R konumuna getiriniz ve Park Frenini ( El Freni ) bırakınız. Bu sıraya riayet ettiğiniz sürece aracınızın şanzımanı daha uzun ömürlü olacaktır.

R: Geri Vites. Aracı geriye sürmek için kullanılır. Araç tamamen durmadan geri vitese takmayınız.

N: Nötr Boş. Vites bu konumdayken araç motordan gelen güç tekerleklere iletilmez. Aracı itmeniz yada çekmeniz gerektiğinde vitesi N konumuna getiriniz. Trafikte kısa duruşlarda aracı boşa almayınız, sadece uzun süre duracaksanız N konumuna alabilirsiniz. Bunların dışında buzlu yada karlı yolda aracın savrulması durumunda tekerleklerden gelen gücü kesmek ve aracı toparlamak için vitesi N konumuna alabilirsiniz.

4 – 3: 4. veya 3. vites. , 3. vites ve ( Beş ileri şanzımanda 4 nolu vites ), uygun orta hızdaki sürüşlerde hızı düşürmek veya hızlanmak için kullanılır. ( Örneğin, aracın çekişinin düştüğünü hissederseniz aracı D konumundan bu vitese aldığınızda vites küçülterek aracı daha çabuk hızlandırabilirsiniz. Yokuş inerken uygun hızda bu vitese alarak yine motor freni )

2: 2. vites. 2. vites, dağlık veya dik yokuşlu alanlarda aracın vites büyültmeden seyrini ve motor frenini kullanmanızı sağlar. Dik yokuşlarda aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman bu vites ile kalkarak daha seri bir kullanım ile motoru gereken devir ve hıza ulaştırabilir, sonra bir üst vitese ve D konumuna getirerek düz vites mantığında kullanabilirsiniz. ( Önemli not: Araç üst devire geldiğinde vites değiştirmek için, ayağınızı gazdan çekip sonra vitesi değiştiriniz. Bu işlemleri yaparken aracın Km. saatinde turuncu renkli çizgiler ile belirlenen hız sınırlarını aşmayınız! )

2B: En düşük vites. Bu ibare sadece yüksek model araçlarda bulunur. 2. vitesteyken vites kolunu B konumuna sağa veya sola çektiğinizde araç sadece 1. viteste hareket eder ve vites büyütmez, çok kaygan çamurlu zeminlerde bu konumda kullanılarak aracın patinaja düşmesi veya kayması minumuma indirilir.

4 Hızlı Otomatik Mercedes-Benz 4-G Tronic ( 722.4 ) şanzıman panosu 1984 – 1996

Otomatik şanzıman konusunda bilmemiz gereken konulardan biri de, sürüş esnasında vites seçimlerinin otomatik şanzıman tarafından otomatik olarak yapılmasının yanında aslında vites değişimlerine sürüş esnasında gaz pedalı yoluyla sizin müdahele edebileceğinizdir, örneğin vites küçültmek için gaza aniden basarak ( Kickdown ) aracı bir alt vitese geçirebilir, araca gaz verirken gazdan ayağınızı biraz kaldırıp tekrar gazı sabit tuttuğunuzda bir üst vitese geçebilirsiniz. Bunun dışında araç haraket halindeyken dahi ( Uygun Hız sınırları dahilinde ) vitese elinizle düz vites mantığında müdahale edebileceğinizdir.

Mercedes-Benz Otomatik Şanzıman E Ekonomi / S Standart Modları nedir?

Şimdi bazı Mercedes-Benz W124 modellerinin şanzımanlarında bulunan E Ekonomi ve S Standart modları nedir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Sorularını cevaplayalım. Mercedes-Benz tarafından yapılan 112 Km uzunluğunda bir rota üzerinde yapılan test neticesinde E ( Ekonomi ) modunda kullanılan araç parkuru 104 dakika sürede 8.85 l. – 7.85 l. yakıt tüketirken. Aynı parkuru S ( Standart ) moddaki bir araç, 99 dakikada tamamlarken, 10.55 l. – 9.36 l. yakıt tükettiği gözlemlenmiş. Özetleyecek olursak Ekonomi modunda kullanmak size %15 civarında tasarruf sağlar. Ekonomi modunda sağlanan yakıt tasarrufunun yanında, standart moda göre daha düşük devirde vites değişimi yapar bu özelliği ile kaygan yollarda daha rahat bir sürüş sağlanır. Kullanım esnasında araca kickdown yaparsanız, Ekonomi proğramı otomatik olarak devreden çıkar. Standart modda ise vites D veya 3-4 konumundayken hafif bir şekilde hızlanıldığında araç 2. viteste hareket eder. Hızlı kalkerken ise 1. viteste hareket edecektir. Şimdi eskiden yeniye model bazında tüm araçlarda kullanılan şanzımanlara göz atalım.

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 çok yakar mı? Sorusu bir çoğumuzu otomatik vitesten soğutan etkenlerden biridir. Evet otomatik vitesli tüm otomobiller gibi, Mercedes-Benz W124 modellerinin otomatik şanzımanlı modelleri düz vitesli araçlara göre biraz daha fazla yakar, alttaki tablodaki verilere baktığınızda %5 civarındaki bu fazla yakıt, getirisi ve konforu düşünüldüğünde bence o kadar da kafaya takılacak bir oran değildir. ( W124 Mercedes-Benz Tarihçesi için TIKLAYINIZ! )

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 çok yakar mı?

Bunun dışında otomatik vitesli Mercedes-Benz W124 modelinden, ( hatta tüm otomatik şanzımanlı araçlardan ) masraf çıkarır diye korkulmaktadır. W124 Mercedes-Benz Yedek Parça konusunda önemli bir sorun yaşatmaz, bakım maliyeti olarak baktığınızda, tüm modellerde kullanılan tam otomatik şanzımanlı araçlar aslında düz vitesli araçlara göre çok da fazla masraflı değildir. ( Bu arada Mercedes-Benz’in bu yıllardaki ve öncesindeki araçların neredeyse tamamı TAM OTOMATİKTİR. Benim hatırladığım kadarı ile, 1997 yılında ilk çıkan W168 A 140 modellerinde yarı otomatik bir şanzıman seçeneği vardı. ) Bloğumda hazırlamış olduğum Rehberlere bakarak otomatik şanzıman kaça revize edilebilir? Sorusunun cevabını bulabilirsiniz: Bakınız W124 Mercedes-Benz 200E Rehberi

Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu

Özetleyecek olursak Otomatik Şanzımanlı Mercedes-Benz W124 tereddüt edilmeden alınıp kullanılabilir. Kaldı ki W124 serisinden sonra W210 Mercedes-Benz çıktığında otomatik vites, araç ile özdeşleşmişti. Hatta o zamanlar ” Düz vites mercedes mi olur? ” diye bir söz vardı 🙂 Sonuç olarak otomatik vitesli hiç bir araçtan korkmayın, düzgün kullanılmış, bakımları zamanında yapılmış otomatik vitesli bir Mercedes-Benz’in keyfini düz vitesli araçlarda bulamazsınız. W124 Mercedes-Benz Kategorisini tıklayarak; Boya kodları, Tüm döşeme kodları, İnanılmaz düşük km.li araçlar, Donanım paketleri ve en önemlisi Mercedes-Benz W124 Rehberlerini okuyabilirsiniz. Esenlikle kalın…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

One thought on “Otomatik Şanzıman Mercedes-Benz W124 Kullanma Kılavuzu

  • Rıza Bayrak

    Merhaba 230 CE 1987 model cooupe otomatik aracım var. 90 km/h hızda 2500 d/d ile giderken gürültü anlamında bir problem yaşamıyorum. Ancak hızım 110 km/h e çıktığında devrim 3500 e geliyor ve motor gürültülü çalışıyor. Bu değerler normal midir?
    5 ileri otomatik şanzıman takılabilir mi?
    Cevap verirseniz memnun olurum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!