Klasik Motosiklet

Bir Japon Klasiği Yamaha XS Eleven Venturer

Bugün sizlere Klasik motosiklet dünyasının sevilen Japon modellerinden biri olan Yamaha XS Eleven Venturer’i tanıtmak istiyorum. Yamaha markasının pazardaki yerini pekiştiren modellerden biri olan bu uzun yol motoru 1978 yılından 1981 yılına kadar üretimde kaldı. Makalemize konu olan 1981 model araç ise Polonya’da satışa sunulan temiz bir örnektir.

Japon Klasiği Yamaha XS Eleven Venturer
Klasik Yamaha XS Eleven Venturer

Honda Goldwing’in Harley Davidson’un BMW motosikletlerin hakim olduğu uzun yol motosiklet pazarında, Yamaha’nın da adeta bende varım dediği bir model olan Yamaha XS Eleven Venturer, 95 Hp gücünde hava soğutmalı 1.101 cc (67,2 cu) 4-zamanlı , DOHC sıralı dört silindirli motor bir çift yönlü çapraz olarak monte edilen salıncak kolu arka süspansiyonlu, şaft tahrikli ve teleskopik çatallı beşik çerçevesi ile rakiplerini aratmıyordu.

Yamaha XS Eleven Venturer
Yamaha XS Eleven Venturer

Yamaha XS Eleven, 1978’de o zamanki üretimdeki en büyük kapasite olarak görücüye çıktı. Çift ön disk frenler , bir arka disk fren, şaft tahriki ve döküm tekerlekler içeriyordu. 1979’da Yamaha, motosikletin Yamaha tarafından “Special” olarak adlandırılan “fabrika özel” versiyonunu sunma yönündeki büyüyen trendi takip etti. 

Yamaha XS Eleven Venturer Klasik Japon
Yamaha XS Eleven Venturer Klasik

Yamaha XS Eleven, geri çekilebilen gidonlar, kademeli koltuk, daha küçük, daha kalın bir arka tekerlek, daha küçük kapasiteli bir gözyaşı damlası olan gaz deposu, tamamen ayarlanabilir süspansiyon ve değiştirilmiş çerçeve, modern kruvazörün öncüsü olan bir fabrika geleneğini yarattı . Yamaha XS Eleven Special, zayıf ergonomiyle ilgili şikayetlere rağmen iyi sattı.

Yamaha XS Eleven Venturer
Klasik Yamaha XS Eleven Venturer Japon Klasiği Yamaha

1981 model yılı için, Yamaha XS Eleven’ın daha da tur odaklı bir versiyonu üretildi. Venturer olarak adlandırılan bu model, Pacifico tarafından Yamaha için yapılmış bir kaporta ile donatıldı. Yeni model Bagaj ve sert çantaları içeriyordu. Ek olarak, Venturer, tur sırasında daha fazla menzil için 24 litrelik bir yakıt tankı içeriyordu.

Klasik Yamaha XS Eleven Venturer Japon Klasiği Yamaha
Klasik Yamaha XS Eleven Venturer Japon Klasiği Yamaha

Avrupa’da, Yamaha XS Eleven, daha büyük bir benzin deposuna, daha düşük bir gidon ve daha uzun egzoz borularına sahip olmasıyla Kuzey Amerika modelinden farklıydı.  Yamaha XS Eleven, Yamaha’nın ilk dört silindirli dört zamanlı motosikletiydi. İlk olarak Yamaha tarafından daha önce piyasaya sürülen XS 750 dört zamanlı üçlü modelinde kullanılan kanıtlanmış teknolojiden yararlandı . XS Eleven tanıtıldığında, ağır ve güçlü bir motosiklet olarak ün kazandı. 1978 ve 1979’da en iyi Touring bisikleti olarak Cycle Worlds On Best Bikes’i kazandı. Kalın sağlıcakla…

Klasik Yamaha XS Eleven Venturer Avrupa versiyonu

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Klasikotom YouTube Kanalı Açıldı! İzlemek için BU LİNKİ TIKLAYINIZ! Abone olarak destek olursanız sevinirim!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!