Lincoln Klasikleri

Başkan Kennedy’nin 1962 Lincoln Continental’i

Bugün sizlere Amerika Başkanı J.F.Kennedy’nin kullanımına sunulan 1962 Lincoln Continental Bubbletop aracını ve hikayesini anlatmak istiyorum. İlk önce şunu belirteyim ki, 1963 yılında bir suikast sonucu hayatını kaybeden Kennedy’nin vurulduğu araç, benim sizlere tanıtacağım Lincoln değil, alttaki 1963 Lincoln Continental’dir.

J.F.Kennedy’nin hayatını kaybettiği 1963 Lincoln Continental 4 kapı Convertible SS100-X

Benim sizlere tanıtacağım 1962 Lincoln Continental, gizli servis filosunda 297-X olarak bilinen araçtır. Bu araç, Beyaz saray tarafından, Ford Motor Company firmasına sipariş edilmiştir.

Klasik Lincoln Continental
1962 Klasik Lincoln Continental

Ford firması, Beyaz Saray tarafından özel olarak sipariş edilen bu araç üzerinde gerekli değişiklikleri yapmaları için, Cincinati Ohio’da bulunan Hess & Eisenhardt Company ile anlaşmaya vardı.

1962 Klasik Lincoln Continental 297-X
1962 Klasik Lincoln Continental Kennedy’s

Firma ilk olarak, aracın tavanını çıkartıp, özel bir pleksi malzeme kullanarak, bubbletop adı verilen, portatif tavanı yaptı. Bunun haricinde genel zırhlamanın yanında, telsiz sistemleri, siren, ışıklandırma gibi düzenlemeler yaparak, aracı uygun hale getirmişler.

1962 Klasik Lincoln Continental iç görünüm
1962 Klasik Lincoln Continental döşemeleri

Lincoln Continental‘in ön koltuklarında orijinal siyah deri kullanılırken, arka koltuklarda kumaş ve deri karışımı tercih edilerek daha elit bir görüntü elde edilmiş.

Lincoln Klasikleri
Lincoln Klasik

Beyaz Saray filosunda hizmet eden Lincoln, sadece Başkan ve eşine değil, birçok devlet başkanı, diplomat vs. gibi ünlülere de hizmet vermiş. Papa Paul VI, Meksika başkanı, Filipin Devlet başkanı, Apollo astronotları ve eşleri bunlardan bazılarıdır.

Lincoln Klasik Modelleri
Lincoln piyasası

1970 yılına kadar, Beyaz Saray filosunda hizmet veren Lincoln Continental, 1972 yılında Ford Company tarafından, Henry Ford Müzesine bağışlandı. 1985 yılında özel bir koleksiyona dahil olan araç sadece iki kez el değiştirmiş. Toplamda 15.266 mil kullanılan araç, neredeyse ilk gün ki kadar bakımlı ve temiz.

Lincoln Continental Motor Özellikleri

1962 Lincoln Continental, 430 cub. 300 Hp. gücünde V8 motora ve üç vitesli otomatik şanzımana sahiptir. Bu eşsiz araç, 2010 yılında Amerika’daki RM Sotheby’s Müzayede firması tarafından, 429.000 Dolara satılmıştır. Amerikan araçlarına gönül verenlerin hoşuna gideceğini düşündüğüm bu aracı, umarım sizlerde beğenirsiniz.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!