Klasik Otomobil PiyasasıMercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz W124Mercedes-Benz W210

40-50 Bin Liraya Mercedes-Benz W124’mü, W210’mu Alınır?

40-50 Bin Liraya Mercedes-Benz W124’mü, W210’mu Alınır? Bu soru Mercedes-Benz markasına gönül vermiş, ve daha önce Mercedes Benz kullanmamış olan bir çok insanın kafasını kurcalar…

Mercedes-Benz W124 W210 Hangisi alınır?

Mercedes-Benz W124 W210

Bu iki güzel Mercedes-Benz’in hangisi alınır sorusuna geçmeden önce , iki aracıda kısaca sizlere tanıtmak isterim.

Efsane 124 kasa

Mercedes-Benz W124, Tasarımcısı Bruno Sacco’nun liderliğinde  1984 yılından 1997 yılına kadar 2.562.143 adet üretilmiş ve kullanıcılarının gözünde efsane haline gelmiştir.

Mercedes’in efsane tasarımcısı Bruno Sacco

124 kasa hakkında daha geniş bilgi edinmek isterseniz; Mercedes Benz W124 Tarihçesi başlıklı yazımı okumanızı mutlaka öneririm.

Mercedes 210 kasa alınır mı?

Mercedes-Benz W210 kasaya gelince, Bruno Sacco ve Steve Mattin liderliğinde  1996 yılından 2004 yılına kadar 1.7 milyon civarında üretilmiştir. Ülkemizde genellikle kedi gözü ismi ile anılır.

Mercedes 124 kasa mı? 210 kasa mı?

Şimdi bu soruya bir otomotivci gözüyle ve düz mantıkla baktığımızda aslında cevap çok basittir. İkinci el araç alırken, elinizdeki para ile alabildiğiniz en yüksek model ve en düşük kilometreli aracı almalısınız.

Kedi gözü 210’mu, efsane 124’mü?

Bu pencereden baktığınızda sorunun cevabı elbette Mercedes-Benz W210 olmalıdır. Yaş itibari ile daha genç ve daha az yıpranmış bir araca binebilirsiniz.

Mercedes 210 kasa daha genç daha teknolojik.

Ayrıca geçmişten gelen tecrübe aktarımlarıyla daha üstün yol tutuşu daha fazla konfor ve en önemlisi daha fazla teknolojiyi göz ardı etmemek gerekir.

Mercedes 210 kasa ile daha fazla konfor

Elbette daha yüksek teknoloji, beraberinde daha fazla sorunu da getirebilir, kimisi der ya ne kadar az teknoloji o kadar az sorun. Bu kısmen doğru ama özellikle otomotiv sektöründe teknolojiye karşı olmak biraz dar görüşlü olmaktır.

Teknoloji ileri götürür.

Unutmayınız ki bu ileri görüşlü teknolojiler sayesinde hem konfor artıyor, hem de can güvenliği. Elbette mekaniğin verdiği verdiği hissiyatta başkadır. Zaten 124 kasa, benim görüşüme göre Mercedes’in mekanikten elektroniğe doğru geçiş yaptığı yegane araçtır.

Mercedes-Benz W123 – 124Eğer Mercedes sürekli ileri doğru bakmasaydı W124’de olmazdı. Mercedes-Benz W123 ün günümüzde hala bu kadar sevilmesinin nedeni o mekanik hissiyatı ile konforun birleşimi değil midir?

Yeninin de eskinin de tadı başkadır.

Günümüzde ki yeni model Mercedes Benz kullanıcılarının özellikle 50 yaşın üzerindekiler, zamanında W124 kasanın sıfırını alıp en az on sene kullanmış insanlardır. Onlarla konuştuğumda 124 kasadan aldıkları hazzı yeni araçlardan almadıklarını söylüyorlar.

Ama yeni yenidir…

İşte tamda burada en önemli soruyu sormak gerekir. Neden bu insanlar o eski arabalara 50 bin verip binmek varken, 400-500 bin TL verip yeniye biniyorlar?

Çevre…

Bunun bir kaç sebebi var, en önemlisi çevre ve prestij kaygısı, sonra ego tatmini, sonra iyi yaşama isteği ve konfor. Bir de benim demin yukarıda söylediğim gibi alabildiğin en yüksek model en düşük km. formülüdür.

Matematik her şeydir…

Peki o zaman 124 kasa neden bu kadar çok tutuluyor? Neden bu kadar fanatik bir kullanıcı kitlesi var ? Çünkü Mercedes meraklıları için ulaşılması en kolay olan araçlardan birisidir 124 kasa, örneğin 20 bin liraya 200D bir araca rahatça binebilirsiniz. W115 ve W123’e göre daha modern bir görünümü var. Parça sıkıntısı yok vs vs…

Mercedes-Benz 124 kasa

En önemliside insanı kendine hayran bırakan konforlu sürüşü, bunların hepsi bir araya gelince W124’ün neden efsane olduğunu anlayabiliyorsunuz. Sadece sorun şu bence 20 bin ile 30 bin TL bandında W124 almak mantıklıdır, ama iş 40 bin 50 bin bandına gelince ben W210 almanın daha mantıklı olacağını düşünenlerdenim. Elbette bu benim fikrim…

Mercedes-Benz 500E

Bunun dışında W221 Mercedes-Benz kullananan bir dostum kendi zevkine göre W123 topladı, o eski aracı S500’den daha fazla seviyor. Bu iş gönül ve bütçe işidir. Zevkine göre haftada bir gün bineceğin araç ile gündelik kullanmak zorunda olduğun araç bir tutulamaz. Allah hepinizin gönlündeki arabayı almanızı nasip etsin. W210 kasa hakkında daha geniş bilgi için alttaki yazılarımı da okuyabilirsiniz.

W210 Mercedes Benz’in, Classic, Elegance, Avantgarde ve Amg Paketleri Nedir?

Mercedes Benz E1 ve E2 Paket Nedir? Ne Değildir.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

19 thoughts on “40-50 Bin Liraya Mercedes-Benz W124’mü, W210’mu Alınır?

 • Hakan ÖZKIR

  Merhaba Serdar abi,

  W210 kasa mercedes hep içimde ukte olmuştur. Artık almanın zamanı geldi diye düşünüyorum. 50.000 tl civarında tavsiye edebileceğin bir model varmıdır? Tüketimi ve kullanıcısına az sorun çıkaran tercihim şimdide.teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Alabildiğiniz en düşük kmli ama ispat edilebilir olacak , E200 kompresör bakınız. Facebook gurubum Mercedes-Benz 2.EL e de bakabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Hakan ÖZKIR

  İlginize teşekkür ederim grubunuzun takipçisiyim.

  Yanıtla
 • Özgür Kılıç

  Merhaba Serdar Bey, W124 kasanın bir hastası olarak benim fikrim de şudur; 45.000 TL ye alacağınız bir W124’ün temizliği ve orijinalliğini, aynı paraya alacağınız bir W210’da bulamazsınız. Bunun için bana göre en az 10 bin TL fazladan vermeniz gerekir. Yani aynı fiyata W210 alacaksanız km, temizlik ve orijinallikten ödün vermeniz gerekiyor. Bir de söylediğiniz gibi paranıza göre W124 alıp keyfini sürebilirsiniz. İyi günler diliyorum..

  Yanıtla
 • Kenan

  Çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum bir Mercedes hastası olarak. güzel ve faydalı bilgilere sayenizde ulaşabilmek çok güzel, teşekkürler

  Yanıtla
 • Erol Eren

  2 ay önce 1994 model e200 aracımı aldım. Aslında bir tane de 0 km vw passat aracım var ancak w124 kasalar eski olmalarına rağmen çok hoşuma gidiyordu. Amacım uzun yıllar kullanmak olduğu için bulabileceğim en temiz araca bakıyordum. İlk sahibinden, gerçek kapalı garaj aracı, hatasız, boyasız, neredeyse 0 kondisyonda ve sadece 121 bin km’de olan aracımı 65 bin tl’ye satın aldım. Oldukça yüksek bir rakam ama bence değer.

  Yanıtla
 • Oktay MAZLUMOĞLU

  Yazılarınızı büyük ilgiyle takip ediyorum, tam yerinde yorumlarınız var, yazılarınızdan mesajlarınızdan haberdar olmak istiyorum esen kalın Oktay MAZLUMOĞLU

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim. Normal pc üzerinden giriş yaparak mail ile abone olabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Serdar bey 1999 Model W210 E200CDİ (116 HP 250 Tork)Mercedes Classic Manuel Üretim bir araç düşünüyorum ciddi şekilde.Bu Model ve Motor Serilerinde bir kronik sorun falan varmı.Kasa ve Motor orantısı nasıl.Perfonmans Konusunda Nasıllar Tatmin Edermi Sizce.Ve yahut piyasa durumu ve Genel Anlamda Birikiminizden istifade etmek istiyorum.Saygilar.Kolay Gelsin.Simdiden Çok Teşekkür ediyorum.Hayirli Geceler inşallah.

   Yanıtla
   • Merhaba o yıllar CDI teknolojisinin yeni çıktığı zamanlardı ve bu motorlar daha tam olarak oturmamıştı. Bu yüzden biraz sorun çıkaran motorlardı. E200Cdi daha çok almanya vergi sistemine yönelik bir motordu bu yüzden Türkiye daha fazla E220 cdi modellleri geliyordu. Birincisi düz vitesli bir w210 almanızı önermem satarken zorlanırsınız. İkincisi o yıllardaki cdi motorlu araçları çok fazla tavsiye etmem. Bu motorlar tam olarak w211 serisinde oturdu…

    Yanıtla
 • Serdar bey 1999 Model W210 E200CDİ (116 HP 250 Tork)Mercedes Classic Manuel Üretim bir araç düşünüyorum ciddi şekilde.Bu Model ve Motor Serilerinde bir kronik sorun falan varmı.Kasa ve Motor orantısı nasıl.Perfonmans Konusunda Nasıllar Tatmin Edermi Sizce.Ve yahut piyasa durumu ve Genel Anlamda Birikiminizden istifade etmek istiyorum.Saygilar.Kolay Gelsin.Simdiden Çok Teşekkür ediyorum.Hayirli Geceler inşallah.

  Yanıtla
  • Serdar abi Merhabalar.W211 kasa larda 1995-1999 E220 Cdı motorlarda da sizce vites seçiminiz otomatikten yana.İlanlardan baktığım araçlar bir çoğu gümrükten çıkma manuel araçlar.Otomatik az bulunuyor ve çok yüksek km lerde.Saygilar.Kolay Gelsin.

   Yanıtla
 • Çok Teşekkür Ederim Serdar Bey.Aydınlatıcı Açıklama Olmuş.Eksik Olmayın.Kolay Gelsin İnşallah.

  Yanıtla
 • Rahmi

  Mercedeslere sardım.Bilgiye ihtiyacım var

  Yanıtla
  • Kategoriler kısmına bakınız zira bu kadar bilgiyi türkçe olarak bulabileceğiniz başka site bulamazsınız…

   Yanıtla
 • orhan turan aygün

  Merhaba ,

  1996 e280 manuel lpg li bir mercedes almayı düşünüyorum.
  Bu konu da görüşleriniz nasıl olur.

  Yanıtla
  • Düz vites W210 serisinde tercih edilen bir donanım değildir. Bunun dışında E320 daha piyasa aracıdır…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!