Mercedes-Benz KlasikleriMercedes-Benz W124

W124 Mercedes-Benz 2. El Fiyat Analizi 2021 Ocak

2020 yılının W124 Mercedes-Benz 2. El Fiyat ve Piyasa rakamlarını ele alacağımız bu makale Allah izin verirse, her yıl periyodik olarak hazırlayacağım makalelerden biri olacak. Bu konuyu ele almaya karar vermemin en önemli nedeni, geriye dönüp baktığımızda elimizde done olacak herhangi bir kaynak olmamasıydı.

2020 Yılı W124 Mercedes-Benz 2. El Fiyat Analizi

Klasikotom.com olarak geriye dönük bir referans ve arşiv oluşturmak için hazırladığım bu makale için yaklaşık bir haftadır çalışıyorum. Burada sizler için hazırladığım tablolardaki rakamlar W124 Mercedes-Benz Piyasa Rakamları değildir. Bu fiyatlar 2021 Ocak ayında W124 Mercedes-Benz Pazar rakamlarını toplu olarak görebileceğimiz tek kaynak olan Sahibinden.com sitesinden tarafımdan derlenen, sizlerin araçlarınız için belirlediğiniz Satış Rakamlarıdır.

2020 Yılı W124 Mercedes-Benz 2. El Fiyat Analizi ( Ocak 2021 )

Bu tabloları hazırlarken şunu bir daha açık ve net olarak anladım ki; Ülkemizde elle tutulur 2. El Piyasa rakamı diye bir şey yok! Eğer sabreder bu makaleyi sonuna kadar okursanız bunu sizde anlayacaksınız. Hatta bu konu o kadar uzun ve üzerinde konuşulması gereken bir konu olduğu için sizlere bir de Klasikotom Youtube kanalımda yayımladığım bir video hazırladım. (İzlemek için bu linki tıklayınız) Lütfen bu videoyu izleyip fikirlerinizi benimle yorumlar kısmından paylaşın.

W124 Mercedes-Benz 2. El Fiyat Arşivi

Sizlere bu tabloları hazırlerken doğru rakamları sunabilmek adına, Şampiyonlar Ligi Araçları diye tanımladığım, araçları bu hesaplamalara dahil etmedim. Ortalama satış rakamı 60 Bin TL olan bir araca, istenen 250 Bin TL, 150 Bin TL gibi rakamlar ile sağlıklı bir Pazar fiyatı hesaplanamayacağı kanısındayım. Zaten bu araçların Pazar içindeki payı % 1-2 civarında ancak vardır.

W124 Mercedes-Benz 2. El Piyasa Fiyatları

Tekrar altını çizmek istediğim konu: Bu tablolardaki rakamlar W124 Mercedes-Benz 2. El piyasasındaki ” Piyasa Fiyatları DEĞİLDİR.” Bu fiyatlar Pazarda araç üzerine yazılan sizler tarafından belirlenmiş olan ” SATIŞ ETİKETİ FİYATLARIDIR.” Gerçek 2. El piyasa rakamları bir aracın Nihai müşteriye satıldığı rakamdır. Peki Ülkemizde 2. El Piyasa rakamlarını denetleyen kontrol eden ve bu rakamları kullanıcılar ile periyodik olarak paylaşan bir kurum, yapı veya firma var mıdır? ( Devamı videoda )

W124 Mercedes-Benz Piyasa Rakamları

Elbette yok… Zaten sorunun kaynağıda bu, bu böyle olunca araç fiyatını piyasa değil ” Şişik Egolar ” belirler. Ben Mercedes-Benz Yetkili Bayisi Mengerler’de 2. Satış müdürü olarak yaptığım zamanlarda bunun zorluğunu çok yaşadım. ” Bu araca Ben biniyorum, sen benim kim olduğumu biliyor musun? Tabii ki benim aracım kıymetli olacak! ” diye aracına ederinden çok çok fazla isteyenleri gördüm. Allah aşkına alttaki rakamları bir bakın bakalım, böyle bir piyasa olabilir mi? ( Devamı videoda )

W124 Mercedes-Benz Ne eder?

Aracın eski modeli yenisinden pahalı, fiyatlar arasında matematik yok, araçların kondisyonuna göre fiyat yok aracın iyisi de kötüsü de aynı rakam! Bu tabloları hazırlamadan önce 1985 modelden 1987 modele kadar tüm sahibinden ilanlarını tek tek inceledim ve bir tablo altında topladım. İkiyüze yakın aracı, 3500 civarında fotoğrafı tek tek inceleyip bu araçların kondisyonlarını, en kötü 1 en iyi 10 olacak şekilde puanladım. Hatta bu tabloları da sizlerle paylaşacaktım. Ama büyük resme bakınca bunun doğru olmayacağını düşünüp vazgeçtim. ( Devamı videoda ) Şimdi daha fazla uzatmadan tablolara geçelim.

Benzinli 4 Silindir Mercedes-Benz W124 Pazar Fiyatları Ocak 2021
Benzinli 6 Silindir Mercedes-Benz W124 Pazar Fiyatları Ocak 2021
Dizel Mercedes-Benz W124 Pazar Fiyatları Ocak 2021

Üstte anlattığım puanlama konusunda ufak bir ipucu vereyim, Benzinli araçlarda sadece bir araca en yüksek 7 puan verebildim. Dizel araçlarda ise bir tane 8, iki tanede 7 puan alan oldu. ( Kendimi sıfırcı hocalar gibi hissettim ) İşin üzücü yanı büyük çoğunluğun orta kondisyon olan 5 puanı bile zor aldı. Ama fiyatlara gelince her aracın kondisyonu 10 numara!.. 1 seri araba, 3 seri koltuklar, 2 seri kapı döşemeleri olan araç gördüm, koltukları farklı kapı döşemesinim 3 farklı 1 başka araca ait araçlar gördüm. Ama hepsi Türkiye’de Tek!..

W124 Mercedes-Benz 2. El Pazar Rakamları 2021 Ocak

Yazımın başında 2020 yılı pazar fiyatları dememin nedeni Ocak 2021 tarihindeki rakamların 2020 yılından gelen rakamlar oluşundan. Bundan böyle Allah nasip ederse her yılın Ocak ayında bu tabloları tekrar güncelleyeceğim. İnşaallah zaman için bu saçma sapan fiyatlar yerine otururda bizde Pazar fiyatlarının yanında artık ” Piyasa fiyatlarını konuşmaya başlarız.” Bu tabloların geniş yorumları ve daha fazlasını dilim döndüğünce bu videoda anlatmaya çalıştım. Kalın sağlıcakla…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

7 thoughts on “W124 Mercedes-Benz 2. El Fiyat Analizi 2021 Ocak

 • Alaattin

  Pul paradan kıymetli olunca: Eski takalar da, yenisinin fiyatına yaklaştı!
  500 bin TL ye 2008 E 200 istenen araç var🥱

  Yanıtla
 • Erbülent USLUKILIÇ

  Üstadım çalışmanız harika.Lakin üllemiz şartlarına uymadığı kanaatindeyim.30 yaşındaki bir aracın piyasası olmaz,çünkü artık piyasada yoklar.Almanya kriter belirlemiş diyorsunuz.Çok doğrusunuz.Bilginize sonsuz saygım var.Peki aynı almanya 30 sene hiç benzin pompası değişmemiş bir aracıda kritere almışmı( 800 TL).yayları kesilmiş,kuleye yediği baskıdan patlatmış 18″ larzonlu araçlarıda kritere almışmı.koltuk kumaşını tamir ettirmeyip,ebemin tumanı gibi ne bulursa yapıştırılmışı kritere almışmı(parça başı tamir 400 TL).kalorifer musluğu yerine,bahçe musluğu takılmışları listeye dahil etmişmi(2200 TL).Ön far taslarını aliminyum çay tepsisinden bükülmüş depo farla değişmişleri değerlendirmeye almışmı(orjinali 4500 TL) .İç bagalit trimler hep kırık (tanesi çıkma 350 TL),koltuk kızağı kaynatılmış,sunroof slikonlanmış v.s v.s.affınıza sığınarak bence şöyle olmalıydı.Önce konuya bahis araçlardan kaç adet var.diyelim 10.000 adet.Benim kriterlerime bunların en az 9500 ü preslik çöp.Kalan 500 arasından değerlendirme yapılmalıydı.Aklı başında hiç bir kimse piyasası bu diye saz gibi 200E aracı 60-70 bin liraya verip,modelli piyasası bu diye ticari çıkması,yada taklacı güvercin gibi kırk kere dönmüş fiat albea ya,lineaya binmez.Hele benim gibi,orjinal olacak diye ayna lastiğine 1250 lira veren bir adam hiç hiç binmez.en fazla ne olur.sökülür plaka,araç kapalı garaja kapatılır.gözüm gibi baktığım,milyar milyar harcadığım aracımı preslik olmuş araçları kriter alarak” al birader ben salağım,binemiyorum.sen bin” diye veremem.Hülasa saz gibi w124 alacaklar ellerini çabuk tutsun 5 yıl sonra bu fiyatlar misliyle artar.

  Yanıtla
  • Almanya’nın şimdiki durumunu bilmem ama eskiden bu söylediklerinizi yapacak insan yokki bunları baz alsınlar. Bu şeytanlıklar en çok bizden çıkar. Şu konuda size katılmıyorum ”30 yıllık aracın piyasası olamaz” diye bir şey yoktur isterse yüz yıllık olsun her aracın piyasası vardır. Ama dünyada bu piyasa Uzman eksperler tarafından araç tam anlamı ile kontrol edilerek belirlenir. Aksi halde Aynen bizde olduğu gibi kör tuttuğunu topal yakaladığını ÖPER… Adam Sahibinden W126 ilanı girmiş (Arabanın A.. dizine inmiş) ama neymiş efendim plakası Altının simgesi olan AU imiş de o yüzden bunu bilen arasınmış. Yazdığı fiyat 550.000 TL.! Neyse uzatmayayım ne de olsa 30 yıllık aracın piyasası olmaz di mi?

   Erbülent USLUKILIÇ Cevabı: Abi senin gibi zarif,konuya hakim birisiyle bu konuyu saatlerce tartışırım.Çünkü anlayabilirim,anlatabilirim.Siz kriteri çok merhametli tutmuşsunuz.ben ayda en az,eş dost için 10 w124 mercedese giderim.125 bin yazılan arabanın boyalı değil,sıvalı olduğunu,diferansiyel içine kuyruk yağı basıldığını,ön yayların 300 D arka yayların 200 E yayı olduğunu,mauel araca otomatik göstergesi takıldığını( ki bunu ancak sizin gibi hakim birisi anlar) hele 15.000 liralık elektrik tesisatını ne hallere geldiğini hayretle müşahede ettim.Abim almanyada artık H plakaya geçmiş bir aracın piyasasının olmadığı ve artık bunların piyasada olmadığı fikrimde inat ediyorum😊.

   Yanıtla
   • Eyvallah abicim sen haklısın ama bu bizim ne kadar yozlaştığımızın resmidir. Ben esnaflığımın son dönemlerinde bu yamyamlarla uğraşmamak için sadece sıfır araç alıp satmaya gayret ettim. Başını ağrıtmazsam bir anımı anlatayım, Sene 2000 lerin başları Mengerlerde çalıştığım zamanlar Bayiler içinde o dönemde sadece biz 2. el alım satımı yapıyoruz, Mercedes-Benz yönetimi yanıma bir tercüman vererk beni Almanyaya eğitime yolladı. Frankfurtta Avrupanın en büyük 2. el Otobüs alım satım merkezi var ( Ben otomobil dahil tüm araçların 2. elinden sorumluydum otobüs kamyon vs ) Oranın müdürü bana şöyle dedi. Bu kadar yıldır bu işi yaparım hayatımın en büyük hatasını Türkiyeden 2. el bir otobüs almakla yaptım, adamlar mazot hortumu yerine bahçe sulama hortumu takmışlar dedi. 🙂 Yani diyeceğim o ki benim rahmetli babam Oto boya ustasıydı bizide kendi gibi yetişdirdi. Biz kendi beğenmediğimiz bir aracı müşteriye kesinlikle teslim etmezdik, kaçtane aracı 2 kez boyamışlığımız vardır. İnsanda önce Allah korkusu sonrada Vicdan olacak… Gerisi boş.

    Yanıtla
 • Burak Avcı

  İki değerli büyüğümden güzel bir tartışma olmuş.

  Yanıtla
 • Özgür Tercan

  Selamın aleyküm canım abim . Lütfen bana 60 bin liraya kadar olan Mercedes lerden 1 -2 adet otomobil Öner. Tercihim E200 94 model w124

  Yanıtla
  • Aleyküm selam Özgür bey bu konularda fazla araya girmek istemem. Sadece 60 bine çok düzgün bir 1994 E200 alabileceğinizi sanmıyorum…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!