Renault Klasikleri

Renault Fregate Tarihçesi

İkinci Dünya Savaşı sonrası modellerinden biri olan Renault Fregate Tarihçesi 1951 ile 1960 arasında geçen sürece dayanmaktadır. Temelde Renault 4 modelinin bir türevi olan Renault Fregate modelinin, motor teknik özlliklerini ve üretim serüvenini sizlere dilim döndüğnce kısaca anlatmak istiyorum.

Renault Fregate Tarihçesi / Renault Fregate Üretim Hattı 1955

Renault markası küçük otomobil segmentinde genelde 748cc hacmindeki Renault 4CV modelini üretirken, en büyük segmentteki Colorale ( Dört Silindir 2383cc ) modelinin bir altına konumlandırdığı, orta sınıf bir model olan Renault Fregate modelini 1950 yılında halka tanıtıldı.

Renault Fregate Motor ve Teknik Özellikleri

İlk önce Renault 4 CV modeli gibi arkadan motorlu olması planlanan Fregate, Markanın aldığı radikal bir karar ile arkadan motorlu ”Proje 108”in terkedilerek, önden motorlu bir tasarıma geçilmişti. Acele ile alınmış bu kararın bir takım Mühendislik zaafiyetlerine neden olduğu söylenir.

Renault Frigate 1951

Renault Fregate modeli sıralı dört silindirli 1997 cc hacminde 58 Hp güce sahip bir motor ile satışa sunuldu. Lüks versiyonu olan Renault Fregate Amiral modeli 899.000 Franka satışa sunuldu.

Renault Fregate Admiral 1953

Renault, “Frégate Affaires”, basitleştirilmiş bir ön panel, azaltılmış iç kaplama, dış krom kaplamaların tamponlardan çıkarılması ve ikiz sis farlarının kaybolmasını içeren azaltılmış bir versiyon karşılığında yaklaşık 100.000 franklık bir fiyat tasarrufu ederek aracı 799.000 Frank’a pazara sürdü. Bu savaş sonrasının zor şartlarında aracın satışı için önemli bır adımdı.

Renault Fregate Affaires 1951
Renault Fregate Affaires 1953

1954 yılında Renault aracın ön kısmında ufak bir makyaj yaptı, bunun yanında 58 hp gücündeki motoru 65 Hp’ye yükselterek Renault Fregate 55 ismi ile piyasaya sürdü.

Renault Fregate 55 1954
Renault Fregate Amiral
Renault Fregate 55 1954

1955 yılında 1956 model yılı ile pazara sunulan 2141cc 77 hp’lik Renault Fregate Grand Pavois modeli ile aynı güçteki Renault Fregate 56 Amiral ve SW Domaine modellerini piyasaya sürdü. Zira kullanıcılar sıkça aracın motorunun zayıf olduğundan şikayet ediyorlardı.

Renault Fregate Grand Pavois 1956
Renault Fregate 56 Domaine Break SW

Renault, 1957 model yılı ile birlikte hafif makyajlı basic modeli olan Renault Fregate Afferies modelinin ismini, Renault Fregate 57 Caravelle olarak değiştirdi.

Renault Fregate 57 Caravelle 1957

1958 sonlarında Renault, Renault Fregate Transfluide adında otomatik şanzımanlı 80 hp gücündeki yeni versiyonunu lüks modellerde kullanmaya başladı. Bununla birlikte SW vagonun lüks versiyonu olan Manoir Break SW modeli de piyasaya sürüldü.

Renault Fregate Transfluide otomatik 1958
Renault Fregate Transfluide otomatik 1958

1960 yılında yaklaşık 163.383 adetlik üretim adedine ulaşan Renault Fregate modeli üretim bandındaki yerine veda etti. Özellikle son yıldaki düşük satış adetleri Fregate’nin, Renault markasının başarısız modellerinden biri olarak anılmasına neden olmuştur. Kalın sağlıcakla…

Renault Fregate Cabriolet ( Seri üretim değil )

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Satılık Klasik ve Lüks Segmentteki araçlarınızı 100 Binden fazla takipçisi olan Klasikotom instagram sayfamıza Dm’den yollayabilirsiniz.

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!