Anadol KlasikleriCadillac KlasikleriChevrolet KlasikleriFiat KlasikleriFord Klasikleri

Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları 1900-1959

Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları

Sizleri bugün Nostaljik bir İstanbul turuna çıkarmayı hedefliyorum. Hani hep deriz ya hey gidi hey… Birazcık ta olsa anılara dokunabilirsem ne mutlu bana. Aslında yaşadığımız yakın tarihe baktığımızda atlatılan badirelerin yanında otomobil, belki de düşünülecek son şeydi o zamanın İstanbul’unda. Ama klasik oto sevdalısı olarak bizim aklımız fikrimiz hep otomobilde… (Üstteki Foto 1920 Bebek Sahili) 1929 Ford Motor İstanbul fabrikası

Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları
Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları

1958 Beyti Et Lokantası

Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları
Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları

1950’ler Tophane & Eminönü

1950’ler Büyükçekmece

1940’lar Sirkeci

1950’ler Taksim

1925 Eminönü taksi durağı

1952 Beyazıt Meydanı

1930’lar Taksim Meydanı

1920 Tarabya ( Hız sınırı 12 Km/h! )

1909 İstiklal Caddesi ( 31 Mart İsyanı sırasında kullanılan bir zırhlı araç )

1930 Sirkeci Bakırköy Dolmuşu

1931 Taksim Yenimahalle Dolmuşu

1930’lar İstanbul Taksi Durağı

1908 İstanbul Beyoğlu’ndan bir görüntü, İstanbul’un otomobille tanışma macerası Osmanlı’ya kadar dayanmakta bunu ayrı bir yazı konusu olarak daha sonra anlatmayı düşünüyorum. Bu yazımda sizlere 1900’lü yıllardan 1950’lere kadar geçen süreden ufak tefek paylaşımlarda bulundum. Sizlerin de gördüğünüz gibi uzun bir dönem boyunca Amerikan arabaları piyasaya hakimdi. Bu hakimiyet daha uzun süre ülkemizde devam edecek. Ancak 1970’lerden sonra yavaş yavaş bu saltanat sona eriyor.

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

One thought on “Eski İstanbul ve Nostalji Arabaları 1900-1959

  • Akın KURTOĞLU

    Merhabalar, son fotoğraftaki otobüs Karaköy’de Wiener Bank’ın (günümüzdeki Ziraat Bankası) önünden geçmekte olan Progres firmasına ait bir otobüs… Bu araçlar kentte 1908-1911 yılları arasında hizmet verdi. İstanbul’un ilk hususi otobüs servisleridir. Üç ayrı hat üzerinde, normalden biraz daha fazla ücrette yolcu taşıyan firma, aslında Avrupa kökenlidir. O yıllarda Galata Köprüsü ahşap olup, üzerinden motorlu vasıta geçmesi yasak olmasına rağmen, Progres (Progre okunur) firmasının arabalarına özel olmak üzere geçiş izni verilmiştir. Hatlarının en önemlisi “Sirkeci Garı-Perapalas” servisidir. Trenle Sirkeci’ye gelen Avrupalı zenginleri şehrin kalabalığına sokmadan direkt Tepebaşı’na, otele götürmek üzere bu servis çalıştırılmaktaydı. Araç filosu 8 adet olup; altısı iki katlı ve ikisi de solo otobüslerdir. Diğer hatları da “Karaköy-Beşiktaş” ve “Bahçekapı-Bayazıd”dır.
    Kentiçi Ulaşım Tarihçisi
    Akın KURTOĞLU

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!