Ford Klasikleri

Ford Sierra Tarihçesi

Ford Sierra Tarihçesi, aslında çok yazmak istediğim bir konu değildi. Zira daha öncelikli modeller varken buna vakit ayıramıyordum. Fakat bir takipçimin ısrarlarını görünce bu konuyu da kısaca ele almayı uygun gördüm. Bu makalede Ford Sierra Tarihçesi, üretim model serüveni ile birlikte elbette motor ve teknik özelliklerini ele alacağız.

Ford Sierra Tasarımcısı Uwe Bahnsen

Avrupa Ford tarafından üretilen Ford Sierra’nın tasarım serüvenine baktığımızda 1960’larda Ford Taunus modeline imza atan Alman Tasarımcı Uwe Bahnsen ve Renault Twingo modelini tasarlayan Fransız Tasarımcı Patrick Le Quément ikilisinin imzasını görüyoruz.

Ford Sierra Üretim Hattı

1982 yılından 1993 yılına kadar üretimde kalan Ford Sierra General Pacheco, Arjantin – Genk, Belçika – Köln , Almanya – Dagenham, İngiltere – Cork Şehri, İrlanda – Aşağı Hutt, Yeni Zelanda – Pretoria, Güney Afrika – Valensiya, Venezuela gibi bir çok yerde üretilmiştir.  

Ford Sierra Tasarım Stüdyosu

Tasarım aşamasında “Project Toni” kod adı ile tasarlanan Ford Sierra markası İspanyolca Sıradağlar anlamına gelmektedir. Ford Sierra modeli, Kuzey Amerika’da 1985-1989 yıllarına Merkür XR4Tİ markası, Güney Afrika’da ise 1990-1993 yıllarında Ford Sapphire markaları ile pazara sunuldu.

Merkür XR4Tİ
Ford Sierra Sapphire RS Cosworth

Ford Sierra modellerine baktığımızda 5 adet temel vücut tipi ile üretildiğini görüyoruz. Bunlar üç ve beş kapılı Liftback, Dört kapılı Sedan, Beş kapılı SW Turnier ve bu araçtan türetilen Van modelleridir. Şimdi bu kasa tiplerinin örneklerine kısaca göz atalım.

Ford Sierra 3 Kapı Hatchback Liftback
Ford Sierra 5 Kapı Hatchback Liftback
Ford Sierra 4 Kapı Sedan
Ford Sierra 5 Kapı SW Turnier Estate
Ford Sierra 5 Kapı Van ( Nadir Bulunur )

Şimdi gelelim Ford Sierra modellerinde kullanılan motor ve teknik özelliklerine birlikte bakalım;

Ford Sierra Motor ve Teknik Özellikleri
Ford Sierra Motor ve Teknik Özellikleri Specs

Ford Sierra modellerinde kullanılan şanzımanlara gelince 3 ve 4 ileri Otomatik ve 4 ve 5 ileri Manuel şanzımanlırı görüyoruz. Normalde arkadan itişli olarak üretilen Sierra 1985 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda , dört tekerlekten çekişli Sierra XR4x4, XR4i’nin bir türevi olarak gösterildi. Gücün üçte ikisi arka tekerleklere yönlendirilen iki viskoz diferansiyele sahipti.

Ford Sierra üretim süreci boyunca 3 ayrı değişim Facelift yani Makyaj geçirdi;

Ford Sierra Mk1 1982 – 1987
Ford Sierra Mk2 1987 – 1990
Ford Sierra Mk2 Facelift Makyaj 1990 – 1993

Ford Sierra modeli dendiği zaman tabii ki Ford Sierra RS Cosworth modelinden söz etmeden yapamayız. Ford Sierra RS Cosworth, ilk kez Mart 1985’te Cenevre Otomobil Fuarı’nda halka sunuldu ve Eylül ayında satışa sunulması ve 1986 yazında 5.000 otomobil üretiminin kapatılması planlandı.

Ford Sierra RS 500 Cosworth

Uygulamada, Temmuz 1986’da piyasaya sürüldü ve toplam 5545 adet üretildi ve bunların 500’ü Sierra üç kapılı RS500 Cosworth’a dönüştürülmek üzere Tickford’a gönderildi. Araçlar sadece sağdan direksiyonlu (RHD) olarak üretildi ve Ford’un Belçika’daki Genk fabrikasında 204-220-224 Hp motorlar ile üretildi.

Ford Sierra Tarihçesi

Özetleyecek olursak Ford Sierra Tarihçesi boyunca oldukça başarı elde etmiş, orta sınıf bir Alman otomobilidir. Sonuç olarak Kasım 1992’de tanıtılan ve ertesi Mart’ta satışa sunulan Sierra’nın yerini alan önden çekişli Mondeo’da ortaya çıktı ve Ford Sierra’nın üretimi sona erdi. Kalın sağlıcakla…

Klasikotom YouTube kanalı açıldı! Destek olmak için bu LİNKİ TIKLAYINIZ!

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

3 thoughts on “Ford Sierra Tarihçesi

  • Mehmet Hayri Cüneydi

    Emeğinize sağlık. Çok güzel bir makale olmuş.

    Yanıtla
  • Burak Avcı

    Bu arabayı hep çirkin bulmuştum meğerse reno twingoyu tasarlayan adam tasarlamış:)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!