Klasik Tuning & ModifiyeMercedes-Benz W124

Dünya’nın En Pahalı C124 Mercedes-Benz Coupe’si

Bugün sizlere Wikibenz Youtube kanalımda da videosunu hazırladığım, çok özel bir C124 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe’den bahestmek istiyorum. Ağustos 2022 de Amerika’da 761.800 Dolar ( Yaklaşık 14.000.000 TL ) gibi kendi kategorisinde Dünya Rekoru sayılabilecek bir rakama satılan bu eşsiz aracın hikayesi 1988 yılı sonunda başlıyor.

C124 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe
Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe
1988 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe

Şasi nosu ile girip Vin Data kartına baktığımızda Sıralı Altı silindirli M103 motorunu taşıyan ama oldukça donanımlı bir 300 CE Coupe ile karşılaşıyoruz. O yıllarda henüz Mercedes-Benz ile evlenmemiş olan AMG Mühendislerine teslim edilen yaklaşık 70.000 kopyadan farkı olmayan bu araç AMG Mühendislerinin sihirli dokunuşları ile günümüzde Milyonlarca lira edecek bir Efsane dönüşecekti.

88 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe
Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer
Mercedes Benz 6.0 AMG Hammer Coupe

AMG tarafından sadece 30 adet gibi sınırlı sayıda üretilen bu araçların, 13 tanesi Kuzey Amerika pazarına ihraç edildi. Bu aracında onlardan biri olduğuna inanılıyor ki, bu belgeler ile sabit. AMG tarafından aracın M103 motorunun yerine dönemin Canavarlarından M117 Mercedes-Benz 560SEC’in V8 ihtişamlı motoru temel olarak kullanıldı.

Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe M117 V8 Motoru
V8 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe M117 Motoru
124 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe AMG Süspansiyon

Elbette bu motor tek başına aracı eşsiz kılamazdı. Bu nedenle AMG Mühendisleri bu motoru baştan aşağı geliştirerek 32 Valfli DOCH 6.0 Litre hacminde 385 Hp güç ve 417 Tork çeviren bir canavara dönüştürdüler. Eski 560 SEC de bulunan silindir başına 2 valfli 279 Hp gücündeki motoru silindir başına 4 valfe çevirerek aracın gücünü çok yukarılara taşıdılar.

Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer
Mercedes-Benz 6.0 AMG

Bu nedenle bu araçlara AMG Tarafından Hammer ( Nam-ı diğer Çekiç ) adı verildi. Elbette araca yapılan değişiklikler sadece motordan ibaret olmadı. Beyaz AMG yaylar AMG Süspansiyon sönümleyicileri ve en önemlisi W126 için geliştirilen 4 kademeli otomatik şanzıman ie tekerleklere güç aktarılıyordu. AMG için özel üretilen Sebring egsoz ise legonun eksik yanını tamamlıyordu.

Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe Deri Döşeme
Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe Döşemeleri

Aracın dış boyası Metalik inci siyahı DB199, iç rengi ise Gri renkte ( 278 ) Hakiki Deri kombinasyonuydu. Aracın dış görünümü AMG tarafından AMG Tamponlar AMG Marşpiyeller ve Spoiler Egsoz çıkışları, 17 inçlik AMG Aero jantları ile tamamlanırken içine baktığımızda aracı akranlarınden ayrıran en önemli etken olarak 190 Mph ( 300 Kmh ) hız gösteren kombi gösergesini görüyoruz.

Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe AMG
Mercedes-Benz 6.0 AMG Coupe
Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe Koltuk Hafıza

Seksenli yıllarda Ülkemizde de moda olan peluş döşeme kılıfları aracı zamanın kötü etkenlerinden korurken, aracın sadece 19.000 Mil gibi düşük bir kullanıma sahip olması, hiç bir yerinde bırakın boyayı rütuş dahi olmaması bu aracı özel kılan etkenlerdendir. Yani aracın 30 adet gibi nadir bir üretiminin olması, eşsiz motor yürüyen aksam özelliğine sahip olması Koleksiyonerlerin dikkatini çekme açısından yeterli olmuştur.

Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer 124 Coupe
Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe Araç geçmişi
Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Spoiler

C124 Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer’in geçmişidi bugünü kadar ilginç, aracın ilk sahibi aracında yasa dışı madde ile yakalanınca araç yıllarca DEA departmanın deposunda kalmış, sonrasında Eski bir Beyzbolcü tarafından satın alınmış iki yıl sonra ise şu anda aracı satışa çıkaran firmaya geçmiş. Şunu çok iyi anlıyorum ki bu araç gelecekte çok daha yüksek rakamlara el değiştirebilecek potansiyelde. Ne diyelim Allah sahibine bağışlasın. Allttaki linkten bu aracın videosunu izleyebilir.İsterseniz kanalıma Abone olabilirsiniz. Kalın sağlıcakla…

Yazılarımdan daha kolay haberdar olmak için Bloğuma Abone olabilirsiniz böylelikle yeni yazılarım otomatik olarak mail kutunuza iletilebilecektir. Ayrıca yazı aralarında bulunan ticari paylaşımlardan bir iki tanesini ziyaret ederseniz varlığımızı sürdürmemize ufakta olsa bir destekte bulunmuş olacaksınız. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim…

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!