Rolls-Royce & Bentley Klasikleri

Bentley 3 Litre 1921-1929

Bentley markasının özellikle yarış pistlerinde boy gösteren modellerinin en hızlılarından birini, Klasik Bentley 3 Litre modelini sizlere tanıtmak istiyorum.

Klasik Bentley 3 Litre
Klasik Bentley 3 Litre

Bentley 3 Litre modeli 1921 yılından 1929 yılına kadar Bentley tarafından üretilmiş en hızlı araçlardan biridir. Bentley bu araçla, 1924 ve 1927 yılındaki 24 saat Le Mans’da dahil olmak üzere sayısız yarış kazandı.

Bentley 3 Litre Motoru

W.O.Bentley savaştan önce mühendis ve yarış pilotu olarak ün yapmış, özellikle alüminyumu, motor malzemesi olarak kullanmanın avantajlarını ilk keşfeden mühendislerdendir. Bentley 3 Litrenin sıralı dört silindirli 3.000 cc hacmindeki motoru, ağırlıkla alüminyum malzemelerin kullanıldığı, her silindirinde, 4 valf ve çift bujinin kullanılması ile zamanının çok ötesine geçmiş bir otomobildir.

Klasik Bentley 3 litre vanden palas

Bentley 3 Litre 70 Hp. ve 87 Hp. güçlerinde iki versiyonda toplamda 1.622 adet üretilmiştir. Saatte 80 mil ile 100 mil arasında hıza ulaşan Bentley 3 Litre, Prens ve Dükler tarafından kullanılan, aristokratların tercih ettiği bir araç haline gelmişti.

W.O.Bentley’in ”İyi bir araba, hızlı bir araba, bir şampiyon” vizyonu ile ürettiği, Bentley 3 Litre bir çok başarıya imza atmıştır. 2009 yılında Pebble Beach’te en seçkin marka seçildi. Mavi, Yeşil ve Kırmızı etiketle satılan Bentley 3 Litre, günümüzde 500.000 Dolardan başlayan fiyatı ile koleksiyoncuların gözdesidir…

Bentley Klasik

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!