Rolls-Royce & Bentley Klasikleri

Bentley Tarihçesi Type R 1952-1955

Bugün sizlere, Bentley Tarihçesi kapsamında Type R modelinin hikayesini, özelliklerini ve ikinci el piyasasını anlatmaya çalışacağım.

Type R Bentley Tarihçesi

Type R Bentley Tarihçesi, modelin başlangıç yılı olan 1952 yılına dayanır. Bu model Bentley tarafından üretilen Bentley Mark VI modelinin üretimden kalkması neticesinde yeni bir model olarak doğmuştur.

Bentley Klasikleri Mark VI 1946-1952

Bentley, Type R modelinin, 1952 yılında lansmanını yapdığında, Amerika pazarı için her hangi bir fiyat farkı almadan, tüm araçlarına GM tarafından geliştirilen, Hydra-Matic dört vitesli otomatik şanzımanı takacağını duyurdu.

1952 Type R Bentley Standart Saloon
1952 Type R Bentley Saloon
1952 Type R Bentley Drop Head Coupé by Park Ward.

Bentley Type R modelinin teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, kaputunun altında sıralı altı silindirli 4.566 cc. hacminde ve 130 Hp. güç üreten, Bentley motoru bulunmaktadır.

1953 Type R Bentley Standart Saloon

Bu geniş hacimli motor, aracı 100 mil yani 160 Km./h hıza ulaştırmaktadır. Bentley Type R modeli ile bir çok yeniliği de araç üzerinde standart donanımla birlikte sunmaya başladı, örneğin arka cam içinde bulunan 900 adet ince direnç telleri ile arka camın buğulanmasının önüne geçiliyordu. Ön camın iç kısmına da sıcak hava üfleyen hava kanalları eklenmişti. Şimdi kulağımıza çok basit gelen bu sistemler, o yılların standartlarında olmayan özelliklerdi…

1954 Type R Bentley Standart Saloon
1954 Type R Bentley Standart Saloon iç görünüm

1954 yılında Bentley, Standart Salon modeline ilave olarak, James Young ve Hooper sedan modellerini, Coupe modelinde ise daha önce cabriolet modelini çıkardığı Park Ward Coupe aracını piyasaya sürdü.

1954 Type R Bentley James Young
1954 Type R Bentley Hooper
1954 Type R Bentley Park Ward Coupe

1955 yılında fazla bir değişiklik olmazken, Bentley Type R Convertible ve Bentley Type R Sports Coupe modelleri ürün gamına ilave oldu. Toplamda 2.320 adetlik üretimden sonra, yerini Bentley S1 modeline bırakarak, üretimden kaldırıldı.

1955 Type R Bentley Convertible
1955 Type R Bentley Sports Coupe

Type R Bentley Tarihçesi ancak aracın ikinci el piyasası ile sonlanır. Günümüzde koleksiyoncuların gözdesi haline gelen, Type R modelleri yurt dışında, aracın kondisyonuna göre 50.000 Dolar ile 950.000 Dolar arasında alıcı bulabilmektedir…

1955 Bentley S1

Lütfen yorumlar kısmından deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız, alttaki linki tıklayarak bir kaç dakikanızı ayırabilirseniz çok sevinirim.

Bloğumuzdan Daha Etkin Faydalanmak İçin Lütfen Okuyunuz!

Serdar BELLEK

Bu Bloğun yazarı Serdar BELLEK 1967 Yılında İstanbul Sarıyer'de doğdu, Mercedes Benz Bayisi Mengerler'de ve bayi teşkilatlarında yaklaşık 15 yıl boyunca 2.El Otomobil Satış Müdürlüğü yaptı. 2009 yılından 2019 yılına kadar başta Mercedes Benz ve diğer Alman otomobillerinin satışını yapan ASR MOTORS'da Genel Müdürlük yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bu Bloğu kurmaktaki amacı yine kendisinin kurucusu olduğu ve 35.000 Üyesi bulunan Mercedes Benz 2.EL® Facebook gurubunun devamında, Mercedes Bmw ve diğer tüm klasik otomobil markalarına ve klasik olan her türlü objeye gönül vermiş kişilerin ''Doğru ve Sağlıklı Bilgilere'' ulaşmasını temin etmek, almak istedikleri araçları aldıklarında karşılaşacakları durumları kendilerine bildirmek, ve Türkiye'deki ikinci el piyasası hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır.Lütfen Yorumlarınız ile bloğumuza destek olunuz...

2 thoughts on “Bentley Tarihçesi Type R 1952-1955

  • Türkiye pazarında son 10 yıldır tanıyabildiğimiz bir marka . Yeni araç satışlarında yılda en fazla 20 adetlerde satılmıştır. RR daha çok bilinir. İlginç olan o yıllarda da toplam satışı Serdar’ ın yazdığı gibi 2 binli adetlerde satılmış fotoğraflarda aynı yıla ait olmasına rağmen 4 kapı, coupe ve cabriolet gövde üretimleri arasında tamamen farklı gövde üretimlerini ahşap , balmumu ve buna benzer malzemelerle küçük el aletleri kullanarak , tahta oymacısı usta kıvamında üretmiş olmaları. Bu gün üç boyutlu animasyonlarda rüzgar, yağmur etkileri bile gerçeğe çok yakın sonuçlar almak mümkün iken aynı yıl içinde sedan ve coupe üretimini yapmıyorlar, ilk önce sedan sonra ki yıl coupe gövde üretiliyor. Üçüncü yıl HB gövde üretimi devreye giriyor. Yaratıcılık mı? o yılların gereği mi? çok merak ediyorum. Bentley lüx sınıf üstü ultra lüx standartlarında marka konumu bu şekilde, hala da öyle. 70 yıl önceki dizayna bakın demir yığını ama sanat eseri kıvamında. Şeytan ayrıntılarda gizlidir. Burada her şey büyük ve ortada olmasına rağmen o kadar çok ayrıntı var ki, görebilene.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected !!